the vast of night film incelemesi

The Vast of Night Film İncelemesi

The Vast of Night Film İncelemesi – Sizler için bir Amazon Original filmi olan 2019 yapımı The Vast of Night filmini yazdım. Filmi Amazon Prime üyeleri Prime Video platformundan izleyebilirler. İyi okumalar.

The Vast of Night

1950’lerin sonlarında, New Mexico’da küçük bir kasabada geçiyor öykümüz. Filmin merkezinde yer alan karakterlerimiz Fay (Sierra McCormick) ve Everett (Jake Horowitz), kasaba halkının neredeyse tamamı basketbol maçındayken işlerinin başında olan iki gençtir. Fay telefonlara bakan bir santral operatörü, Everett ise yerel bir radyonun DJ’i olarak çalışmaktadır. İkisi de işinin başındayken Fay garip çağrılar almaya başlar. Çağrıların biri sadece belirsiz seslerden oluşuyorken, biri ise yardım isteyen bir kadından gelmektedir. Fay, Everett‘ten kendisine gelen bu tuhaf sesleri radyoda yayınlamasını ister ve Fay de onun isteğini yerine getirir. Bir zaman sonra yaşlı bir adam radyoya telefonla bağlanır ve bu tuhaf seslerin ne anlama geldiğini bildiğini söyler. Bu küçük kasabada kendi hallerinde yaşayan iki genç, kendilerini büyük bir gizemin ve komplonun ortasında bulurlar.

The Twilight Zone’dan Herhangi Bir Bölüm

Tabii ki de filmin hemen başında karşıma çıkan televizyon ekranından ve Paradox Theater isimli sahte diziden bu filmin bir Twilight Zone bölümü olacağını anladım. Twilight Zone yazmayıp bunun yerine Paradox Theatre gibi bir sahte isim kullanmalarının sebebi belki telif haklarından dolayıdır. Belki de yönetmen Andrew Patterson‘ın bu ismi kullanarak risk almak istememiştir.

the vast of night film incelemesi
The Vast of Night

Film bu şekilde başladığı gibi, devamında da sık sık kamera geriye çekilerek televizyon ekranını gösteriyor. Bunun hala bir “şov” olduğunu, bir gösteri izlediğimizi bize hatırlatıyor. Ve filmin sonunda da yine aynı şekilde bölüm sanki 50’lerden bir dizi bölümüymüş gibi sona eriyor. Biz bu filmin Twilight Zone‘dan esinlendiğini bu numaralar olmadan da anlardık zaten. Fakat Andrew Patterson hoş bir saygı duruşunda bulunmak istemiş. Bu filmin ve kendisinin nereden geldiğini herkese daha açık bir şekilde belli etmek istemiş.

Kayıt Cihazı

Fay‘in aldığı kayıt cihazını nasıl kullanacağını bilmemesi üzerine Everett‘e gitmesi ve ikilinin geceyi bu sayede birlikte geçirmeleri senaryo yazımı açısından zekice bir tercih. Çünkü bu iki karakterin bir şekilde bir araya gelmesi, muhabbet etmesi ve gecenin geri kalanında da bu gizemli olaylar yaşandığında bir arada olmaları gerekiyor. İkiliyi bir araya getiren şey ise Fay‘in kayıt cihazı. Bu cihaz eğer filmin geri kalanıyla alakasız kalsaydı veya muhabbeti bir daha hiç geçmeseydi sadece ucuz bir senaryo numarası olarak kalırdı. Halbuki iki karakteri birbirine yakınlaştırmakla kalmıyor, filmin geri kalanında da kayıt cihazları önemli bir yer tutuyor.

Şöyle olduğunu düşünün: Fay, bu tür cihazlardan iyi anladığı için kayıt cihazını Everett‘e gösteriyor ve o da Fay‘e cihazı nasıl kullanması gerektiğini kısaca gösteriyor. Daha sonra ise başka meselelerden konuşmaya başlıyorlar. İkisi de işlerinin başına geçiyor, gizemli olaylar yaşanmaya başlıyor, ikili biraz önce muhabbet ettikleri için tekrar bir araya geliyorlar ve olaylara birlikte şahitlik ediyorlar. Filmin geri kalanında ise kayıt cihazı herhangi bir noktada devreye girmiyor ve film sona eriyor. İşte bu kayıt cihazı, karakterleri sadece filmin başında bir araya getirmek için kullanılan basit bir numaradan ibaret olsaydı buna kesinlikle takılırdım ve filmin eksi hanesine bir puan olarak eklerdim. Çünkü bu tarz senaryo numaraları küçük detaylar gibi gözükseler de biz seyircilerin motivasyonunu arttıran ögeler oluyorlar. Tesadüfen veya alakasız bir şekilde yolları zorlama bir biçimde kesişen karakterlerden ve hikayelerdense, altı dolu anlatımları daima tercih ederiz.

the vast of night film incelemesi

Ayrıca “sesler” The Vast of Night filminde çok önemli bir yer tutuyor. Her iki karakterimizin işi de seslerle, frekanslarla ilgili. Brian De Palma‘nın 1981 yapımı Blow Out, Francis Ford Coppola‘nın 1974 yapımı The Conversation ve Kurosawa‘nın 1963 yapımı filmi High and Low‘da olduğu gibi, kayıt cihazı filmin içerisindeki gizem unsurunu tetikleyen anahtar ögelerden biri olarak kullanılmış. İzlediğim noir/neo-noir filmlerden anladığım kadarıyla hikayede kayıt cihazı varsa, o bir gizem hikayesidir. Ayrıca bu bahsettiğim filmlerin ortak özelliği olarak paranoyayı etkili şekilde kullanması da yine tesadüf değildir diye tahmin ediyorum.

Düşük Bütçeli Kaliteli Görseller

The Vast of Night işlediği konu itibariyle çok da farklı veya geleneksel bilim kurgu anlayışına aykırı bir film vaat etmiyor. Fakat filmin en ön plana çıktığı şey, artık sıradanlaşmış olan bu öyküyü işleme biçimi. Bize ana karakterleri tanıtmak ve aralarındaki ilişkiyi anlatmak için zaten kısa olan süresinden cesurca feragat ediyor. Başından sonuna kadar akıcılığı gerek diyalog yazımıyla, gerek kamera oyunlarıyla koruyor.

the vast of night film incelemesi

İlk filmi olmasına rağmen büyük bir özenle ve cesur tercihlerle işini yapan Andrew Patterson, kullandığı çekim tarzıyla beni çok şaşırttı. Çünkü The Vast of Night gibi bağımsız ve düşük bütçeli yapımlarda genellikle yaratıcı ve ilginç senaryo fikirleriyle karşılaşsak da, iş filmin çekimlerine geldiğinde genellikle görüntüler ve sesler çok da iyi olmuyor. Halbuki The Vast of Night bu konuda gerçekten kendini aşmış bir film olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle uzun uzadıya çekilen sahneleri birkaç kez izleyip tekrar tekrar şaşırdım.

Sonuç

The Vast of Night, Andrew Patterson‘ın ilk uzun metrajlı filmi olması sebebiyle başarılı bir ilk film. Aslına bakarsak bir Twilight Zone bölümü olarak iyi bir iş, bir film olarak ise çok iyi olmamasına karşın kötü veya vasat bir iş hiç değil. Bu tarz “tuhaf” öyküleri seven birisi olarak The Vast of Night beni tatmin eden ve yönetmen Andrew Patterson‘ı merceğime almayı sağlayan bir film oldu. Aynı bu filmde olduğu gibi düşük bütçeyle yaratıcı ve ilginç işler çıkararak kendini kanıtlayan sinemacıları umarım Amazon Prime gibi mecralarda daha büyük izleyici kitleleriyle görürüz.

“The Vast of Night Film İncelemesi” yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkürler. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!