Witcher Evreni

“The Witcher” Evreni Serisi 2. Bölüm

Merhabalar sevgili BPT okurları bir önceki yazımızda sizlerden aldığımız güzel geri dönüşler için teşekkür ediyoruz. Bir önceki yazımda belirttiğim evren, efsungerler(witcher) artık witcher değil, dilimiz karşılığı olan “efsunger” kelimesini kullanacağım. Kısaca giriş yaptığımız 1. yazımızdan sonra 2. yazımızda daha derin bir inceleme yapacağım. Hazır olun çayınızı ve kahvenizi alın, efsungerlerin dünyasına giriyoruz. The Witcher Evreni Serisi 2. Bölüm sizlerle.

Witcher Evreni

Efsungerlere Dair

Witcherlar insanlar günümüz Temeria’sının yabani topraklarına yeni yeni yerleşirken ortaya çıktı. Bu yetenekli savaşçı-keşişler insanları yabanda gezen yaratıklardan koruyacaklardı. Mutajenik mantarlar, bitkiler, bitki ilaçları sayesinde, genç çırakların vücutları insanüstü hız ve dayanıklılığa sahip oldular. Izdıraplı ve tehlikeli Nebat İmtihanı sonucunda, genç witcherlar, karanlıkta görmelerine yardımcı olan, kedi benzeri gözlere sahip oldular. Büyücülerin yardımıyla, İşaret adı verilen basit savaş büyülerini kullanmayı, ve savaş yeteneklerini güçlendiren büyülü iksirler yapmayı öğrendiler. Bugünlerde, yaratıkların sayısı azaldığı için, witcherlara olan talep azaldı. Dünyada sadece bir kaç witcher kaldı, ve bu yaratık avcıları artık eğitilmiyorlar.

Elflerin Kanı- Temerya Üniversitesi Kütüphanesi

Bir önceki yazımda sizlere efsungerler ve efsunger yaratımından kısaca bahsetmiştim. Bu yazımda ise efsungerlerin halk tarafından tanımlarına, adetlerine, günlük yaşamlarına ve mutasyonlarına ve daha bir çok noktalarına değineceğim.

Uzun yıllar boyunca efsungerler “Kıta” adı verilen dünya üzerinde varlıklarını sürdürmüş ve farklı teknikleri benimseyerek aralarında ayrılmışlardır. Efsungerlerin nasıl yaratıldığına gelirsek elimizde çok kesin veriler bulunmamaktadır. Kıtanın kuzey kısmına yerleşen insanlar ilk zamanlarda canavarların farkında değildi fakat zamanla insanlar canavarlar ile karşılaştıkça ölü sayısı artmıştır.

Bu olaylardan sonra kuzey kralları (bunların kim olduğundan sonra bahsedeceğim) canavar avcılığı ile uğraşması için, büyücülerine sihir kullanabilen, kılıç kullanımında usta kişiler yaratması için görevlendirdi. Büyücülerin ilk deneyleri için suçluları kullanmayı tercih etmişlerdir. Eskiden özgür bir krallık olan Rissberg’in yer altı zindanlarında çalışmalar başlamıştır. Çalışmaların sonucunda ilk büyücüler başarısız oldu bunun sebebi insan deneklerinin mutasyona verdikleri yanıt ve ayrıca büyü biliminin ilk zamanlarda yetersiz kaynaklara sahip olması bu deneyin başarısız olarak sonuçlanmasına sebebiyet verdi. Büyücüler kuzey kralları tarafından sürgün edildi.

Büyücülerin sürgün olayından sonra krallıklarda kalan 1 avuç büyücü, efsunger mutasyonlarını incelemeye başladı 8 büyücünün toplantı halinde katıldığı bu girişim ise Morgraig Kalesinde olmaktaydı. İlk deneyin ardından 2. deney sadece 5 insan üzerinde fayda gösterdi ve bugün ki 5 ana okul oluştu ve efsungerler loncası kuruldu.

Tarihsel olaylara değinmeden önce biraz daha efsungerlerden bahsedecek olursak şöyle diyebiliriz. Çocukluklarından beri aldıkları eğitimler ve yaratılmalarına yardımcı olan mutasyonlar sayesinde efsungerler insanüstü hız, güç ve/veya başka güçlere sahip olan düşmanlarına karşı eğitilirler bu eğitimlerden kısaca şöyle bahsedebiliriz;

Efsunger adayları güçlü simya işlemlerine , zorlu fiziksel ve sihirsel eğitimlere, ve mutajen denilen bileşimlere tabi tutulurlar. Bu işlemlerin amacı efsungerleri karşılaşacakları insanüstü canavarlara ve durumlara karşı hazır hale getirmektir.

Mutajenlerin Yan Etkileri

  • Kısırlık( Efsungerler vücutlarına zerk edilen mutajenler sonucu kısır olurlar ve üreyemezler aynı zamanda sahire ve sahireler de hamile kalamaz.)
  • Kedi gözü etkisi; Efsungerler mutajenler sayesinde göz bebeklerini ışık oranı yüksek veya karanlık ortamlara hızlıca hazırlayabilir, özellikle çok karanlık ortamlarda witcherlar “Kedi” adı verilen iksirlerine başvururlar.
  • Efsungerler duyu gelişimlerine de sahiptir. Canavar avcısı olarak yetiştirlen efsungerler duyularını etkili biçimde kullanabilir. Canavar,insan,taşıt vs gibi şeylerin takibini sürebilir. Kokularını alabilir ve uzak mesafelerden seslerini duyabilir.
  • Efsungerler yine mutajenler sayesinde hastalıklara dayanıklıdır, neredeyse kalpleri çok yavaş atmakta ve metabolizmaları çok ağır çalışmaktadır bunun sebebi insanlar için ölümcül düzeyde olan iksirlerine ve salgın hastalıklara, zehirli canavar salgılara dayanıklı olmaları içindir.
  • Çok uzun süreler yaşamalarını sağlayan mutajenler efsungerlere bunun yanında çok hızlı iyileşme becerisini de sağlamaktadır.
  • Son olarak efsungerler üst düzey kılıç ve refleks eğitimi alırlar. Bu eğitimler normal bir insanların sahip olduğu refleksleri üst düzey hale getirmek için oluşturulmuştur. Efsungerler savaşlarda dayanıklılık,hız ve çeviklik üzerine savaşmaktadırlar. Bu savaş yetenekleri doğru ekipmanlarla birleştirildiğinde üst düzey bir ölüm makinası ortaya çıkmaktadır.
  • Büyü yetenekleri efsungerler canavarlar ve insanlar üzerinde kullandıkları yan ekipmanlarıdır. Yıllar boyu karşılaşacak oldukları türlü canavar ve insan problemlerine karşı efsungerler bunları kullanmaktadırlar, bir canavarın veya insanın duygularını anlayabilirler ve onları sersemletebilirler.

Efsunger Ekipmanları

Madem efsungerlerin kendi özelliklerinden bahsettik biraz da ekipmanlarına göz atalım. Sevgili okular öncelikle bir efsunger elinden geldikçe iksir kullanmamaya ve bombalarına başvurmamaya özen gösterir bunun sebebi dışardaki vahşi yaşamı korumalarına inancı ve başka insanlar için zehirli olmalarıdır.

Efsungerler ilk zamanlardan beri üst düzey eğitimlere ve ölümcül simya formüllerine katlanarak acı çekmişler fakat bunların mükafatlarını almışlardır. Efsunger denilen şahıs simyacılık ve insan fizyolojisi hakkında uzman, kılıçlar ve savaş sanatları için üstad denilen seviyededir ve bunlara ek olarak efsungerler büyük bir taktisyendir “Kıta” tarihi boyunca insanlar arasında olan savaşlarda bazı efsungerlerin komutanlıkları ün salmıştır.

Çelik ve Gümüş Kılıç

Witcher Evreni

İlk değineceğimiz ekipman tabi ki kılıçlar olacaktır. Efsungerler her türlü silahta ustalaşmış olmalarına karşın ekipman olarak kılıçları tercih etmektedir fakat bazı okullarında başka ekipmanlar kullandığı bilinmektedir bunları sonraki yazılarımda açıklayacağım. 2 tür kılıç kullanmaktadırlar çelik ve gümüş kılıçlar.

Efsungerler bilinenin aksine tek kılıçla gezmektedirler. Çelik kılıçlarını yanına canavarlar için olan gümüşü ise atlarında bırakırlar bunun sebebi ise gümüş alaşımlı kılıcının hem narin hem de kırılgan olmasıdır. Efsungerler çelik kılıçlarını bilinenin üzerine sadece insan avlamakta kullanmaz, sert kabuklu canavarlar için kullanırlar. Yukarda bahsettiğim narinlik ve hassaslık şayelmar, endrega gibi sert kabuklu canavarlara karşı kullanılırsa kırılacakları için bu durumları çelik kılıçları ile hallederler. Efsungerler kendisinin yaptığı veya Mahakamlı cücelere yaptırdıkları çelik ve gümüş kılıçları kullanmaktadırlar. Bu kılıçlar özel olarak üretilmektedirler ve diyagramlar üzerine yapılmaktadırlar, ayrıca farklı rünler eklenerek güçlendirilebilmektedirler.

Efsunger İksirleri ve Bombaları

Yukarıda bahsettiğim ekipmanlar haricinde efsungerlerin bir diğer ekipmanları bombaları ve iksirleridir, içerikleri sır olarak saklanan bu özel ekipmanlar ”Kıta” üzerinde yaşayan insanlar için tehlikeli ve zararlıdır. Özellikle bir çoğumuz bunlar ile kitaplar haricinde oyunlarında aşinayız. İksirler efsungerler için ölümcül olmasa da normal insanlar için tehlikelidir. Bunun sebebi yine yukarda bahsettiğim mutajenlere uygun olarak üretiliyor olması ve yüksek dozda zehirli simya içerikleri barındırıyor olmasıdır.

Bombalar efsungerin canavarlara veya tehlike durumlara karşı kullandığı basit ama etkili silahlardır. Bir efsunger hayatı risk altında olmadıkça doğaya ve yaşayan canlılara zarar gelmemesi için bunları kullanmaz, kitaplarda nadiren de olsa rastladığımız bombalar; dondurma, yakma ve patlama etkisine sahiptirler, özellikle efsungerler doğaya zarar vermemek için bunları nadiren kullanırlar fakat istisnai efsungerler de bulunmaktadır.

Witcher Evreni
The Witcher Evreni Serisi

Efsungerler Tarihçesine Kısa Bakış

Witcher Evreni
The Witcher Evreni Serisi

İlk paragrafta bahsettiğim üzere efsungerler kuzey krallarının isteği üzerine çıkmış, büyücüler tarafından hazırlanan karışımlar ile mutasyon geçirmiş mutant insanlardır. Efsungerler tarihini 3 kısıma ayırabiliriz; İlk Çağ, Orta Çağ ve Son Çağ bunlara yazımın 3. kısmında değineceğim fakat kısaca ilk çağı şöyle açıklayabiliriz

İlk Paragrafta büyücülerin sürgün edilmesinden sonra kalan büyücülerin mutasyonları tamamladığını ve 5 efsungerin kaldığını belirtmiştik, o günden sonra 5 efsunger 5 büyük okulu kurmuş olarak sayıldı en azından temsil etmekteydiler.

5 efsunger yollara çıkıp avlanmaya başladıklarında artık insanlar arasında “Efsungerler Çağı” adı verilen çağ başlamış oldu. Büyücüler mutasyonları geliştirmeye devam ediyor, efsungerler ise “Kıta“‘ da karış karış dolaşıyorlardı fakat bu mutlu zamanlar çok uzun sürmedi. Efsungerler arasında çatışmalar çıkmaya başlamıştı, nihayetinde insani duygular barındırıyorlardı, hırs, şehvet, eğlence gibi konulara düşkün olan efsungerler zamanla yozlaştılar ve bunun sonucunda “Efsungerler Loncası” dağılmaya yüz tutmuş bir hale geldi. Kralların ve insanların mutluluk yerine efsungerlerin davranışları yüzünden hayal kırıklıkları alınca krallar tarafından Morgraig Kalesinden sürgün edildiler ve “Efsungeler Çağı” sona ermiş oldu.

Sevgili BPT Okurları bugün sizlere “The Witcher” evreni üzerine 2. yazımızı takdim ediyorum umarım severek okumuşsunuzdur, elimde çokça bilgi olduğu için bir anda sizlere takdim etmek hem kafanızı karıştıracak hem de soğutacaktır bu evrenden. 3. yazımızda görüşmek üzere iyi günler efsunger adayları.

The Witcher Evreni Serisi 2. Bölüm” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Furkan Sarıca
Çok gördüğü için ölürken yüzüstü gömülmek istenen kişi.