Tenet Çıkmadan İzleyebileceğiniz 10 Beyin Yakan Film

Cristopher Nolan’ın yeni filmi Tenet son olarak 16 Temmuz’a ertelenmişti. Seyircinin heyecanla beklediği Tenet’in de birçok Nolan filmi gibi beynimizi yakması ve şaşırtması bekleniyor. Biz de sizler için Tenet çıkmadan izleyebileceğiniz kimisi şaşırtacak, kimisi kafanızı karıştıracak 10 filmi sırasız bir şekilde izleyebileceğiniz 10 beyin yakan film başlığında derledik. O zaman başlayalım:)

Mr Nobody (2009)

Nemo ve Anna

İzleyebileceğiniz 10 beyin yakan film listemizin ilk filmi Mr Nobody, anlaşılması zor zaman çizgisi ve şaşırtıcı sonuyla Nemo Nobody’nin yaşamını ele alır. Benim hem karakterlerini, hem de anlatısını çok sevdiğim Mr Nobody filminin, beyin yakan film severleri tatmin edeceğine inanıyorum.

Memento (2000)

Leonard Shelby

Tenet’in yönetmeni Nolan’ın belki de en iyi filmlerinden Memento, kısa süreli hafıza kaybı yaşayan Leonard Shelby’yi ve karısını öldüren adamı arayışını anlatıyor. Nolan’ın artık klasikleşmiş karışık zaman çizgilerinden nasibini alan Memento’nun tüm izleyenleri şaşırtabileceğini düşünüyorum.

The Sixth Sense (1999)

Cole ve Malcolm

The Sixth Sense ölüleri gördüğüne inanan Cole’a, geçmişi unutamamış psikolog Malcolm’un yardım etmesini anlatır. Bruce Willis’i aksiyon filmleriyle tanımış birçoğumuzu şaşırtan oyunculuklarıyla ve meraklandıran hikayesiyle The Sixth Sense’i mutlaka izlemelisiniz.

Perfect Blue (1997)

Mima

Requiem for a Dream, Black Swan gibi filmlere ilham kaynağı olmuş Perfect Blue şarkıcılıktan oyunculuğa geçiş yapan idol Mima’nın takıntılı fanlarıyla olan meselelerini ve kariyerini anlatıyor. Renkleri ve çizimleriyle bizi adeta içine çeken Perfect Blue bize hayranı olduğumuz ünlülerin hayatlarını bir kez daha sorgulatıyor.

The Usual Suspects (1995)

Hockney, McManus, Fenster, Keaton ve Verbal

Gemideki silahlı çatışmadan tek kurtulan kişi olan Verbal’ın bu olaylara neden olan beş suçlunun tanışmasından başlayan hikayeyi anlatmasını ele alan film insanı hikayenin içine çekmeyi başarıyor. Gerek karakterler ve oyunculuklarla, gerekse beklenmedik olaylarla The Usual Suspects bu listede olmayı kesinlikle hak ediyor.

The Machinist (2004)

Trevor Reznik

Bir yıldır uyumamış olan fabrika işçisi Trevor’ın zamanla kendi akıl sağlığından şüpheye düşmesini anlatan The Machinist’i izleyip Christian Bale’in oyunculuğuna hayran olmamak elde değil. Çekimleri ve oyunculuklarıyla beğeni toplayan film sizi şaşırtmayı da başaracaktır.

Shutter Island (2010)

Chuck ve Teddy

Bir Martin Scorsese klasiği Shutter Island, eski asker Teddy’nin akıl hastanesinde kaçan bir katili araştırmasını ele alıyor. Diğer katil kim filmlerinden farkını açıkça ortaya koyan film, Leonardo Dicaprio ve Mark Ruffalo’nun uyuşan kimyasıyla çok daha güzel bir hal almış. Bu filmi de şaşırmak istiyorsanız izlemelisiniz.

The Prestige (2006)

Alfred ve Robert

İki sihirbazın rekabet için her şeylerini ortaya koyarak en iyi illüzyonu sergileme çabasını anlatan ve yine bir Nolan filmi olan Prestige’in ne kadar zekice kurgulanmış olduğunu izleyince anlayacaksınız. Yine harika bir kadro ve harika bir hikayeyle sadece bir Nolan filmi diyor, susuyorum.

The Skin I Live In (2011)

Vera ve Robert

Domuz genini kullanarak her türlü hasara dayanıklı bir cilt yapmayı başaran Doktor Robert ve bu cildi üzerinde taşıyan gizemli Vera’yı anlatan The Skin I Live In hem bilim-kurgu, hem romantik, hem de bir gerilim filmi olmayı başarıyor. Kafanızı listemizdeki diğer filmler kadar karıştırmayacak olsa da bu film sizi derin etik tartışmalarına sürükleyecek ve şaşırtacak.

A Tale Of Two Sisters (2003)

Soo-mi, Eun-joo ve Soo-yeon

Listemizin sonuncu ama belki de en kafa karıştırıcı filmi A Tale Of Two Sisters, geçmiş ölümlerle ve hayaletlerle lanetlenmiş evlerine dönen iki kız kardeşin bu trajedilerle ve üvey anneleriyle yaşadıklarını anlatıyor. Filmin sonunda ne izledim ben diyeceğiniz film hem sizi gerecek, hem de şaşırtacak.

Umarım filmleri beğenmişsinizdir. Tenet henüz vizyona girmemişken beyin yakan film arayanlar da umarım tatmin olmuşlardır. Siz Tenet için sinemaya gitmeyi planlıyor musunuz? Listemizdeki filmlerle ilgili görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.