Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Tarihin En Sapkın İmparatoru: Caligula

Bu yazımızda sizlere tarihin tozlu sayfalarına tarihin en kötü, en acımasız ve en sapkın imparatoru olarak geçen “Caligula“dan bahsedeceğiz. Tam ismi Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus‘dur. MS 37 ve 41 yılları arasında imparatorluk süresince yaptığı sapkınlıklar ve zalimce davranışlar birçok filme ve yazıya konu olmuştur. Sinemanın sadist karakterlerine ilham olduğu söylenir. Yaşadıklarından mı kötüydü yoksa doğası mı kötüydü yazının sonunda buna siz karar verin.

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Tarihin Sadist Karakteri Caligula

Milattan sonra 12 yılında dünyaya gelen Caligula, çocukluğunu babası Germanicus ile birlikte Lejyon kamplarında geçirdi. Ordugahta küçük sandaleti ile asker kıyafetleriyle dolaşması, askerleri danslarıyla eğlendirmesi, onun küçük sandalet anlamına gelen Caligula ismini almasını sağladı. Bu isimden hep nefret etti. Hatta sonraları kendine vatanın ve orduların babası, en iyi ve en büyük Hükümdar, inançlı adam takma isimlerini verse dahi Caligula olarak anılmaktan kurtulamadı. Daha küçük yaşlarda anormal olarak kabul edilebilecek davranışları ortaya çıkmıştı. İdamları ve işkenceleri izlemekten keyif alıyordu. Geceleri üzerine garip kıyafetler alıp, kafasında perukla dışarıda dans edip şarkı söylüyordu.

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Babası Germenicus ordusu tarafından sevilen, cesur ve onurlu bir adamdı. Bu durum Caligula’nın imparator amcası Tiberius açısından tehdit oluşturuyordu. Bir sefer sırasında Germenicus bilinmeyen bir rahatsızlık yüzünden aniden hayatını kaybetti. Caligulanın annesi Agrippina bu ölümden imparator Tiberius’u suçladı. Bunun üzerine Caligula’nın annesi ve kardeşleri ihanetle suçlandı ve sürgüne gönderildiler. Caligula ise bu dönemde Tiberius’un gözetimi altında adeta bir hapis hayatı yaşadı. Çocuk denilebilecek yaşlarda günlerce öldürülmeyi, sürgün edilmeyi bekledi.

Bütün bunlar olup biterken Tiberius ülkeyi yönetmekte zorlanıyordu. Entrikalar ve komplo teorileri her geçen gün artıyordu. Tiberius’da çözümü ülkeyi Roma’ya yakın olan Capri Adası‘ndan yönetmekte buldu ve adaya çekildi. Caligula’nın tahtta hak iddia edip kendisini devirmesinden korktuğu için onu da yanına getirtti. Ada ile ilgili entrikaların ardı arkası kesilmiyordu. Sapkın cinsel ilişkilerin yaşandığı, ihanet edenlere işkencelerin uygulandığı entrikalar arasındaydı. Caligula böyle bir ortama maruz kaldı. Ama sezgileri yüksek, zeki ve doğal rol yapabilen biriydi. Amcası Tiberius ile kurduğu ilişki sayesinde tahtın varisi oldu. Sonrasında Tiberius’u uykusunda boğarak öldürdü.

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Ensest İlişkiler, Paronayaklık ve Caligula

Caligula’nın imparatorluğu halk tarafından coşkuyla karşılandı. Roma halkı onu yeni bir düzenin başlangıcı olarak görüyor, umut vadediyordu. İmparatorluğunun ilk dönemleri de gayet başarılıydı. Genel af ilan etmiş, Senato ile iyi ilişkiler kurmuştu. Yapımı yarım kalan tapınakları tamamlatmış, halka ücretsiz buğday yardımı yapmıştı. Halk ve Senato Caligula’yı seviyordu. Ancak zor günler yakındı. Milattan sonra 37 yılının sonlarında Caligula ateşli bir hastalık geçirdi. Bu günden sonra işler ters gitti. Uyku problemleri ve suikaste uğrayacağı paranoyaları yaşamaya başladı. Sonraları bunlar önü alınmayan bir çılgınlığa dönüşecekti. Çok güvendiği baş muhafızını ve evlat edindiği Gemellus’u öldürttü. Kimseye güvenmiyordu. Kız kardeşleriyle ensest ilişkiler yaşamaya başladı. Bu ilişkiden çok sevdiği kardeşi Drusila hamile kaldı. Sonrasında ise doğamamış çocuğunun yarı tanrı olabileceğini düşündü. Drusilla’yı parçalayarak ceninin alınmasını sağladı. Drusilla’nın ölümü üzerine ise onu tanrıça ilan etti. Kardeşinin yas süresince Roma halkına gülmeyi, yıkanmayı, birlikte yemek yemeyi ve sokakta sohbet etmeyi yasakladı.

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Yas sürecini hızlı atlattı. Şölenler, festivaller düzenledi. Festivallere tanrıça gibi giyinerek katılıyordu. Kendini tanrı ilan ediyordu. Tanrı heykellerinin kafalarını kestirip kendi kafasını monte ettiriyordu. Caligula’nın heykellerinde gür saçı ön plana çıkmıştır. Gerçek ise bunun tersidir. Seyrek saçı olan Caligula kelleşme kompleksine sahipti. Kendisine yüksek yerlerden bakılmasını suç ilan etti, etrafındakilerin saçlarını kazıttı. Yaptırdığı heykellerinde ise saçının gür tasvir edilmesini emretti.

Zenginleri İdam Ettiriyor Paralarını Alıyordu

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Önceki imparator Tiberius’tan kalan hazineyi kısa zamanda bitirdi. Sevdiği atı için saray yaptırdı. Lüks partilere harcadı. Hazineyi doldurmak adına ise basit çözümleri vardı. Zenginleri idam ettiriyor, paralarını alıyordu. Aklına başka çözümler de geldi. Para getirir düşüncesi ile sarayında toplattığı hanımefendilerin, senatoların eşlerinin ve çocuklarının çalıştırıldığı bir genelev açtı. Bu genelevin açılışında halka ise şöyle seslenmiştir:

Roma halkı bakın tanrınız sizin için ne hediyeler getirdi. Küçük bir bedel karşılığında onlarla istediğiniz gibi oynayın.

3. Roma İmparatoru Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus (Caligula)

Caligula unutulmaktan çok korkuyordu. Onun zamanında herhangi bir doğal afet yaşanmamış, askeri zafer de olmamıştı. Bunun üzerine Caligula Deniz Tanrısı Neptün’e savaş ilan etti. Denize çıkarma yaptı. Ganimet olarak ise deniz kabuklarını toplattı.

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Arenada yapılan dövüşleri çok seviyordu. Aslan dövüşlerinde aslanlarla dövüşecek mahkum kalmadığında seyirciler arasından rastgele seçtiği kişileri arenada aslanların önüne sürüyordu. İnsanların parçalanmasından büyük keyif alıyordu. Hatta bazılarının tadına bakıyordu. İnsan parçalarından yemekler hazırlatıyor, bu yemekleri Senatörlere sunuyordu. Yemekten sonra ise insan eti yediklerini söyleyip misafirlerinin kusmasını kahkahalarla seyrediyordu.

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

İsrafı, rahatlığı, akıl almaz uygulamaları imparatorluğu uçuruma getirmişti. Palatium oyunlarının düzenlendiği arenadan sarayına geçerken bir grup asker tarafından önü kesildi. Defalarca bıçaklanarak öldürüldü

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Caligula’yı sert bir şekilde suçlamak yerine yaptıklarını ve içinde yaşadığı koşulları anlamaya çalışan bir anlayış olsa dahi bu anlayış da Caligula’nın masum olmayacak kadar acımasız ve ahlaksızlıklarla dolu bir yaşamı olduğunu belirtmektedir.

Tarihin en Sapkın İmparatoru Caligula

Caligula hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz Netflix’te yer alan Roman Empire isimli belgeseli izleyebilirsiniz. Ya da İtalyan yönetmen Tinto Brass tarafından çekilmiş Caligula isimli filmi izleyebilirsiniz. Ama önceden uyaralım rahatsız edici görseller içerebilir. Şimdiden keyifli seyirler dileriz.

“Tarihin En Sapkın İmparatoru Caligula” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!