Tesla Otonom Teknolojisi

Tesla Otonom Teknolojisi ve Beta Aşaması

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, tamamen kendi kendine gidebilen otomobiller için ”Beta” programını başlattı. Bu otonom sürüş ve ”Beta” teknolojisi nedir? Otonom sürüş ne için kullanılır? Tesla Otonom Teknolojisi güvenli mi? Tesla’nın rakipleriyle arasında açtığı farklar ve diğer firmalarla rekabeti.

Beta Programı ve İşleyiş

Tesla Otonom Teknolojisi

Tesla otomobillerin çevreci oluşu kadar otonom teknolojisinde dikkat çeken bir nokta. Tesla, uzun süredir kullanıcılarına otonom teknolojisini sunmakta. Sürekli olarak güncellenen otonom teknolojisine sahip olan Tesla yeni bir sürece giriş yaparak kullanıcılarına ”Beta” sürecini başlattı.

Tesla, bugüne kadar sunduğu otonom teknolojisinde sürücüleri sınırlayan bir yapıya sahipti. Bunun nedeni ise yazılım olarak pürüzlerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte yasalardı. Fakat Tesla yeni bir sürüm yayınlayarak çok sayıda hatayı ortadan kaldırmakla birlikte şoföre sunulan haritalandırmada daha ileri bir noktaya geldi.

Tabi bu haritalandırma sistemi ile Tesla kullanıcıları otonom teknolojisinde büyük bir adım atmış olarak full otonomu deneyimleyebilir duruma geldi.

Tamamen Otonom Ne İşe Yarar?

Tesla Otonom Teknolojisi

Tesla uzun süredir şoför ve yolcu deneyimini geliştirmek için çalıştırmakta. Bunun en başında otonom teknolojisi gelmekte. Ve uzun yıllardır otonom teknolojisi hakkında videolar gördük. Bu videolarda gördüğümüz otonom teknolojisi sınırlıydı.

Bu sınırlı otonom ile belirli noktalarda şoför desteğine ihtiyaç duyulmaktaydı. Aynı zamanda yol çizgileri, yol işaretleri ve belirsiz nesnelerinin veri tabanında yetersiz sayıda çeşide sahip olduğu konuşulmaktaydı.

Yeni gelen otonom güncellemesi ile artık Tesla otomobiller şoför desteğine neredeyse ihtiyaç duymadan yol alabiliyor. Aynı zamanda üzerinde çalışılan yeni haritalandırma yazılımı ile yol ve çevresinde yer alan nesneleri tarama biçiminde değişiklikler yapıldı.

Böylelikle nereye gideceğinizi haritadan seçmeniz dışında başka bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

Sürekli Denetim ve Güvenlik

Tesla Otonom Teknolojisi

Otonom teknolojisi halen insanlar için belirsizlik taşıyor. Çok önemli bir teknoloji olsa bile bunu halka açık yollarda test edebiliyor olmak tehlike içermekte. Bu konuda Tesla sürekli olarak NHTSA tarafından denetlenmekte.

Yapılan açıklamalarda NHTSA, bu proje üzerinde titizlikle çalıştığını ve her an projenin durdurabileceklerini bildirdi.

Rakipleri Öfkeli

Otonom teknolojisinde yeni bir adım atan ve halka açık yollarda test edilebiliyor olması nedeniyle çoğu otomobil üreticisi bu konuda öfkeli. Bu durumun tehlikeli olduğunu belirten çoğu firma bu konuda şikayetlerini dile getirdi.

Olumsuz bir olayın gerçekleşmediğini belirten Tesla ise gidişattan oldukça memnun.

Tesla Otonom Teknolojisi Beta Aşamasıadlı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.