TOGG mu? Tesla mı?

Bir tarafta teknoloji denildiğinde akıllara gelen Tesla, bir yanda ise yeni Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu tarafından yeni teknolojilerle üretilmiş TOGG. Bu iki markayı birbirlerinden ayıran özellikler neler, hangi firma daha üstün? Bu konuların hepsini TOGG MU TESLA MI? başlığı altında inceleyeceğiz.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Şirketi tarafından yerli otomobil projesi gerçek oluyor. Türkiye sanayi ve teknoloji üretimine geç kalmış olsa da elektrikli ve bağlantılı yeni nesil otomobil projesiyle çağı yakalayacak gibi görünüyor! TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ın liderlik ettiği ekip 2 yıldan daha az bir süre içerisinde doğuştan elektrikli otomobili geliştirerek tarihi bir başarıya imza attı. Otomobili geliştiren ekibin kurulmasında büyük pay sahibi olan Karakaş, 27 Aralık 2019’da Bilişim Vadisinde düzenlenen programla otomobili tanıtmıştı.

TOGG MU TESLA MI?
TOGG C-SUV Modeli

TOGG & TESLA Karşılaştırması

TOGG MU TESLA MI? Gelişen teknolojiyle birlikte otomobiller de gelişiyor ve büyük markalar bile tam elektrikli otomobil üreterek teknolojiyi yakalamak için çalışıyor. TESLA tam elektrikli otomobil ve elektrikli araç parçaları üreten bir Amerikan şirketidir. Bugüne  kadar 70.000 elektrikli otomobil üretmiş TESLA ile yerli otomobili karşılaştırmak, Türkiye’nin sektörde nerede olduğunu gösterecektir. TOGG C–SUV prototipi ile TESLA Model X arasında bir karşılaştırma yapmak mümkündür.

TOGG MU TESLA MI?
TOGG C-SUV Lacivert Modeli & Mehmet Gürcan Karakaş

İki otomobilde de; 30 dakika şarj süresi, 4X4 çekiş tipi ve çift elektrik motoru mevcuttur. Model X’in beygir gücü 526 iken TOGG 400,  Model X’in maksimum hızı 250 km/s iken TOGG’un 180 km/s, Model X’in 0km-100km hızlanma süresi 4.6 saniye iken TOGG’un 4.8 saniye, Model X’in menzili 528 km iken TOGG’ un 500 km, Model X’in aks mesafesi 2965mm iken TOGG’un 2800mm’dir. TOGG’un elektrikli otomobil devi TESLA ile  arasında bazı farklar olsa da bu sektöre ilk kez girecek bir otomobil için bu karşılaştırma büyük bir başarı olarak değerlendirilebilir. Yerli otomobil üretiminden sonraki dönemlerde çalışma ve inovasyon  devamlılığına bağlı olarak TESLA ile  rekabet edecek gibi görünüyor. 

TOGG MU TESLA MI?
TOGG C-SUV Prototipi ile TESLA Model X karşılaştırması

Mehmet Gürcan KARAKAŞ Kimdir?

TOGG MU TESLA MI?

Mehmet Gürcan Karakaş 1965 yılında Antalya’ da doğdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Gürcan Karakaş mezun olduğu yıl Aselsan’ da çalışmaya başladı. Karakaş 1990 yılında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş’de görev aldı. 1996-1997 yılları arasında aynı firmada Almanya da müşterilerden sorumlu proje müdürü oldu. Gürcan Karakaş, 2004 yılında Bosch Türkiye’ye Genel Müdürlük görevine getirildi. 2007 yılından itibaren Bosch’un Almanya’daki merkezinde, Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Mehmet Gürcan Karakaş son olarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Şirketi tarafından CEO olarak transfer edildi.

TOGG’ dan Büyük Transfer:

TOGG MU TESLA MI?
Talin Yıldız

TOGG başarılı yönetici transferine devam ediyor! Şirket otomobil sektöründe tecrübeli bir isim olan Talin Yıldız’ı Pazarlamadan Sorumlu Üst Düzey Yönetici olarak göreve getirdi. TOGG Talin Yıldız’ı Fransız otomotiv markası Renault’tan transfer etti. Talin Yıldız lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini ise Fransa’nın Sorbonne Üniversitesi’nde Pazarlama üzerine yaptı. Yıldız, son olarak otomobil dünyasının büyük firmalarından  Renault’ da Pazarlama Direktörü olarak görev yapıyordu.

Kim Bu 5 Babayiğit?

Türkiye de ve dünyada marka olan bir çok şirket yerli otomobilin üretilmesi için elini taşın altına koydu. Bu önemli görevde şirketler için milli duyguların önemi olduğu kadar TOGG’dan edilecek kar da önemli görünüyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketinin hissedarları Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell ve Zorlu Holding yüzde 19’ar, TOBB yüzde 5 payla yer aldı. İsimleri geçen şirketler ve yöneticileri de TOGG yönetiminde 5 Babayiğit ve TOBB olarak bulunuyor:

TOGG MU TESLA MI?
TOGG Yönetim Kurulu
  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı olan Mehmet Rifat Hisarcıklıoğlu TOGG Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
  • Anadolu Grubu Yönetim kurulu Başkanı Tuncay Özilhan TOGG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.
  • BMC Grubu yönetim kurulu üyesi Taha Yasin Öztürk TOGG Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı oldu.
  • Kök Grup Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç TOGG Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldı.
  • Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça TOGG Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldı.
  • Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Nazif Zorlu, TOGG Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer aldı. 
TOGG MU TESLA MI?
TOGG Sedan Modeli

Avrupa Birliğinden Yerli Otomobile Tam Tescil:

TOGG, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisine  (EUIPO) yerli otomobil tasarım tescili için başvuruda bulundu.  Yapılan bu başvuru, yerli otomobilin 3. Şirketler tarafından kopyalanmasını önlüyor.  Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi, yerli otomobilin iç ve dış tasarımlarını tescil etti! Otomobillerin tescil hakları 5 yıl süreyle geçerli olacak. Ayrıca TOGG’un Asya ve Amerika’da yaptığı tasarım tescil başvuruları şu an askıda bulunmakta ve bu yıl içerisinde başvuruların sonuçlanması bekleniyor.

TOGG MU TESLA MI?
TOGG Kırmızı C-SUV Modeli

TOGG Türkiye’ye Kazandırır mı?

Aslında bu sorunun cevabı Mehmet Gürcan Karakaş’ın sözlerinde gizli:

Uzun vadeli bir yolun henüz başındayız.

TOGG heyecanını ve azmini koruyarak çalışmaya devam ettiği ve Türkiye sabırlı olduğu takdirde başarı kaçınılmaz olacaktır. Türkiye, yerli otomobili dünyaya sunan ekip ile kazanmaya başladı çünkü ekip sanayi ve teknoloji adına önemli beyinler olduğuna dikkat çekiyor. TOGG ekibinin büyük bir çoğunluğunu makine mühendisleri ve İstanbul Teknik Üniversitesi mezunları oluşturuyor. Ekip Yıldız Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi mezunlarını da kapsıyor. Sanayi teknoloji ve üretimin değerli olduğunu geç fark etmiş olsak da TOGG Türkiye’yi güzel günlere götürecek kilit bir projedir.  

TOGG MU TESLA MI? başlığı altında size iki araç ve firmadan tüm detayları ile bahsettik. Diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.


Oğulcan SARI
Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler Uzmanı / Siyaset, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler ve Fotoğraf’a ilgili / İnstagram: @benogulcansari / mail: [email protected] / Bir Parça Tuhaftık