The Last of Us Part II Nasıl Sızdırıldı?

The Last of Us hepimizin merakla takip ettiği yapımlardan birisi. Oyunun yıllardan beridir beklenmesi ve bulunduğumuz konsol neslinin son oyunlarından biri olması yapımı oldukça özel kılıyor. Oyunun süresiz olarak ertelenmesi üzerine uzunca bir süre The Last of Us’tan haber almayız derken, bizler de açıklanan hikaye detaylarıyla beraber şoke olduk. Sakın merak etmeyin, size bu yazıda spoiler vermeyeceğiz.

the last of us

The Last of Us Part II Neden Ertelenmişti?

Bütün bu yaşananların öncesinde Sony’nin beklenen exclusive oyunu The Last of Us Part II’nin çıkış tarihi 29 Mayıs 2020 olarak belirlenmişti. Oyunun yapımcı firması Naughty Dog The Last of Us’un final çekimlerini tamamlamış ve piyasaya sürmeye hazır hale getirmişti. Sonrasındaysa, hepinizin malumu, korona virüsünün insanlığı etkisi altına alması, bütün dünyadaki perakendecilerin kapatılması ve kutulu oyun lojistiğinin imkansızlaşması üzerine Sony oyunu erteleme kararı aldı. Unutmayın ki, PC Oyunculuğu çoktan dijitale kaymış olsa bile, konsol oyuncularının azımsanmayacak bir kısmı (Muhtemelen yarısından fazlası.) hala kutulu oyunları tercih etmekte. Bu oran öyle azımsanmayacak bir oran ki; oyunun çıkışını süresiz durdurmaya, oyunu dijital marketlerden kaldırmaya ve oyunu ön sipariş eden herkese iade etmeye yetti.

Yapımcı firma Naughty Dog’un yaptığı açıklama. Oyunu bitirmiş olduklarından, ancak lojistik sorunlar nedeniyle istedikleri gibi satamayacaklarından, bu ertelemenin uzun sürmemesini temenni ettiklerinden bahsediyorlar.

Kim Sızdırdı?

Oyunun içerisine girdiği büyük muamma zincirinden sonra, birçoğu gibi, biz korona virüsü süreci bitene kadar The Last of Us hakkında bir şey duymamayı düşünüyorduk. Fakat birileri bundan rahatsız olmuş olacak ki, bu sessizlik çok uzun sürmedi. İddialar oyunu yüksek ihtimalle bir Naughty Dog çalışanının sızdırdığını söylüyor. Firma çalışanlarının oyun içi detayları sızdırması aslında oldukça sık rastlanan bir durum. Öyle ki, bazı firmaların bu durumu engellemek için çalışanlarını drone aracılığıyla izlediklerini bile duymuştuk. Korona virüsü süresince bütün çalışanların evlerine dağılmasından olacak ki, muhtemelen Naughty Dog çalışanları üzerindeki otoritesini sağlayamadı.

the last of us

Şimdi Ne Olacak?

Oyun içi görüntülerin ve hikaye detaylarının yayınlanmasından sonra Sony hemen harekete geçerek içerikleri tek tek sitelerden kaldırma yolunu izledi. İnterneti az çok bilen kişilerin tahmin edebileceği gibi bu yöntem, etkili bir yöntem değildir. Oyunculardan büyük tepki yağması, oyunun ertelenmesine gelen isyanlar, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmamasına gelen serzenişler ve oyunu satın almayacağını söyleyen büyük fan kitlelerinin baskısına dayanamayan Sony; oyunu 19 Haziran 2020’de tüm dünyaya satışa çıkartacağını duyurdu. Bize göre, The Last of Us Part II hadisesi Sony’nin son yıllar içerisinde yaptığı en kötü kriz yönetimi olarak tarihe geçti. Birçok oyuncu oyunu kendisine çekecek olan büyük sürprizleri öğrenmiş ve oyunu almamaya karar vermiş durumda. Biz, bütün bu yaşananlardan sonra, oyunun ne kadar satacağını ve nasıl değerlendirileceğini merakla bekliyoruz.

The Last of Us Part II, 19 Haziran 2020 tarihinde Türkçe dil seçeneğiyle beraber çıkışını yapacak.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.