en iyi savaş filmleri listesi

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri – 3

Savaşı, etkilerini ve savaş psikolojisi anlatan 14 filmi serimizin ilk iki yazısında listelemiştik. Şimdi de savaş üzerine sizlere bir perspektif kazandıracak, izlerken keyif alacağınız en iyi savaş filmleri listesi hazırladık. İyi okumalar ve iyi seyirler!

1. Frantz (2016)

en iyi savaş filmleri listesi

I. Dünya Savaşı sonrasında nişanlısını kaybeden bir Alman kadının Fransız bir adamla tanışmasını anlatan bu savaş filmi, savaşın etkilerini ve insanlarda açtığı kapanmaz yaraları anlamlandırmak için izlemeniz gereken bir film. Renklerin etkileyici kullanımıyla Frantz, hem güzel bir savaş filmi izlemek isteyenler hem de güzel bir romatik film izlemek isteyenler için güzel bir tercih.

2. Come and See (1985) (Gel ve Gör)

en iyi savaş filmleri listesi

Come and See tozların arasında bulduğu tüfeğiyle savaşa katılan Rus gencinin hikayesini anlatıyor. Sizi savaşın yıkımının ve dehşetinin içine sürükleyen film kullanılan sesler ve hikaye anlatımı ile gerçekten sindirmesi zor bir film. Kasvetli, karanlık ve iç karartıcı fakat çok etkileyici ve nefes kesen sahnelere sahip bir savaş filmi ve kesinlikle farklı bir deneyim.

3. Inglorious Basterds (2009) (Soysuzlar Çetesi)

en iyi savaş filmleri listesi

Quentin Tarantino‘nun II. Dünya Savaşı‘nda yaşananlara çok farklı bir bakış getirdiği, Nazi liderlerini öldürme planları yapan bir çeteyi anlatan Soysuzlar Çetesi, savaş filmi ve macera filmi sevenleri tatmin edecektir. Kadrosu da en az film kadar kaliteli ve listemizdeki diğer birçok filme göre çok daha keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz.

4. Jojo Rabbit (2019) (Tavşan Jojo)

en iyi savaş filmleri listesi

Komedi, drama ve savaş kategorilerine giren ve kendisi de bir yahudi olan Taika Waititi‘nin hem Hitler‘i oynayıp hem de yönetmenliğini yaptığı Jojo Rabbit, Hitler’in ordusuna katılan küçük bir çocuğun yaşadığı yanılgıları, zorlukları ve savaşı algılamasını anlatıyor. Geçtiğimiz yıl birçok ödülü de evine götüren film savaşa çok farklı bir perspektiften bakmamızı sağlarken, kalbimizi ısıtan ve yeri geldiğinde kıran bir hikaye izletiyor.

5. Apocalypse Now (1979) (Kıyamet)

en iyi savaş filmleri listesi

Yakın zamanda uzun versiyonu da yayınlanmış ve artık kültleşmiş Apocalypse Now, başka bir askerin düzen dışı davranışlarının durdurulması için görevlendirilen eski bir askerin yol hikayesini anlatmakta. Francis Cappola‘nın yönetmenliğini yaptığı bu film sinematografik olarak bir başyapıt. Renk ve ışık kullanımının insanı büyülediği bu filmi savaş filmi sevenlerdenseniz muhakkak izlemelisiniz.

6. Schindler’s List (1993) (Schindler’ın Listesi)

en iyi savaş filmleri listesi

II. Dünya Savaşı sırasında Polonya’daki bir iş adamı olan Oscar Schindler‘ın savaşın ahlaksız tarafı ile yüzleşmesini anlatan film IMDB en yüksek puanlı filmler listesinde 6. sırada yer alıyor. Savaş anlatısı ve kırmızı rengin çarpıcı bir şekilde kullanımıyla akıllarda yer edinen Schindler’ın Listesi; savaşı anlamlandırmak için izlenmesi gereken bir savaş filmi.

7. The Great Dictator (1940) (Şarlo Diktatör)

en iyi savaş filmleri listesi

Adenoid Hynkel isimli yahudi karşıtı diktatörün ve yahudi bir eski askerin hikayelerinin kesişmesini anlatan bir Chaplin klasiği The Great Dictator, diktatör kavramını anlamlandırabilmek adına izlenmesi gereken bir film. İlk kısmı sıcak savaşa, sonrası ise diplomatik savaşa odaklanan bu filmi izlemeyecek olsanız bile bence açıp etkileyici final sahnesini izlemelisiniz.

8. Saving Private Ryan (1998) (Er Ryan’ı Kurtarmak)

en iyi savaş filmleri listesi

Savaş filmi denince birçoğumuzun aklına ilk gelen film olan Saving Private Ryan. Ryan isimli bir askeri ailesine geri getirmek için yola çıkan bir grup askerin hikayesini anlatıyor. Savaşta geçen bir ömrü gözlerimizin önüne getiren film, Vietnam Savaşı‘nı anlatan filmler arasından da anlatısı ve karakterleriyle sıyırılmayı başarıyor.

9. Mulan (1998)

en iyi savaş filmleri listesi

Listemizin ve serimizin son filmi bir Disney animasyonu olan Mulan. Babasının savaşa gitmesini engellemek için gizlice savaşa katılan kızın hikayesini anlatan animasyon: Savaş, kadın, fedakarlık gibi birçok tema hakkında fikir vermeyi ve düşündürmeyi başarıyor.

Sizler için hazırladığımız “Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri Listesi“nin sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!