Ted Mosby ve Aşkın Teorisi

Bu yazımızda; How I Met Your Mother dizisinin hayatının aşkını bulmak için hiçbir zaman vazgeçmeyen Ted Mosby karakterinin, aşk kavramının hayatındaki yerini derinlemesine inceleyeceğiz. Bir yandan düşündüren bir yandan üzen hikayesi ile aşk denilen bu duyguya bambaşka bir bakış açısı bakabileceğinizi ümit ediyoruz. O halde Ted Mosby kimdir ile başlayalım…

Ted Mosby Kimdir?

How I Met Your Mother dizisinin ana karakteri olan 27 yaşındaki Manhattan’lı mimar Ted, arkadaş grubuyla kendine küçük bir dünya yaratmış bir genç. Grupları dört kişiden oluşuyor: En iyi arkadaşı, hukuk öğrencisi Marshall (Jason Segel), dokuz yıldır birlikte olduğu anaokulu öğretmeni sevgilisi Lily (Alyson Hannigan) ve kendine özgü fikirleri olan, takım elbise giymekten şaşmayan, kızlarla tanışmak için sağlam bir yöntem geliştirmiş Barney Stinson (Neil Patrick Harris). Onun kalıcı ilişki kurmak gibi kaygıları yok. Tersine, renkten renge koşuyor. Günler böylece akıp giderken, Marshall, anaokulu öğretmeni Lily ile evlenmeye karar verdiğini açıklayınca Ted (Josh Radnor) paniğe kapılıyor. Romantik Ted’in bekâr kalmaya hiç niyeti yok ve eğer gerçek aşkı bulmaya niyeti varsa, onun da harekete geçmesi gerek. Derken Robin Scherbatsky (Cobie Smulders) ile tanışıyor ve ilk bakışta âşık olduğunu düşünüyor. Acaba sahiden öyle mi?

Ted Mosby ve Robin Scherbatsky

Barney’in belki de kendisine yaptığı en büyük hatası/iyiliği olan o malum sahneyi hatırlarsınız.

ted mosby

Her şey burada başladı. Ted, 30 yaşına gelmiş ve evlenmek için hayatının aşkını bulma uğraşında iken bir anda önüne gelen bütün fırsatı değerlendiren Ted’in, tanışma fırsatı bulduğu Robin ile karşılaşması…

Hayatta bazen elde edemediklerimizi elde etmek uğruna çabalarken görürsünüz. Bu, bazen para olur, bazen çok sevdiğiniz bir araba. Ama bu meselede ise aşkı elde edememişsinizdir. Ted’in yüzüne dökülen bir bardak su, elde edemediğiniz bir aşkı temsil eder. Daha ilk buluşmada “Seni seviyorum.” demesi kadar masum ve çaresiz bir durumdadır. Her ne kadar karşılığını alamasa bile. Ama kalbimiz, beynimiz ile dalga geçer gibi sürekli elde edersek gerçek aşkı bulabileceğimizi söyler.

Çünkü siz onun için hiç vazgeçmemişsinizdir. Sürekli hata yapmışsınızdır. Ama o hataların hepsini onun uğruna yapmışsınızdır. Ted her ne kadar farkında olmasa bile Robin’in kalbinde her zaman yer edinmiştir bu sayede.

Ted Mosby ve Aşkın Teorisi

ted mosby sarı şemsiye

Elde edemediklerimizi elde etmek için geçen bu zamanlarda ona aşık olduğunu zannetmek ile geçecektir. Ta ki, o kadının kendisinden vazgeçmeyen bir insana artık kötü düşünme olasılığı sıfırlanana kadar. Ta ki o da sana “Seni seviyorum.” diyene kadar.

Doğru kişi olduğuna o kadar eminsinizdir ki. “Seni seviyorum.” demekten başka bir şey bulamazsınız. Her dakika geçtiğinden içinizi yersiniz. Sanki ona şu anda hislerimi söylemezsem dürüst olamam düşüncesine kapılırsınız. Evlenmek ve çocuk yetiştirmek, her şeyi ile olmak değil midir? Ted’in yaptığı tek şey önceden görmek ve hiç zaman kaybetmeden ona yıllar boyunca hep aynı hislerle söyleyeceği kelimeleri söylemektir.

Seni Seviyorum

“Seni seviyorum.” diyen kişiden asla korkmayın. Sadece zamanla aynı hisler ile söyleyebilecek mi, ondan korkun. Çünkü bir ilişkide dürüst olmamak en kötü şeydir.

Elde ettiğimiz aşkın çok büyük sonuçları olabilir. Beraber çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Ama o en sevdiğiniz filmi sevmediği için, ondan bir anda soğuyabilirsiniz. O aslında bir anda sizin için elde ettiğiniz bir güzel bir kadınlardan yani baddies‘ten başka bir şey değildir. Ufak bir çizgi vardır. Ve olmuyordur. Bunu olduktan sonra görebildiğiniz için, devam etmişsinizdir. Ayrıldığınızda ise en iyi arkadaşınız olacaktır. Çünkü ‘aşk’ Ted için çok farklı bir duygudur. Neden mi? Çünkü Ted’in bir teorisi var. Ted, gerçek aşkı istiyor. Biz de öyle. Ama o sonsuza kadar mutlu yaşamak istiyor. Bizde öyle istiyoruz değil mi? İstemez miyiz sonsuza kadar mutlu yaşayabileceğimiz bir eş. Evet isteriz. Sonsuza kadar mutlu olacağın kadını hayatının bir noktasında kaderin sizi denk getirecek, ve o güne kadar beklemekten başka bir şey yapamayacaksınız. İşte Ted hep bu an için bekliyordu. Kader bir gün kartları güzel dağıtacaktı.

Yağmurlu bir havada sokak kenarında bir şemsiye unutursunuz. Üstünüz sırılsıklam olmuştur. Eve geldiğinizde o şemsiyeyi unuttuğunuz için kendinize çok kızarsınız. Belki de bu yüzden hasta bile olmuş olabilirsiniz. Ama kaderin bir oyunu olduğunu düşünmezsiniz. O doğru kişi için kader size bir kart vermiştir. O şemsiyeyi o hayatınızın kadının aldığını, sizin sayenizde hasta olmadığını, ve bir gün geldiğinde ise o şemsiye sayesinde onu fark edeceğinizi düşünemezsiniz.

ted mosby

Sarı Şemsiye

Kaderin size dağıttığı kartları doğru oynadığınız sürece o kişiyi bulabilirsiniz. Belki bir servisin kaçması ile, belki yağmurlu bir havada her zaman aldığınız şemsiyeyi unuttuğunuz gün, tek bir şemsiye ile beraber yürüdüğünüz an.

Aslında herkes birer Ted Mosby’dir. Çünkü Ted inanıyor. İnanmak istiyor. Saçma hayaller kurup bundan arkadaşlarımıza bahsettiğimizde, bize “eninde sonunda bitecek bir şey için saçma hayaller kurma” derler. Ya bitmezse? Ya bu sefer oysa? Ya deniz gören çatı teraslı evde onunla oturacaksan? Ya iki köpek ve bir kedinin de dahil olduğu o aile onunla olacaksa? Ya bitmeyecekse? Tamam bunların hiçbiri olmayabilir. Her defasında yanıldığımızı anlasak da denemeye devam ediyoruz. O iyimserliği hiç kaybetmiyoruz. Kalbimiz kırıldığında, kalbini kıranın hıncını sonraki sevgilisinden çıkarmıyoruz. Bir anlamda, her seferinde, tüm aşklarını temize çekiyoruz.

Daha önce hiç aşık olmamışcasına sevmeye başlamak ne kadar güzel bir şey düşünebiliyor musunuz? Sanki hiç kalbimiz kırılmamış, sanki hiç acı çekmemişiz gibi, her sonuca hazır olarak doğru kişiyi bekleyebilmek… Evet aslında herkes Ted Mosby gibidir. Kaderin dağıttığı kartları doğru oynamaktan başka hiçbir şansımız yok. Kaderin bu oyununa göz yummaktan ve beklemekten başka şansımız yok. Bir gün o şemsiyenizi bulmanız dileğiyle, esen kalın.

ted mosby şemsiye

Hayatımıza Dokunan 8 Gençlik Dizi Listesi” listemize ya da “Barney Stinson Teorileri” yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca Dizi Otağ sayfamızın Instagram ve Twitter hesaplarını takip etmeyi unutmayın! Esen kalın dostlar.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.