Tesla Sorunlarla Boğuşuyor

Tesla Sorunlarla Boğuşuyor

Elektrikli otomobiller konusunda adını sıkça duyduğumuz Tesla sorunlarla boğuşuyor. Bu sorunların aylardır devam ettiği ve satış sonrası destek ekiplerinin yetersiz kaldığı aktarılan başka bilgiler arasında. Peki bu sorunlar ne?

Üretim Sırasında Yaşanan Sıkıntılar

Tesla Sorunlarla Boğuşuyor

Otomobillerin üretim aşamaları çok sayıda ve karışık bir şekildedir. Bu sistemler son derece dikkatli bir şekilde yapılarak çıkabilecek sorunların önüne geçilir. Özellikle kapıların, bagaj kapağının ve kaputun monte edilmesi hassas bir şekilde yapılır.

Tesla ise bu konuyu bazı basamakları atlayarak gerçekleştiriyor gibi duruyor. Kullanıcıların deneyimleri sonucunda otomobillerin kapı ve gövde arasındaki boşlukların eşit olmadığı, bu eşitsizliğin zaman geçtikçe kapılar üzerinde bulunan lastikleri ezmeye başladığı bildiriliyor.

Bu konu çoğu yer için bildirilince sorunun ne kadar büyük olduğu anlaşılıyor. Her sorunun bir çözümü olduğu gibi bu sorunun da çözümü bulunmakta.

Basit Çözümler

Tesla Sorunlarla Boğuşuyor
Gran Turismo 5

Otomobil üreticileri otomobillerin üretiminin son basamağında kalite kontrol adı verilen işlemi uygular. Bu işlemde otomobillerin üretim sırasında yaşanan sorunları tespit ederek gerekli işlemlerin yapılmasını sağlar.

Bu basamağın geliştirilmesi ile sorunların tespiti edilmesi durumunda çözüm sağlanabilir.

Kalite kontrol aşamasına gelmeden önce birleştirme aşamasında yaşanan bu sıkıntının devasa boyutlarda olması nedeniyle hattın yenilenmesi gerekir. Bu hat üzerinde bulunan robotlar, robotlar ile birlikte çalışan insanların gözden geçirilmesi gerekilebilir. Çünkü bu konunun can sıkmaya başlaması Tesla için olumsuzluklar doğurabilir.

Satış Sonrası Destek Eksikliği

Bu konunun duyulması ile bu sorunları yaşayan Tesla sahipleri desteğin yetersiz olduğu konusunda hemfikirler.

Otomobillerinde fabrikada yaşanmış bir hatanın kendilerinden bağımsız bir şekilde gerçekleşmesinin düzeltilmesi için uğraşan kişiler için henüz bir adım atılmadı.

Kalite konusunda bu sıkıntılar her zaman yaşanabilir. Tesla gibi markalaşma yolunda adımlarının tazeliğini hissettiğimiz bir dönemde bu durumun yaşanması “ders” olarak nitelendirilebilir.

‘Tesla Sorunlarla Boğuşuyor’ adlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.