The Piano House

  • The Piano House, müziğin gücünü yansıtan özgün yapılardan biri. Bu muhteşem tasarım güçlendirilmiş camdan yapılmış şeffaf bir keman ve bir piyanodan oluşuyor. Gerçek bir piyano ve viyolonselin tam 50 katı boyutunda inşa edilen ‘The Piano House’, benzersiz yapısıyla görülmeye değer modern sanat yapıtları arasına adını yazdırmayı başarmış.
  • 2007 yılında inşa edilen bu alışılmadık piyano ve keman şeklindeki bina, Çin’in Huainan şehrinde bulunmaktadır. Huainan Fangkai şirketi ve mimarlık fakültesi öğrencileri tarafından tasarlandı.
The Piano House
  • Müzik ile mimarinin harmonisini ziyaretçilerine sunan bu yapı, dünya üzerinde görülmeye değer modern sanat yapıları arasında. Turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan yapı, mimarisine ve işlemesine de yakışacak şekilde müzik okulu öğrencileri için oldukça ilham verici bir derslik. 
  • Gerçek bir piyano görüntüsü yakalamak için neredeyse tamamı siyah ve beyaz cam kullanılarak inşa edilen The Piano House ulaşmak için önce tamamen şeffaf bir camdan inşa edilen kemanın içinde yer alan merdivenleri kullanmanız gerekiyor. Ardından ise bu merdivenler sizi doğrudan ana binaya ulaştırıyor.
The Piano House
  • Bozulmamış bir doğa üzerinde 3 güçlü bacakla yükselen piyanonun alt kısmı güneşin etkisinden korunmak isteyen turistler ile dolup taşarken bir o kadar turist ise bu benzersiz yapının önünde öz çekim yapmak için bekliyor. Floresan ışıklar ile donatılan yapı, gündüzleri olduğu kadar geceleri de baş döndürücü görüntüsü ile sanatseverlerin ruhunu okşuyor.
The Piano House
  • The Piano House’u yalnızca turistik bir mekan olarak adlandırmak elbette ki ona haksızlık olur. Piyano’nun alt kısmında yer alan 2 farklı konser salonu sanatsal organizasyonlara ev sahipliği yaparken, üst katlardaki müzik odaları ise bölgedeki yerel kolejlerde okuyan öğrenciler için uygulama sınıfı olarak hizmet veriyor.
The Piano House
  • The Piano House, hem göze hem kulağa hitap eden ve tüm detayları ile sanat ve sanatçı dostu bir yapının heyecanını taşıyor.
  • Çin’in en romantik binası olarak adlandırılan bu devasa piyano ve viyolonsel, güneş gittikten sonra geceyi aydınlatan bir güneş gibi romantik çiftlerin üzerine doğuyor. Bu devasa piyanonun tuşlarından ve viyolonselin tellerinden notalar çıkmasa da binanın eşsiz mimarisi en romantik aşk notalarını içinizde hissetmenizi sağlıyor.
The Piano House

KAYNAKÇA:

[1] www.milliyetemlak.com/dergi/the-piano-house/

[2] www.emlakwebtv.com/dunyanin-konustugu-piyano-evi/60507


Ahmet TUNA
Bir Parça Tuhaftık sayfalarında yönetici. Habere dair her şeyi yakından takip eden; Mimarlık bölümü ikinci sınıf öğrencisi.