tekirdağ depremi marmara depremini tetikleyecek mi

Tekirdağ Depremi Marmara Depremini Tetikleyecek Mi?

Dün gece bildiğiniz üzere Tekirdağ Şarköy açıklarında bir deprem oldu. Tekirdağ Marmara Bölgesi‘nde bulunuyor, dolayısıyla kafalarımızda hemen aynı soru oluştu: Tekirdağ depremi Marmara depremi‘ni tetikleyecek mi? Bu yazımızda bilimsel ışıklar ile bu soruya cevap arayacağız.

tekirdağ depremi marmara depremini tetikleyecek mi

Tekirdağ – Şarköy Depremi

Öncelikle bu deprem hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum. Bu deprem dün gece Tekirdağ Şarköy açıklarında meydana geldi. Marmara Denizi‘nde olduğu için konum olarak bizim için önemli. Kandilli Rasathanesi depremi 4.3, AFAD ise 4.1 olarak kayıtlara geçirdi.

Bu depremin hemen ardından yine aynı açıklarda 4.3 büyüklüğünde “orta şiddetli” bir deprem meydana geldi. Saat 00:57:23 sularındaydı ve derinliği 13.7 KM olarak kaydedildi.

Çok geçmeden saat 01:06:27 sularında derinliği 14.3 KM büyüklüğü 3.2 olmak üzere ‘‘hafif şiddetli” bir deprem daha meydana geldi.

Tekirdağ- Depremi Marmara Depremini Tetikleyecek Mi?

Hemen açıklayalım. Çünkü üstte belirttiğim depremlerden sonra artçılar yoğun şekilde devam etti. Öyle ki Kandilli kayıtlara 34 deprem kaydetti. Bildiğiniz gibi depremlerden sonra artçılar devam eder. Fakat artçıların bu kadar yoğun sürmesi bölge için ”hafif” veya ”orta şiddetli deprem için zemin hazırlar. Hafif ve orta şiddetli depremler için hazırlıklı olmamızda fayda var. Artçılar şu an yoğunluğunu biraz azaltmış görünse de yine de 4.5 – 5.0 şiddetinde bir deprem oluşturma ihtimalini kendine saklı tutuyor. Onun dışında Marmara depremini tetiklemeyecek gibi görünüyor. Lütfen korku saçan haberlere itibar etmeyiniz.

Oluşan 34 depremi detaylı görmek isterseniz hemen şuraya tıklayarak inceleyebilirsiniz: https://deprem.afad.gov.tr/sondepremler

Arkadaşlar haritadan görüldüğü gibi, Marmara’da olan depremler ana fay üzerinde değil. Muhtemelen Tekirdağ Havzasını güneyden sınırlayan eğim atımlı faylarla ilgili olabilir. Deprem beklenen kolda önemli bir stres değişimine neden olacağını da sanmıyorum.

Prof. Dr. Naci Görür
tekirdağ depremi marmara depremini tetikleyecek mi

Bu depremlerin en büyük mesajı Marmara denizi içinin çok canlı olması sürekli depremler oluşturması iyi haber şu bence bu depremin merkez üssü Kuzey Anadolu fayının tam üzerine gelmiyor daha Güney’de Şarköy ile Marmara Adası arasındaki açık alanda deniz içerisinde meydana gelen bir deprem. Bu depremler bizim beklediğimiz depremin olabileceği merkez üssü değilmiş gibi görünüyor dolayısıyla bu olumlu.

Prof Dr. Şükrü Ersoy
tekirdağ depremi marmara depremini tetikleyecek mi

Bilim insanlarımızın açıklamalarından sonra umarım içiniz biraz rahatlamıştır. Korku saçan sayfalara aldırış etmeyiniz. Henüz depremin saatini bilen bir teknoloji yok. Bu deprem de Büyük Marmara depremini tetikleyecek segmentte bulunmuyor. Bu arada deprem anında neler yapabileceğinizi daha önceden yazmıştık. O yazımıza da göz atmak isterseniz hemen şuradaki bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz: https://birparcatuhaftik.com/buyuk-marmara-depremine-hazirlikli-miyiz/

“Tekirdağ Depremi Marmara Depremini Tetikleyecek Mi?” yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!