The Platform Film İncelemesi (Spoiler’lı)

Herkese Merhaba Dostlar! Bu sıkıntılı salgın sürecinde yapılabilecek en keyifli aktivitelerden biri de film izlemektir. Bu günlerde hepimizin malum sürece benzerliğiyle korku ve gerilim filmleri kendine daha çok çekmekte. Bu bakımdan, “The Platform” izlenmeyi hak eden bir gerilim filmi. Tabii neredeyse her korku ve gerilim filminde olduğu gibi hassas insanların izlemesini tavsiye etmeyiz. Sizler için ” The Platform Film İncelemesi ” başlığımız altında bu filmi inceledik. Hazırsanız başlayalım!

Not: Spoiler içerir.

Film yiyeceklerin yukarıdan aşağıya doğru bir asansörümsü sistemle indiği, yüzlerce katlı adının delik olduğu bir tür hapishane deneyinin içindeler. Filmde çok fazla metafor ve gönderme bulunuyor. Birlikte öne çıkan metaforları inceleyelim.

The Platform Film İncelemesi – Yukarıdan Aşağıya

Filmin içinde yiyeceklerin yukarıdan aşağıya doğru bir platform üzerinde indiğini söylemiştik. En üst kattaki mahkumlar leziz bir ziyafet çekerken platform aşağılara indikçe değil bir dilim ekmek, kırıntı dahi kalmıyor. Bunu günümüz dünyasındaki gelir adaletsizliğiyle, sınıf farklılıklarıyla bağdaştırabiliriz. En üst kattaki insanlar ihtiyaçlarından fazlasını tüketerek daha alt tabakadaki insanların hayatlarını zorlaştırıyor. Dünyamızda da parası olan insanlar daha çok alışveriş yaptıkça kendi hayatları üzerinde daha çok kontrol sahibi olduklarını zannediyorlar.

The Platform Film İncelemesi – İnsan Özünde Kötüdür

Film insan özünde kötüdür felsefi düşüncesinin üzerine işlenmiş. Bunu mahkumların odaları değişip alt katlardan üst katlara çıktıklarında görebiliyoruz. Mahkumlar üst katlara çıktığı gibi önceki çektiği zorlukları unutup, ızdırap dolu günlerin acısını çıkartmaya çalışıyorlar.

Filmin bir bölümünde eskiden sistemde çalışan ve sonra sistemin içine girmeye karar veren bir kadın Goreng’in (Baş karakterimizin ismi) hücresine giriyor. Kadın sistemin aslında platformun insanlara eşit paylaşımı öğütlediğini ve toplam iki yüz kat olduğunu söylüyor. Kadın orta kattayken de her zaman bir alt kattaki mahkumlara sadece ihtiyaçları kadar yemesini öğütlüyor ama kimse onu dinlemiyor. Burada dünyadan halen ümidi olan idealist insanların çırpınışları ve bilinçli olmayan insanlara bir şey yaptırabilmek için onların üzerinde yaptırım gücümüzün olması gerektiğini vurguluyor.

İlginç Final Ve Mesaj

Filmin bana göre kaçırılan en önemli detayı final sahnesinin kaçırılmasıdır. Pek çok insan filmin bitmediğini düşünse de bence final sahnesi zaten çok çok önceden verilmişti. Hatırlıyor musunuz filmin bir kısmında şef, o pudingden kıl çıktı diye aşçılara kızıyordu, o puding Goreng ve Baharat’ın mesaj niyetine gönderdiği pudingin ta kendisi. Şef mesajı anlamıyor ve aşçılarına “kıl düşürmüşsünüz o yüzden yememişler” diye kızıyor. Yani kıl düşme sahnesi boşuna koyulmamıştı.

The Platform Film İncelemesi

Miharu’nun kızı sandığımız çocuk ise zaten yok, sadece bir hayalden ibaret. Deliğe girecekleri içeri almakla sorumlu olan kadın Imoguiri’nin, Miharu hakkında dediklerini hatırlarsanız, deliğe tek başına geldiğini söylemişti. Yalnızdı, zaten deliğe çocuklar giremiyordu. Miharu, Goreng’in hayatını kurtarmıştı ama Goreng onu kurtaramadı, ölümüne engel olamadı. Bundan dolayı pişmanlık duydu ve onun deli olmadığına, gerçekten kızını arayan masum biri olduğunu kendine inandırmak istedi. Bundan dolayı hayalinde gerçek bir çocuk olduğuna inandı. Filmin son kısımları büyük ölçüde Goreng’in hayalinden ibaret diyebiliriz.

The Platform filmini konu aldığımız, ” The Platform Film İncelemesi ” başlıklı yazımızı umarız beğenmişsinizdir dostlar.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!