Witcher Evreni

“The Witcher” Evreni Serisi

Merhaba sevgili BPT okurları bugün ki yazımda sizlere “Witcher Evreni“ni tanıtacağım. Son yıllarda oyunları ve dizisi ile daha çok gündeme gelmiş olmasına rağmen bilinenin aksine sadece oyun ve dizi değil Andrzej Sapkowski tarafından kaleme alınmış bir kitap serisidir. Seri ilk kitabını 1993 yılında “Riviyalı Geralt” adlı Witcher‘ın maceralarını kısa hikayeler halinde anlatan bir kitapla çıkmıştır. 2. kitap ise yine “Geralt” üzerine kurulu kısa hikayelerini anlatan bir kitaptır ve sıralaması şöyledir:

İnsanlar için çelik. Canavarlar için gümüş.

Witcher Kılıçları Hakkında-Anonim -Novigrad Kütüphanesi.
Witcher Evreni
  1. Son Dilek
  2. Kader Kılıcı

Yukarıda bahsedilen kitaplar hem “Witcher” evreni üzerine bize bilgiler vermekte hem de güncel “The Witcher” dizisinin kaynak olarak ele aldığı kitaplardır. Seri asıl atılımını 1994 yılında çıkan “Elflerin Kanı” adlı romanla birlikte yapmıştır. 5 kitaplık seri “The Witcher Efsanesi” olarak geçmektedir. 1994 ve 1999 yılları arasında çıkan 5 kitap “Witcher” evreni hakkında bir ansiklopedi görevi görmektedir. Roman serisi ise şöyle sıralanır:

  1. Elflerin Kanı – 1994
  2. Nefret Çağı – 1995
  3. Ateşle İmtihan – 1996
  4. Kırlangıç Kulesi – 1997
  5. Gölün Hanımı- 1999

Seri Nasıl Okunmalı?

Witcher Evreni

Sevgili “Witcher” severler öncelikle seriye tabii ki dünyasına ve karakterlerine aşina olmanız için “Son Dilek” ve “Kader Kılıcı” adlı kısa hikaye kitaplarıyla başlamalısınız, daha önce “Witcher” serisi hakkında oyun oynamanız veya dizisini seyretmeniz bir sorun yaratmayacaktır. Okurken gözlerinizin önünde canlanacak olan yerler olucak, “Geralt” tasvirini zihninizde, sadece oyun ve dizilere bağlı kalarak değil gerçek haline uygun yapacaksınız. Kısa öykülerimiz bittikten sonra “The Witcher Efsanesi” adlı roman serisine başlayabiliriz toplam 5 kitaptan oluşan bu 2. kısım bizlere evren, efsungerler (witcher), bulunan canavarlar ve “Kürelerin Birleşimi” adlı olay hakkında pek çok bilgi vermektedir. Sahire loncasının kirli oyunlarına, kralların çarpışmalarına, gizli elf örgütlenmelerine ve mitlerine hazırlanmanız gerekmektedir. Sadece bu kadarla sınırlı kalmayan “Witcher” evreni Vampirlere, Heyulalara, Kurtadamlara’da ev sahipliği yapmaktadır. Andrzej Sapkowski kitaplarını yazarken günümüz mitlerini ve nordik mitlerini bolca kullanmıştır. Okurken evet bunları gerçek yaşantımda bir kaç kere duydum diyebilirsiniz.

Evren Hakkında Açıklama

Witcher Evreni

Sevgili “Witcher” hayranları öncelikle şunu belirtmek isterim ki “Witcher” evreni bir LOTR veya GOT evreni ile bazı ortak paydalarda buluşmaktadır ve okuduysanız bu serileri, kısa sürede aşina olabileceğiniz bir evrendir. Fakat bu seriler ile arasında uçurumlar da bulunmaktadır peki evren nasıl?

Kısaca özetlemek gerekirse “Witcher” evreni bizim dünyamızı baz alan bir evrendir. Günümüz dünyası nasıl işliyorsa “Witcher” dünyası da böyle işlemektedir günlük rutin işler, bankalar, esnaflar, köylü ve şehirli halk bulunmaktadır. Ayrıca orta çağ temasını da elinden bırakmayan evrenimiz zaman zaman günümüze de göndermelerde bulunmaktadır. Güzelliği ve kötülüğüyle var olan bir evrendir “Witcher” evreni.

Kitapta bahsedilenlere göre “Kürelerin Birleşimi” adlı bir olay esnasına evrenler çarpışmış ve oluşan bu patlama sonucu “Witcher” evreninde canavarlar ortaya çıkmıştır fakat “Witcherlar” yani dilimizde “Efsungerler” bu çarpışma sonucunda ortaya çıkmamış hatta bundan yaklaşık 500-600 yıl sonra İnsanoğlunun “The Continent” yani dilimizde “Kıta” anlamına gelen dünyaya ayak basmalarından sonra ortaya çıkmış bir meslek türüdür.

Witcherlara Dair

Witcher Evreni

İsim köküne bakacak olursak kitabın Lehçe versiyonunda Andrzej Sapkowski‘nin ilk tercihi “Hexer” olmuştur bu Almanca’da “Cadı” veya “Büyücü” anlamlarına gelmektedir fakat kullanılan ilk isim “Wiedzimin” olmuştur ve İngilizceye çevrilirken “Witcher” olarak geçmiştir. Oyunları yapan CD Projekt Red firması “Witcher” kelimesini tercih etmiştir bunun bir nedeni hem global bir dili kullanmak ve bu dil sayesinde daha fazla insana erişmekti.

Peki “Witcherlar” kimlerdir? Bu soruya çok kısa ve net bir cevap vermek istersek; “Witcherlar” köyünüze, tarlanıza, arazinize, bulaşmış olan sevmediğiniz her yaratığı para karşılığı tercihi üzerine öldüren insan-üstü özelliklere sahip mutant insanlardır.

“Witcher” nasıl olunur? Nereye başvurulur? gibi sorular sorulmadan önce açıklayayım ki Witcher olmak aslında pek isteyeceğiniz bir durum değildir. Ailesi, tarafından istenmeyen, fakirlikten, yetim veya öksüz kalınması gibi bahtsız durumlar sonucu erkek çocukların köylere uğrayan “Witcher” adı verilen canavar avcılarına verilmesi ve yetiştirilmesi sonucu ortaya çıkar. Sadece köye uğraması gerekmez “Witcher” mesleğini icra edenlerin çocukları alması için. Yol kenarında bir başına dolanan, yalnız çocukları da okullarına alırlar ve eğitime sokarlar.

Ot Sınavı” adı verilen bu sınavda 10 çocuktan sadece 3 tanesi bu sınavı başarıyla geçmekte ve “Witcher” olabilmektedir. Öncelikle zorlu parkuru aşan çocuklar daha sonra “Ot Sınavı” aşamasına geçerler bu aşamada çocukların bedenlerine içeriği sadece “Witcher” el kitapları ve parşömenlerinde yazan maddeler bulunan bir sıvı aktarılır, çocuklar bu sınav esnasına herhangi bir uyutma vs. işlemine tabi tutulmaz “Ot özütü” adı verilen bu sıvıya ve bu işlemlere daha sonra ki yazılarımda değineceğim.

Serimizin ilk yazısında siz değerli BPT okurlarına “Witcher” evreni üzerine başlangıç bilgilerini aktarmaya çalıştım severek okumanızı diliyorum. Çok yakında “Witcher” evreni üzerine 2. yazımız gelecektir. Yazımın Sonuna efsanevi Efsunger “Ak Kurt” Riviyalı Geralt‘ın şu sözlerini eklemek istiyorum.

Kötülük kötülüktür. Daha az, daha fazla ya da tam ortası bir farklılık yaratmaz. Seviyesi keyfi, açıklaması bulanıktır. Eğer ben bir kötülüğü ya da diğerini seçeceksem, hiçbirini seçmemeyi tercih ederim.

Riviyalı Geralt

The Witcher Evreni Serisi” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Furkan Sarıca
Çok gördüğü için ölürken yüzüstü gömülmek istenen kişi.