Tesla Battery Day Etkinliği

Tesla Battery Day Etkinliği

Elektrikli otomobil konusu açıldığı zaman akıllara ilk gelen marka Tesla’dır. Tesla Battery Day etkinliği ile bizlere planlarını, yaptıklarını ve yeni haberleri sunar. Bu etkinlik günümüzde çok değerli. Çünkü elektrikli otomotiv sektöründe rakiplerine karşı hamlelerini ve markalaşma adı altında yeni haberler alırız. Dikkatimizi çeken ve bizleri ilgilendiren önemli haberleri başlık altında topladık.

Tesla Battery Day Etkinliği

Kobalt Kullanımını Sonlandırma

Elektrikli otomobillerin sahip olduğu pillerin içerisinde kobalt bulunmakta. Hatta günlük hayatımızın parçacısını oluşturan çoğu eşyada kobalt bulunur. Fakat kobaltın insan derilerini tahriş etme, akciğer hastalıklarına sebep verebilme gibi olumsuz yanları bulunmakta.

İşte bu durum insan hayatını tehlikeye atmakta. Bunula birlikte kobaltın işlenmesine kadar geçen sürede yer alan kişilerin sağlık konusunda zor anlar yaşamaları nedeniyle Tesla kobalt kullanımını pillerinde durduracak.

Tesla Model S ve Plaid

Tesla Battery Day Etkinliği
Model S

Tesla, sedan tip otomobil konusunda Model S‘e gözü gibi bakmakta. Durumlar böyle olunca teknoloji gelişimini ve uyarlayışını Model S üzerinde görebiliyoruz. Bununla birlikte müşterilerine çeşitlilik sunabilmek ve rakipleri olan rekabette yer alabilmek için yeni seçeneğini sundu.

Model S yeni seçenek olmadan ve en iyi motor seçeneği ile aşağıda bulunan verilere sahip olabiliyordu.

 • 560 Kilometre Menzil
 • 260 Kilometre Hız
 • 0-100: 2.3 Saniye

Fakat üç motorlu sistemi kullanıcılarına sunan Tesla, bu yeni seçeneği ile aşağıda bulunan verileri bizlere sunabilmekte.

 • 830 Kilometre Menzil
 • 320 Kilometre Hız
 • 0-100: 2 Saniyenin Altında (Yeni Roadster ile aynı değerlere sahip olması bekleniyor.)

Fiyat konusunda artış olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer Tesla’nın bizlere sunduğu Plaid verilerinde bir sıkıntı çıkmaz ise bu zamana kadar üretilmiş en hızlı 0-100 değerine sahip otomobil üretmiş olacak. 2021 yılının son çeyreğinde yollarda görmemiz olası.

Tesla Yeni Pil Tesisi

Tesla Battery Day Etkinliği
Model S

Tesla pillerini üretmemekte. Panasonic ile anlaşarak pil temini yapmakta. Bu durumun yarattığı iki sorun olduğunu Musk kendi ağzı ile açıklayarak bu sorunlara dikkat çekti.

 • Temin Hızı: Panasonic ürettiği pillerin dağıtımından sorumlu. Fakat Tesla bu dağıtım konusunun çok uzun sürdüğünü ve belirli dönemlerde Model 3’ün ve Model Y’nin üretiminde sorunlar çıktığını belirtti.
 • Maliyet: Tesla’nın temin ettiği piller için fazla paralar ödemekte. Fakat Tesla ekonomik olarak durumunu belirli noktalara getirmek istiyor. Böyle bir şansları varken kendi pillerini üreteceği bir tesis kurmak istiyor.

Elon Musk yeni pil tesisinin olabildiğince çevreye duyarlı bir şekilde kurulacağını ve pillerin yüzde yetmiş oranında daha ucuza geleceğini ekledi.

Yirmi Beş Bin Dolarlık Otomobil

Tesla Battery Day Etkinliği
Tesla Battery Day EtkinliğiTesla Battery Day EtkinliğiModel S

Elon Musk uzun zamandır “ucuz otomobil” üretmek konusunda sürekli yeni fikirler sunmakta. Fakat Tesla, bu konuya ekonomik nedenlerden dolayı biraz tedirgin yaklaşmaktaydı. Ama Elon Musk ekonomik planlar doğrultusunda “ucuz otomobil” konusunun daha ciddiye bindiğini bildirdi.

Bu ucuz otomobil üretilme konusunun tekrar gündeme gelmesinin en büyük nedeni yeni pil üretme tesisini kurma fikirlerine bağlayabiliriz.

Yeni otomobil hakkında hiçbir bilgimiz yok. Sadece böyle bir fikrin olduğunu ve gerçekleştirebilmek için adımlar atıldığını biliyoruz.

Tesla Battery Day Etkinliği yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

 • https://www.theverge.com/2020/9/22/21450840/tesla-battery-day-production-elon-musk-tabless-range-cathode-cobalt-plaid
 • https://www.tesla.com/models
 • https://www.wired.com/story/where-was-the-battery-at-teslas-battery-day/

Ayhan Doğa Tanrıverdi
Hacettepe Üniversitesi'de tasarımcılık okuyorum. Gündüz vakti müzik dinleyerek otomobil tasarlıyorum. Gece olunca Bir Parça Tuhaftık'da yazı yazıyorum.