The Last of Us Part II Hack Kurbanı Oldu

The Last of Us Part II hem ertelenmesi hem de sızdırılmasıyla beraber yılan hikayesine dönmüş durumda. Sony’nin yıllardır beklenen exclusive oyunu, gerçekten şanına hiç yakışmayan oldukça kötü bir duruma düştü ve artık bunun geri dönüşü de yok. Geçtiğimiz günlerde oyunun ertelenmesinden sızdırılmasına kadar yaşanan süreci sizlerle paylaştığımız bir yazı yazmıştık. Sony ve Naughty Dog’un yaptığı son açıklamalarsa, oyunun nasıl sızdırıldığını gün yüzüne çıkarmış oldu.

Sızıntının hemen ardından bütün gözler yapımcı firma Naughty Dog’a dönerken, bütün oyun dünyası oyunu yapımcı firmadaki çalışanların sızdırdığına neredeyse emindi. Naughty Dog’a gelen tepkiler o kadar büyüdü ki Sony kısa süre içerisinde bir duyuru yapmak zorunda kaldı. Duyuruyla beraber stüdyosuna sahip çıkan firma; oyunu herhangi bir çalışanın sızdırmadığını, konu hakkında ayrıntılı bilgileri yakın zamanda paylaşacaklarını söyledi. Birçok oyuncu bu reaksiyonun Naughty Dog’a gelen tepkileri azaltmak adına alınmış olduğunu düşünse de, çok geçmeden gerçekler gün yüzüne çıktı.

The Last of Us Part II Nasıl Sızdırıldı

İddialara göre; hackerlar Amazon üzerinden sadece yapımcı firma Naughty Dog’un sahip olması gereken bir kodu keşfederek Uncharted 3 ve Uncharted 2’nin gizli sunucularına erişmeyi başarmışlar. Bu noktada şaşırtıcı olan, Uncharted 3 sunucularının aynı zamanda The Last of Us oyunlarından da içerikler barındırıyor olduğu. Bu yöntemle hackerlar oyunun gizli içeriklerine erişmekle kalmayıp, mart ayı içerisinde oyunla ilgili neredeyse 1 terebayta yakın veri çekmeyi başarmışlar. İddiaları güçlü kılan noktaysa sızdırılan görüntülerde geliştirici kodunun bulunuyor olması, yani hackerlar muhtemelen oyunun full sürümünü elde edememişler. İddiayı ortaya atan kişi Naughty Dog’u bu konu hakkında şubat ayında bilgilendirdiğini, fakat dikkate alınmadığını söylüyor. İşin komik tarafıysa söz konusu güvenlik açığının 30 Nisanda kapatılmış olması, ancak tahmin edeceğiniz üzere o süreye kadar iş işten çoktan geçmiş. Gizli sunuculara erişiminse herhangi bir Naughty Dog oyununa yapılan buglu bir güncellemeyle olabileceği konuşuluyor.

Sony oyunun hacking yoluyla sızdırıldığını ve bu duruma neden olanların işlerine son verildiğini söyledi. Bir hacking olayı olduğu artık bilinen bir gerçek, ancak nasıl olduğu birinci ağızdan açıklanmadı ve açıklanmayacak gibi duruyor. Biz bahsettiğimiz iddiaların yüksek oranda doğru olabileceğine inanmakla beraber birinci ağızdan yapılan açıklamalar olmadığını, dolayısıyla yanlış olabileceğini de hatırlatalım. The Last of Us Part II uzun süredir beklediğimiz bir yapım ve oyunun bu noktaya gelmesini inanın hiç istemezdik. Yeni detaylar ortaya çıkarsa, sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


Emrecan Ulu
Krypton'un oğlu, Gotham'ın yarasası.