Tesla Motors Büyük Gelişimini Nasıl Gösterdi?

Tesla Motors günümüzün en önemli elektrikli otomobil üreticisi konumunda. Bu yazımızda arayacağımız soru, birçok marka bu konu üzerinde çalışmaya ve üretim yapmaya başlamış olsa bile; Tesla Motors neyi doğru yaparak bu konuma geldi ve onlardan farkı ne? Her şeye başlamadan önce şirket hakkında kısa bir tura çıkalım. Bu tur sayesinde diğer şirketler ile kıyaslayarak avantajlarını da görmüş olacağız.

Tesla Model ve Cybertruck

2003 yılında kurucularından olan Martin Eberhard spor otomobillerine sevgi duyduğu kadar küresel ısınmadan da endişe duymaktaydı. Böylelikle, kendisi elektrik mühendisiydi, 2003 yılında Tesla Motors şirketini Marc Tarpenning ile kurarak da istek ve endişeleri için bir çözüm bulmuş oldu. 2003 yılından itibaren çalışmalara başlayan ve araştırmalarını devam ettiren şirket, Tesla Roadster modelini 2008 yılında satışa sunarak pazara ilk girişini yaptı. Bu satışları sonrasında şirket, yeni model için pazar araştırmalarına devam ederken, lüks sedan modeli olan Tesla Model S’i de 2012 yılında satışa çıkarttı. Roadster modelinin satışlarını katlayan Model S, pazar için önemli bir konuma gelmiş oldu. Yakalanan bu satış rakamları sayesinde Tesla Motors mevcut teknolojileri otomobillere entegre ederek insanlara elektrikli motor ve otonom sürüşü de sağladı.

model x
Tesla Model X

Bu süreç içerisinde sadece otomobille kısıtlı kalmayıp enerji alanlarında da çalışmalar yaptılar. Şirket küresel ısınmanın artmaması adına girişimlerde bulundu ve yaptıkları bu girişimler güneş enerjisini kullandı. Ayrıca sırasıyla Model X, Model 3 ve Model Y’yi de tanıttılar. Model serisi pazar ihtiyaçları için bir temel oluşturdu ve Tesla artık tüketiciler için kesin gözle bakılan bir şirket olmayı başardı. Bütün bunlar yaşanırken aynı zamanda Elon Musk’un 2004 yılında şirketin başına geçtiğini de hatırlatalım. Bu kadar gelişimde kendisinin önerliği oldukça büyüktür. Tesla Motors, kendisine bir yol belirleyerek, devam etti ve yıllar içerisinde bütün dünya için önemli bir konuma geldi. Ayrıca, Model serisi dışında, Cybertruck modelini de tanıtan şirket “gelecek böyle olacak” mesajını vermiş oldu. Cybertruck, çok fazla farklı yoruma neden olsa bile, vaat edilen teknik verilerle beraber tüketiciler için çevreci ve performanslı bir model olarak sunuldu.

tesla cybertruck
Tesla Cybertruck

Tesla Roadster ve Semi

Bunun dışında ilk Roadster’de bir değişim geçirmeye hazırlanıyor. Elon Musk’un birçok açıklamayla bizi meraklandırdığı Roadster, en yakın 2020 yılında çıkışını yapacak. Teknik ve görünüş olarak değişim gösteren yeni Roadster çevreci ve performanslı bir model olmasıyla öne çıkacak.

tesla roadster
Tesla Roadster

Tesla pazar üzerinde hakimiyet kurmak için spor ve aile otomobilleri dışında da girişimlerde bulunmakta. Bunların en görkemli olanı Tesla Semi. Tesla Semi otonom sürüş ve elektrik kullanan bir model olduğu için de şirket politikalarına uygun bir ticari araç oldu.

semi
Tesla Semi

Tesla’nın bu kadar güçlü ve büyük bir konuma gelmesi son kullanıcı için oldukça normal gözükebilir, fakat öyle değil. Geleneksel içten yanmalı motor üreticileri ile aynı pazara elektrikli motor ile dahil olmak, her şirketin kolay kolay alabileceği bir risk değil. Peki, bu nasıl oldu?

Stratejik Kararlar

Tesla’nın pazar içerisinde aldığı stratejik kararlar bu günlere gelmesinde büyük rol oynamıştır. Bu kararlarda, Elon Musk’un dışında, kurucularından olan Martin Eberhard’ın büyük emeği vardır. Martin’in çevreci endişeleri, özellikle küresel ısınmadan endişe duyması, Elon Musk’un çevreci bakış açısı ile birleşerek elektrikli motor teknolojisine zemin hazırladı ve insanların küresel ısınma konusunda yıllar geçtikçe hassaslaşması da içten yanmalı motorlardan elektrikli motorlara yönelimi hızlandırdı. Ek olarak, pazar içerisinde etkili bir rakibi bulunmayan Tesla’nın satışlarından geleneksel motorlara göre daha az endişe duyduğunu da söyleyebiliriz. İlk modeli sonrasında yapılan araştırmalarla 5 kişilik aile modeli çıkartmaları da pazar için yeni ve doğru bir hamle yapmalarını sağladı. Bunun en büyük kanıtı ürünlerinin yaklaşık olarak 265.00 adet satmasıdır.

elon musk
Elon Musk

Devamında gelen modeller ile pazar içerisindeki kasa eksiklerini de kapatan Tesla, tüm kasa çeşitlerinde bir araca sahip oldu ve uygun fiyatlarla tüketicilerin karşısına çıktı. Bu denli uygun fiyatların da sebebi elektrikli motorların içten yanmalı motorlara göre oldukça kolay üretiliyor olması. İçten yanmalı motorlar çok fazla parça ve emek içerdiği için, haliyle fiyarlatı da yüksek oluyor. Fakat elektrikli motorların üretimi kolay ve parça sayısı oldukça az. Motor üretimindeki bu fiyat farkı ve üretim ücretlerinin az oluşu otomobillerin teknolojik gelişimleriyle de birleşince bugünkü fiyatlarla karşılaşmış oluyoruz. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman rakiplerinden daha ucuz, çevreci, teknolojik anlamda daha gelişmiş ve otonom sürüş imkanı veren otomobiller karşımıza çıkıyor.

Şimdi Ne Olacak?

Tesla bazı insanların hala daha güvenemedikleri bir şirket. Bunun ilk sebebi içten yanmalı rakiplerinden daha genç oluşu. İkinci sebeyise insanların elektrikli motor için şarj istasyonlarını beklemesi, Amerika ve Avrupa bu konuda gelişimini sürdürmekte olsa bile bazı kullanıcılar için bu durum hala kafa karıştırıcı olabiliyor. Üçüncü olarak da, içten yanmalı motor firmalarının elektrikli motorlar adına uyguladığı olumsuz propaganda.

tesla cyberquad
Tesla Cyberquad

Her şeye rağmen Tesla’nın beklentileri karşılayan bir şirket olması genel anlamda çok iyi bir durum, fakat işçileri arasında yaşanan olumsuz olaylarla gündeme gelmesi de kafalarda soru işareti oluşmasına neden oluyor. Sahip oldukları teknolojiler ile birçok firmadan hızlı yükselişe geçen Tesla’dan, Tesla Cyberquad adında bir ATV modelini de teknik olarak açıklamasını bekliyoruz. Kendisini Cybertruck sunumunda görmüştük en son.

Bütün bu bahsettiklerimizle beraber, sizlere Tesla’nın dinamikleri adına genel fikirler vermeye çalıştık. Umarız, sizlere Tesla’nın gelişimini kısa ve öz olarak anlatabilmişizdir. Ne dersiniz, sizce ülkemizde ne zaman elektrikli arabaları görmeye başlayacağız?

İçerik ilginizi çektiyse “TOGG mu? Tesla mı?” ve “Elon Musk ve 3 Hedefi” yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynakça:


Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.