Harcama Limitleri

TFF’de Harcama Limitleri Takımları Zora Soktu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) düzenlemiş olduğu ve kulüplerimizin uyması gerektiğini belirttiği “Harcama Limitleri” kapsamında ayrılan bütçeler neticesinde, başta Fenerbahçe olmak üzere pek çok Süper Lig ekibi zora girdi. Mevcut koşullarda teknik heyetin giderleri, futbolcu giderleri gibi belli başlı maddi konularda kısıtlama getirmek isteyen TFF, aslında birkaç kulübe ilaç verirken, hastayı zehirlemek üzere olduğu da bir gerçek. Uyulmaya çalışılan bu uygulama elbetteki kulüplerimizin yararına olmasıyla birlikte, yine pek çok kulübümüz anonim şirket kapsamında da yer aldığı için çeşitli uygulamalara tâbi tutulması gerekmektedir. Yapılan incelemeler ve çıkan sonuçların dahilinde açıklanan limitleri, daha doğrusu kısıtlamayı kulüplerin kendi elleriyle hazırladığı ve TFF’ye sunduğu da biliniyor. Böyle bir çıkmaz durumda itiraz edilen konu, çözüm bekleyen mevzu karşısında ne yapılacağı, nasıl bir çözüm bulunacağı da merak konusu. Kulüplerimizin hesaplanan gelir ile birlikte, küçülmekten başka bir çözümün de olmadığı aşikar.

Harcama Limitleri
TFF tarafından açıklanan 2020/21 sezonu takım harcama limitleri

Şampiyonların Gelirleri

Fakat öyle bir tablo da var ki; İngiltere Premier Lig Şampiyonu Liverpool 160m€, İngiltere 2. Lig Şampiyonu Fulham 149m€, İtalya Serie A Şampiyonu Juventus 122,8m€, İspanya La Liga Şampiyonu Real Madrid 68m€ gelir elde ederken; 2019/20 Sezonu Türkiye Süper Lig Şampiyonu Medipol Başakşehir ise 17m€ gelirle yetindi.

Harcama Limitleri

Ülke futbolumuzda pek çok sıkıntı ile uğraşılırken, maddi konuların diğer sorunlara karşın üstünlük sağladığını söyleyebiliriz. TFF’nin yabancı futbolcu sınırlaması vs. gibi konularla gündeme gelmesi de ayrıca bir ironik durum. Kulüpler Birliği’nin düzenlediği toplantıdan ortak karar ve öneri ile birlikte; 2020/21 sezonu için planlanan yabancı oyuncu sınırlaması, bir sezon ertelenmiş ve 2021/22 sezonundan itibaren geçerli olacağı açıklandı. Bu konunun Türk futboluna yararının ne olacağını, zararının ne olacağını çok fazla düşünmeye gerek yok. Geçmişimiz gayet açık ve net bir şekilde gösteriyor.

Dilerim ilerleyen yıllarda verilen kararlar, öneriler “futbol aklı” çerçevesinde gerçekleşir. Tecrübeli futbol insanlarından olabildiğince faydalanmak gerektiğini düşünüyorum. Teknik direktörler, bu oyunun en önemli figürleridir. Tabii bu konulardan önce kulüplerimizin mali tablolarını da “olağan hale” getirmeliyiz, getirmek zorundayız. Artık futbolun güzelliklerini ve rekabetin getirmiş olduğu heyecanı yaşamamız gerekiyor. Taraftarlara hesap yaptırmamak gerekiyor.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!