En İyi Savaş Filmleri

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri -2

Savaşı, silahlı çatışmayı, savaşın etkilerini anlatan etkileyici filmlerin yedi tanesini serimizin ilk yazısında derlemiştik. Bu yazımızda da sırasız bir şekilde savaşı ele alan 7 güzel filmi daha derledik. İşte tarihin bile eskitemediği en iyi savaş filmleri yazımızın ikinci serisi. Keyifli okumalar ve seyirler.

1- 1917 (2019)

En İyi Savaş Filmleri

I. Dünya Savaşı sırasında bir mesaj iletmek için yola çıkan iki İngiliz askerini anlatan 1917, üç Oscar kazanarak başarısını kanıtlayan bir film. Çatışma sahneleri ve kadrosuyla dikkat çeken filmi çok keyifli kılan bir diğer unsur da filmin tek çekim olması. Kameranın hiç kapanmadığı bu film bizi de bu şekilde savaşın içine çekmeyi başarıyor.

2- Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) (Garip Doktor)

Tam çevirisi “Doktor Garipaşk veya: Nasıl endişelenmeyi bırakıp bombayı sevmeyi öğrendim” olan Stanley Kubrick yapımı savaş filmi, deli bir komutanın nükleer saldırı emrinde ısrar etmesinden dolayı bir oda dolusu diplomatın onu engellemeye çalışmasını anlatıyor. Aynı zamanda meseleyi ironi ile ele almasıyla kara komedi kategorisinde de değerlendirilebilecek film, Peter Sellers‘ın oyunculuğuyla bambaşka bir seviyeye geliyor. Savaşın diplomatik kısmı ile ilgilenenlerin ve Kubrick severlerin kesinlikle beğeneceğini düşündüğümüz Dr. Strangelove‘ı izlemenizi öneririz.

3- Tangerines (2013) (Mandalinalar)

Estonya yapımı Tangerines filmi savaş sırasında aynı evde kalmak zorunda kalan iki düşman askerini ve onları evine alan Ivo’nun hikayesini anlatır. Kiminle ne için savaşıyoruz sorusunu bizlere sorduran filmin müziği de insanı derinden etkiliyor. Savaşa farklı bir açıdan bakmayı başaran bu savaş film IMDB’nin en yüksek puanlı 250. filmi olma unvanına da sahip. Tangerines’in listemizdeki diğer filmlere göre daha sakin bir havasının olduğunu da söyleyebilirim.

4- Dunkirk (2017)

En İyi Savaş Filmleri

Christopher Nolan’ın diğer filmlerinden çok farklı bir iş çıkardığı Dunkirk çıktığında hayranlarının bazılarını hayal kırıklığına uğratmış olsa da bana göre başarılı bir savaş filmi. Dunkirk Çıkartması’nın üç kısmını (hava, kara ve deniz) ele alan savaş filmi; çekimleri, oyunculukları ve ses kullanımıyla listemizde yer edinmeyi başarıyor. Genel manada milliyetçi özellikler göstermekte olan bu filmi savaş filmlerini seven biriyseniz izlemenizi öneririz.

5- Au Revoir Les Enfants (1987) (Hoşçakalın Çocuklar)

II. Dünya Savaşı sırasında Fransa’da Katolik okuluna giden çocukların hikayesini anlatan bu film ergenliği, dostluğu, düşmanlığı, yalnızlığı ve dışlanmışlığı hem iç ısıtan hem de yürek burkan bir biçimde anlatmayı başarıyor. Savaşı, en masum kurbanları olan çocuklar üzerinden anlatan film, savaşı ve ırkçılığı sorgulatmayı başarıyor. Özellikle Nazi Almanyası ve Yahudi sorunu ile ilgiliyseniz Au Revoir Les Enfants‘ı izlemenizi öneririz.

6- Hiroshima Mon Amour (1959) (Hiroshima Sevgilim)

En İyi Savaş Filmleri

2. Dünya Savaşı sonrasında geçen Fransız filmi, Hiroshima’ya savaş karşıtı bir film çekmek üzere gelip aşık olan bir oyuncuyu anlatıyor. Savaşı görmeden, yaşamadan bilmek mümkün müydü? Hiroshima’da sevdiklerini kaybeden adamla, aynı gün Fransa’da güzel bir gün geçirmekte olan kadın Hiroshima’ya aynı duyguları besleyebilir miydi? Savaşın insanı nasıl değiştirdiğini ve değişen hayatların nasıl kesiştiğine şahit olduğumuz Hiroshima Mon Amour, savaşı aşk üzerinden anlatarak farklı bir bakış getirmeyi başarıyor.

7- The Wind Rises (2013) (Rüzgar Yükseliyor)

En İyi Savaş Filmleri

Hayao Miyazaki’nin 2013 yapımı The Wind Rises filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya için uçak üreten genç bir mühendisin hikayesini anlatıyor. Savaş başta olmak üzere dönemin salgın hastalıklar, deprem gibi sorunlarına da değinen film hem acıklı hem de ilham verici bir hayat hikayesini bizlere aktarıyor. Anime ve Ghibli severlerin zevkle izleyeceği bu savaş filmi de listemizin son filmi.

Tarihin Bile Eskitemediği En İyi Savaş Filmleri – 2 başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!