Tartışmalı Maden: Bor

Tartışmalı Maden: Bor

Bor gerçekten dış borcumuzu kapatabilecek mi? Yoksa bunların hepsi bir hurafeden ibaret mi? Tartışmalı Maden: Bor başlığı altında biraz bahsedelim.

Bor Elementi

Tartışmalı Maden: Bor içeriğinin ilk konusu, Bor Nedir? Bor madeni “B” sembolü ile periyodik tablo da gösterilir. Bir yarı metal olan bor yer kabuğunda ve Güneş sistemimizde sınırlı bir elementtir. Yeryüzünde 230 çeşit bor minerali bulunur. Cam sanayinden savunma sanayine kadar birçok alanda kullanılır.

Tartışmalı Maden: Bor

Bor Elementinin Kullanım Alanları

Bor elementi hayatımızın neredeyse her alanında karşımıza çıkıyor, evlerimizdeki borcamdan zırhlı araçlarda zırh tabakalarına hatta roket yakıtlarında yan bileşen olarak kullanılmaktadır. Bor madeni saf halde çok değerli değildir, maden işlendikten sonra değer kazanmaktadır. Maalesef Türkiye bor madenini çoğunlukla saf halde satıp işlenmiş olarak geri almaktadır ama Türkiye son yıllarda bor madeni üzerine bir atağa geçmiştir. En önemli çalışma Nurol Teknoloji tarafından taşıt zırhlarında kullanılan Bor Karbür Seramikler Türkiye’de sentezlenmesi için çok önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bunların yanında birde hurafeler vardır. Bu hurafeler arasında en çok bilinen borla çalışan arabadır. Bu arabalarda bor’un sodyum borohidrat hali kullanılır buda hidrojen tutucu olarak görev almaktadır. Bor elementini saf halde bir enerji kaynağı olarak kullanmamız şuan için imkansız olarak görülüyor.

Bor Karbür Seramikler

Bor Karbür elmastan sonra en sert malzemedir. Kimyasal ve mekanik aşınmaya karşı mükemmel bir dayanıklılık seviyesi vardır buna karşı ağırlık olarak da diğer malzeme karşı daha hafif olan bor karbür birçok ülkede çelik yelek, tank, zırhlı personel taşıyıcı, helikopter ve kargo uçağı zırhlanmasında etkin rol oynamaktadır.

Bor Ve Türkiye

Öncelikle bazı kesimin söylediği gibi bor elementinin Türkiye de çıkarılmasını engelleyen bir durum yoktur, hatta Türkiye dünyanın en büyük Bor ihracatçısıdır. Türkiye bor rezervi üzerine ciddi çalışmaları ve günlük yaşama hitap eden deterjan ve dezenfektan bor kullanılarak üretilmeye başlanmıştır. Bor kullanılarak üretilen ürünlerle azda olsa dış ticaret açığı kapatılmaya çalışılmaktadır. Yaklaşık 2 yıl önce Amorfosbor, Türk bir AR-GE şirketi tarafından sentezlendi. Amorfosbor özellikle roket ve füze yakıtı ve son zamanlarda uçak yakıtı olarak kullanılıyor. Daha önce Türkiye bu malzemeyi Amerika’dan ihraç ediyordu. Amerika’nın Zeytindalı Harekatı sırasındaki müttefiklikten uzak tavırları Türkiyeyi bu yola itmiştir.

Bor elementi ülkemizi ekonomik anlamda kurtarabilecek mi? yoksa basit bir taş olmaktan öteye gidemeyecek mi bunu zaman gösterecek.

Diğer içeriklerimizi takip etmeyi unutmayın!


Mahmut Can Evliyaoğlu
Merhaba ben Mahmut Can Evliyaoğlu 17 yaşındayım Lise 3 Dil Bölümü öğrencisiyim. Politikaya, teknolojiye ve yakın tarihe ilgiliyim.