Tatilde İzlemelik Anime Tavsiyeleri

Evde kaldığımız bu sıcak yaz günlerinde, serin evlerimizde otururken ayaklarımızı uzatıp izleyeceğimiz anime tavsiyeleri hazırladık. İzlenmesi uzun zaman alan ve popüler animeleri listeye almamaya özen gösterdik. Buyurun listemize bir bakalım.

Shingeki no Kyojin

anime
Eren Yeager

Shiganshina bölgesinde yaşayan Eren Yeager ailesi ile burada yaşamaktadır. Evrende, devler (Kyojin, Titan) nedeniyle insanlar yüksek duvarlar içine kurulan şehirlerde yaşamaktadı. 100 yıldır devlerin saldırına uğramayan insanların hayatı bir gün 60 metrelik Muazzam Dev’in (Colossus Titan) ortaya çıkmasıyla tamamen değişir. Duvara delik açılmasıyla diğer devler tarafından bölge saldırıya uğrar. Bu istila sırasında annesi gözleri önünde bir dev tarafından yenilen ve kaçmayı başaran Eren, en yakın arkadaşı Armin Arlert ve kız kardeşi Mikasa Ackerman bütün devleri öldürmeye yemin ederler.

Castlevania (Anime Tarzı)

anime
Kont Drakula ve Trevor Belmont

İkinci sırada Castlevania var. Dizi, tam olarak bir anime değil ancak çizim, tarz ve hikaye bakımından animelere çok yakın diyebiliriz. Ana konusu Kont Drakula nam-ı diğer Eflak Prensi Kazıklı Voyvoda‘dır. Dracula ile birlikte oğlu Alucard insanlığı yok etmek ister ancak geçmişte yaratıklarla savaşan asil bir ailenin üyesi Trevor Belmont ve büyücü Sypha Belnades karşılarındadır. Tarihe çok bağlı kalınmasa da gerçekçi unsurları dizide görmek mümkün. Dizi Netflix’te olduğundan kolaylıkla izleyebilirsiniz.

Spirited Away (Anime-Film)

anime
Chihiro

Chihiro, kasabasından taşınmış 10 yaşında küçük bir kızdır. Yeni taşındığı kasabada ise karşılarına ilginç bir yapı çıkar. Her ne kadar bu yapının içine girmek istemese de anne ve babasının yüzünden girer ve olaylar başlar. Önceleri terk edilmiş görünen bu yapı geceleri büyük bir canlılık kazanır. Bu yapı ruhların bir tür dinlenme ve arınma yeridir. Chihiro, sihirli yiyeceklerden yiyen ve domuza dönüşen anne babasını kurtarabilmek için genç Haku’nun yardımı ile oradan kurtulmaya çalışır. Chihiro bu kasabadan kaçmak isterken Haku’yu daha önceden tanıdığını anlar. Animeyi, Netflix’te bulabilirsiniz.

Millennium Actress (Film)

anime
Chiyoko Fujiwara

Kahramanımız Japonya’nın ünlü yönetmeni Genya Tachibana, ünlü aktris Chiyoko Fujiwara hakkında bir belgesel hazırlamaya karar verir. Chiyoko Fujiwara, bir dönemler çok ünlü ve başarılı olmasına rağmen, yaklaşık 30 yıl önce kariyerini bırakmış ve inzivaya çekilmiştir. Genya, aktrisin yanına gidip hayat hikayesini ondan dinlemeye başlar. Chiyoko’nun 30’lardan başlayıp 60’lara kadar uzanan hayat hikayesini dinledikçe kendisini de onunla birlikte bir zaman yolculuğuna çıkmış olarak bulur. Gerçek tarihten hikayelere de değinen anime, dram ve belgesel ağırlıklı olarak ilerler.

Steins;Gate

anime
Okabe ve Takımı

Steins; Gate tür olarak bilim-kurgu tarzında tanımlanabilir. Anime konularında fazla görmediğimiz metafizik ve zaman yolcuğu fikirleri bu animeyi özel yapan unsurlardan. Konunun gidişatı ve karakterler ilk başlarda eğlenceli gelse de hikaye dram ve duygusallığı bizlere yaşatıyor.

Konusu; kendisine çılgın bilim adamı diyen Okabe, arkadaşları olan muhteşem hacker Hashida ve sevimli Mayuri ile laboratuvarlarında çeşitli icatlar yapar. Bu arada fark etmeden zaman makinesinin temelini oluşturan geçmişe mesaj göndermeyi keşfederler. Anime’nin en büyük artısı da gerçek hayat ile güçlü bir bağlantısı olmasıdır. John Titor ve Cern gibi isimlere de alıntı yapan hikayesi yapımı daha da ilginç kılıyor.

Tokyo Ghoul

anime
Ken Kaneki

Son anime tavsiyemiz ise Tokyo Ghoul. Anime, Tokyo’da artan cinayetlerin perde arkasını görmemizle başlıyor. Cinayetlerin ghoullar yani hortlaklar tarafından işlendiğini öğreniyoruz. Ghoullar, ilk bakışta insana benzeseler de esasen insanlarla beslenen etobur yaratıklardır. Ana karakterimiz 18 yaşındaki üniversite öğrencisi Kaneki‘dir. Kaneki, bir akşam sevdiği kız Rize tarafından saldırıya uğrar. Rize onun her yerini ısırır ve yer ancak Kaneki ölmez. Son anda hastaneye yetiştirilen Kaneki’ye hayatta kalması için Rize’nin ghoul organlarını naklederler. Böylece Ken Kaneki yarı-insan yarı-ghoul olarak uyanır. Anime, bizlere hem Kaneki’nin değişimini hem de onun hiç istemediği yepyeni bir yaşama alışmasını anlatıyor. Anime dışlanma, değişim, farklılık, yozlaşma gibi ağır konular üzerinde dursa da aksiyon dolu hikayesi kesinlikle sizleri bağlıyor.

Sizler için hazırladığımız anime tavsiyelerinin sonuna geldik. Umarız listeden memnun kalıp zevkinize uyan veya uyanları seçip izlerseniz. İyi tatiller ve keyifli seyirler dileriz. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Efe Özay
Galatasaray Lisesi 150. Galatasaray Üniversitesi, İşletme. Bir Parça Tuhaftık Genel Yayın Yönetmeni