the social dilemma

The Social Dilemma: Dünyayı Kontrol Edenler

Netflix yapımı The Social Dilemma filminin konusu nedir? Sosyal medya platformları bizi nasıl teknoloji bağımlısı yapıyor? Hayatlarımızı aslında nasıl kontrol ediyorlar? Sosyal medya platformlarının görünmeyen yüzleri nelerdir? Aslında hepimiz az çok nelere maruz kaldığımızı, sosyal medyanın belirli tuzaklarını tahmin edebiliyoruz, ama bir de gelin bu işe bir daha göz atalım.

the social dilemma

The Social Dilemma Konusu

Henüz yeni çıkmış olan bu belgeseli yaşınız kaç olursa olsun izlemenizi öneririm. İzleyenler ise aşağıya film hakkındaki fikirlerini belirtebilirler. Henüz izlemeyenler için fragmanı da buraya bırakalım.

Yarı belgesel, yarı film tarzında çekilen bu yapım, yıllardır içerisinde olduğumuz sosyal medya platformlarında biz sadece parmağımızla insanları takip edip fotoğraflarını beğendiğimizi sanırken, işin görünmeyen yüzünü, toplum üzerindeki etkilerini ve yaptığımız her hareket sonucu oluşan verilerimizin satılmasıyla dönen paraları açıklıyor.

the social dilemma
Tristan Harris, eski Google tasarım etiği çalışanı.

Sosyal medyanın görünmeyen yüzünü ve daha pek çok bilmediğimiz olayları, sıradan oyuncular anlatmıyor. Hikayeleri gerçekten de daha öncesinde Twitter, Instagram, Facebook, Pinterest, Youtube, Google gibi platformlarda çalışmış, bu şirketlerin düşüncelerini açığa çıkaran, belli bir süre bu işin içerisinde yer almış insanlar anlatıyor. Hatta o kadar mantıklı şeyler anlatıyorlar ki, size bir cümle alıntı yapmak isterim. Sadece iki şey müşterilerine kullanıcı der, uyuşturucu satıcıları ve sosyal medya şirketleri.

Sosyal medya platformları sadece verilerden yararlanıp bize kişiselleştirilmiş öneriler sunmuyor. Kişiselleştirilmiş öneriler, gelecek verileri yalnızca tahmin etmek için değil, aynı zamanda eylemlerimizi etkilemek için kullanıyor ve kullanıcıları reklamcılar ve propagandacılar için kolay bir av haline getiriyor. Bu sayede sisteme karşı gerçekleşen pek çok eylem, propaganda ve kaos ortamları da sosyal medya aracılığıyla eylemlerine kullanıcı topluyor.

Belgesel, sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri insanlarda oluşan ruhsal sıkıntılardan da bahsetmeyi unutmuyor. Sosyal medya; özgüven eksikliğine, bağımlılığa, depresyona, kaçırma korkusuna (FOMO) yol açabiliyor. Bunların yanında özellikle ABD’li genç kızlarda görülen intihar oranında çok yüksek bir yükseliş görmekteyiz.

the social dilemma
ABD’deki her 1.000.000 kız için intihar oranları ve sosyal medya telefonlara girdikten sonraki yükseliş.

The Social Dilemma: Dünyayı Kontrol Edenler” adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Nevzat Keskin
Kendi çapımda diziler ve filmlerle ilgili yazılar yazıyorum. Bir Parça Tuhaftık