The Witcher İnceleme

The Witcher İnceleme – Yabancı dizi evrenine 20 Aralık’ta iddialı bir giriş yapan, yeni Netflix dizisi The Witcher hakkında spoilerlı inceleme yazısına hoş geldiniz. The Witcher dizisinin bu inceleme yazısında Geralt’ın annesi, kardan adamla mı yattı sorusuna cevap bulmaya, incelemesini yazmaya gayret edeceğiz. ŞAKA.

The Witcher, aynı adlı kitabından uyarlanan yeni Netflix dizisi olarak karşımıza çıktı. Daha öncesinde oyunları ile ününü kazanmış, bu epik hikayesinin dizisini neden çekmeyelim sorusu yöneticilerin akıllarına sonunda getirebilmişti. 8 bölümlük birinci sezonunu izledik ve bu dizi hakkında konuşmak şart olduğuna karar verdik. Önce başrol karakterlerini, sonrasında giriş, gelişme ve sonuç ilişkisini, daha sonrasında ise eksi ve artı yönlerini hakkında düşüncelerimi aktaracağım. Hadi başlayalım o halde.

Geralt of Rivia (Henry Cavill)

witcher geralt netflix

Geralt karakterinin yapısını kitaplarından ve oyunlarından az çok biliyoruz. Henry Cavill ilk duyurulduğunda pek sıcak gözle bakmamıştım. Ama izlemeye başladığımda vücut yapısı, ses tonu, karaktere bürünüşü vs. her şey çok iyi geldi gözüme. Yerine başkasının oynadığını hayal etmek istemedim. Geralt, çok fazla konuşmayan, soğuk, fazla gülmeyen bir karakter. Bu yüzden Henry Cavill‘in oyunculuğunu iyi bulmayanlar varmış. Fakat dediğim gibi oyuncu, karakterin özelliğini çok iyi benimsemiş. Tam olarak uyum sağlamış. Karakter zaten böyle, oyunculuk bakımından daha fazla artı bir şeyler bekleyemeyiz. Ses tonu ve vücut yapısı en çok gözüme iyi gelen özelliklerinden birisiydi. Oyuncunun ne kadar yakışıklı olduğunu tartışmamıza gerek bile yok. Biçilmiş kaftan olmuş diyebiliriz. 10/10.

Yennefer (Anya Chalotra)

the witcher yennefer netflix

Nereden başlasam bilemiyorum. Bu kadın olmuş dedim tam. Yok ya, böyle Yennefer mı olur dedim sonrasında. Çok ikilemde bıraktı bu karakter beni. Nedeni, “Domuzcuk.” halinde iken oyunculuğunun çok iyi olmasıydı sanırım. O kadar kusura rağmen yine de güzel görünen bir kadındı. Ne zaman değişime uğradı ve düğüne gider gibi makyaj yapmaya başladı, işte o zaman olmamış dedim. Saçları desen düğüne gider gibi, basmışlar parlatıcıyı dolanıyor gelinin kız kardeşi gibi. Makyajı desen, o tene öyle makyaj mı yapılır? Kıyafet desen, olduğundan daha ne kadar çirkin görülebilir sorusuna cevap bulmuşlar. Yok, ben hiç beğenemedim. Yennefer’ın o havalı, asi, bi’ o kadar da güzel olan karakter özelliklerini hiç bulamadım. 5/10.

Ciri (Freya Allan)

ciri witcher netflix

Tam bir prenses. Ciri dediğin işte budur. Daha küçüklük zamanlarını gördük fakat, oyuncumuz 18 yaşında. Olduğundan daha küçük gösterilmiş. İlerdeki sezonlarda büyük bir ihtimalle büyümüş halini de aynı oyuncu canlandıracak. Ciri’nin o duru güzelliği tam olarak gösterilmiş. Oyunculuk olarak da daha hiçbir şey bilmeyen ‘noob’ Ciri olduğu için pek birşey diyemeyeceğim fakat ‘noob’ olmayı becermiş diyebilirim. Büyümüş halini sabırsızlıkla bekliyorum. 10/10.

The Witcher İnceleme

Giriş

the witcher inceleme

İlk bölümü izleyenlerin geneli hikayeyi anlamama sorunsalı yaşadı. Bunun sebeplerinden birisi dizinin ortadan başlaması, ilk repliklerin uzun diyaloglardan oluşmasıydı. Daha ilk sahneler bana da bir giriş için güzel gelmedi. Tamam, diğer bölümlerde ilk bölümün anlamını daha iyi anlıyorsunuz fakat çok ağır repliklerden ve diyaloglardan oluştuğu için benim için eksi bir puan aldı. Witcher nedir? Büyücüler nedir? Bu adamın gözleri niye böyle gibi sorular, kitabını hiç okumayan bir insan için çok zor anlar yaşattı.

Yanındaki benzer örneklere bakıyorum. Vikings, Game of Thrones, The Last Kingdom vs. giriş kısımları daha iyi geliyor bana. Öyküyü anlatırken başlangıcını en iyi şekilde anlatmalısın ki, öykünün tam içerisinde bulunurken neden böyle oldu ya demeyelim. Maalesef dizinin giriş kısmı pek olmamış. Geralt’ın ilk bölüm sonundaki savaş sahnesi dışında pek iyi bir şey göremedim.

Muhtemelen dünyanın en çok izlenen diziler arasında olacak. Ve belki 6-8 sezon boyunca devam edecek. Kim bilir? O zaman bu diziyi izleyen sayısı hayal ettiğinizden bile fazla olacağına emin olabilirsiniz. O zaman Witcher hakkında en ufak fikri olmayan insanlar ne yapacak? Maalesef büyük bir kısmı ilk bölümlerden salıverecek. Üzgünüm.

Gelişme

the witcher

Dizinin orta kısımlarında aslında ilk bölümlerinin geçtiği zaman çok farklı bir yerden başladığını anlayabiliyorsunuz. Bu his ne kadar güzel de olsa, bana biraz zorlama olmuş hissi yaşattı. Ambiyansına kapılmaktan başka bir çaremiz olmaması üzücü durumlardandı. Yennefer’ın gelişim süreci bu süreçte en iyi işlenen sahnelerdi. Ciri’nin ‘noob’ büyücü yolunda ilerleyen “Ormana git.” diye bas bas bağıran yardımcı oyuncuların dediği şeyi yapmaktan başka bir şey yoktu. Ama yine de ormanda geçirdiği serüven beni tatmin etti.

Dizinin gizli kahramanı Ozan rolünü oynayan karakterdi sanırım. Dizinin sert ve karanlık havasından sıyrılmasına sebep olmuş. Ve çokta güzel detaylarla beslemişti diziyi. Dizi boyunca Geralt’ın başına gelen her şeyin sebebi Ozan sayesinde olduğunu hatırlatma detayı, bu yazdıklarımı besliyor.

The Witcher’ın en büyük artısı; bu gelişim sürecinde geçen her bölümde daha da güzelleşmesiydi sanırım. Her geçen bölümde dizi kat kat çağ atlıyordu. Bilmem fark edebildiniz mi? Ben her bölümü izlediğimde diziye biraz daha aşık olmaya devam ettim. Her geçen bölüm, bu bölüm şu ana kadarki en iyi bölümdü sanırım dememe vesile oldu. Yabancı dizi kültürü olan dostlarımız sabredip izlemeye devam ettiyse eğer bu diziyi çok fazla sevecektir, buna eminim.

Sonuç

the witcher dizi incelemesi

Dizinin sezon finalinde ne oldu ve ne bitti diye sorduğunuzda, bir şeyler oldu ama bitmedi diye düşüneceksiniz. Her şey ikinci sezona bırakılmış. Yennefer’ın ölmeyeceğini biliyoruz. Geriye ne kaldı? Ciri ve Geralt yolculuğu… En çok beklediğim olaylardan birisi Ciri’nin eğitimleri. Sonrasında merak ettiğim pek bir şey yok aslında.

Sonlarına doğru zaman kavramını daha iyi anlamaya başlıyorsunuz. Ve dizi diğer bölümde acaba ne olacak kıvamına geliyor. Sürükleyici özelliği çok iyi yansıtılmış. Hikayedeki kopukluklar ne kadar gözünüze batmasa da, artık “Bu diziye ne para harcamışlar be.” “Sonunda farklı güzel dizi izledik.” cümleleri kafanızda dolanmaya başlıyor. Yennefer ve Geralt birlikteliği beni tatmin etmemiş, Geralt’ın çocukluğuna inilmesini keşke son bölümlere saklanmaması gerektiğini düşünürken bulmuştum. Ve artık Ciri ile Geralt’ın birleşsin diye bekliyordum. Yennefer’ın katıldığı savaşta çok büyük eksiklikler vardı. Para doğru yerlere harcanmamış, savaşın matematiği yapılmamış. Beklenen karşılaşmalar olmamış, ve finalde Yennefer’ın yaptığı harekete çok fazla ‘hype’lanmamıştım.

The Witcher İnceleme – Artı Yönleri

Ta ki, Geralt’ın biçilmiş kaftan oyunculuğun, dizinin atmosferindeki muazzamlığını, sürükleyici yanını, dizinin çok fazla bütçelerle hazırlandığını düşünene kadar. Bir şey var ki, dizinin en güzel yanlarıydı benim için. Dövüş sahneleri. Dövüş sahnelerinin bu kadar muazzam olduğu bir dizi uzun zamandır görmemiştim. Kamera açıları, dövüş tarzı, gerçekçi hasarlar… Sanki o dövüş sırasında arkada ben oturup, ağzım açık izliyorum havasına kapıldım. Bahsettiğim dövüş sahnesi için bir yazı paylaştık. The Witcher Dövüş Sahneleri yazısına tıklayarak gidebilirsiniz.

The Witcher İnceleme – Eksi Yönleri

İlk bölümlerin başarısız yönetmenliği, hikayedeki mantık hataları, Netflix’in araya siyahi oyuncu sıkıştırma sorunsalı dışında pek bi’ eksi tarafı yoktu dizinin. Ha, birde Yennefer ablamız var. Değişim sonrasında hiç mi hiç beğenmedim kendisini. Zaman atlama özelliğini ilk başlarda sevmemiştim fakat daha sonrasında kendisini sevdirmeye başladığı için eksi yönü olarak bahsetmek istemiyorum. Onun yerine Yennefer’ın her yere portal açması hakkında konuşabiliriz. Altın Ejderha hikayesinde de bazı kopukluklar var. Ama bu dizi bu kadar eleştiriyi hak ettiğini düşünmüyorum. O yüzden çok ufak üzerinden geçmem yeterli oldu sanırım.


the witcher inceleme

2020’ye güzel bir giriş yapmamıza vesile olan The Witcher dizisini biz çok beğendik. En sevdiğimiz yanı ise Dövüş Sahneleri oldu sanırım. Geralt’ın kasları, Yennefer’ın büyücülüğü, Ciri’nin tatlılığı üzerinizde olsun, esen kalın dostlar. Ayrıca Dizi Otağ Instagram ve Twitter hesaplarından bizi takip etmeyi unutmayın!


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.