the crown

The Crown Yeni Sezonunda Lady Diana Mı Olacak?

Bu yazımızda, ülkemizde popüler olan ve her bölümden sonra da ”bu gerçekten yaşanmış mı?” diye merakla baktığımız tarihi belgesel tadında dizi olan The Crown dizisini inceleyeceğiz. The Crown’un yeni sezonunun konusu ne olacak? The Crown Yeni Sezonunda Lady Diana Mı Olacak?

The Crown

Dizinin 4. sezon resmi fragmanı.

Netflix’in beğenilen yapılarından biri olan The Crown, II. Dünya Savaşı‘ndan sonra babasının ani ölümüyle tahta geçmek zorunda kalan Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını ve İngiltere’de yaşanan olayları anlatıyor. Tahta aniden geçişiyle yaşadığı zorluklar ele alınıyor hatta bazı kısımlarda Kraliçe’nin yardım aldığını da görüyoruz. İngiltere Başbakanı Churchill‘i de fazlasıyla görüyoruz dizide. Kız kardeşiyle, parlamentoyla ve Prens Philip ile ilgili yaşadığı sorunları da dizide ele almışlar. Durağan olarak başlasa da olaylar sonra fazlasıyla sarıyor. Gerçekliğe dayansa da bazı olayları kurgusal bu yüzden tam olarak belgesel olduğunu söyleyemem. Bazı bölümlerin sonunda anlatılan olayla ilgili gerçek görüntülere de yer veriliyor fakat yine tatmin olmazsanız arama motoruna yazdığınız zaman olayla ilgili birçok yazıya ulaşabilirsiniz. Tarihi sevmiyorsanız eğer bu tarz diziler tarihi sevmenizi, daha fazla araştırmanızı sağlayabilir.

the crown
İlk iki sezonda Kraliçe’yi canlandıran Clarie Foy ve Prens’i canlandıran Matt Smith

İlk iki sezon oyuncular aynıydı fakat olaylar ve yıllar ilerledikçe 3. sezonda oyuncuları biraz daha yaşlanmış görüyoruz. İlk iki sezonda Kraliçeyi Clarie Foy canlandırırken, Prens Philip’i ise Matt Smith canlandırmıştı. 3. sezonda ise Kraliçeyi Olivia Colman, Prens Philip’i ise Tobias Menzies canlandırıyor.

the crown

Lady Diana Diziye Dahil Olacak

Son zamanlarda dizideki asıl merak konusuysa 4. sezonda Lady Diana‘nın da konuya dahil edilip anlatılacak olması. 15 Kasım’da çıkacak 4. Sezonda Lady Diana‘yı Emma Corrin canlandıracak. 6. sezonda final yapması beklenilen ve her iki sezonda bir oyuncularını değiştiren The Crown, dizinin son iki sezonunda da Lady Diana‘yı Elizabeth Debicki’nin canlandıracağını açıkladı.

the crown
Bu sezonda göreceğimiz Lady Diana’yı canlandıracak olan Emma Corrin
the crown
Dizinin son iki sezonda Lady Diana’yı canlandıracak olan Elizabeth Debicki

Dizideki asıl merak konusuysa Lady Diana’nın nasıl anlatılacağı ve yansıtılacağı.

The Crown Yeni Sezonunda Lady Diana Mı Olacak?” adlı yazımın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Zeynep Aslı Elidolu
Yazı yazmayı fazlasıyla seven bir edebiyat öğrencisi ve içerik üreticisi / Bir Parça Tuhaftık