Tarihi Müjde: Karadeniz’de Doğalgaz Bulundu

Üç gün önceden mesajı verilen ve Cuma günü için tarihi belirlenen, açıklamanın yapılacağı zaman geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan saat 15:00’teki Millete Sesleniş konuşmasından önce Cuma namazını kılmak üzere Eyüp Sultan Camii’ne geldi. Daha sonra Eyüp Sultan Hazretlerinin manevi huzurunda dua ettikten sonra Millete Sesleniş konuşmasını yapmak için Dolma Bahçeye Sarayına geçti.

Konuşmayı yapmak için kürsüye gelen Erdoğan şunları söyledi;

“Ülkemizde çok uzun yıllar boyunca petrol ve doğalgaz araştırmaları kiralama ile yapıldı. Tamamen dışa bağımlıydık.”

“Rabbim bize bambaşka bir yerde, hem de hiç görülmedik zenginlikte bir kapı açtı. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih gemimiz 20 temmuz 2020’de başladığı Tuna 1 Kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. İnşallah benzer bir müjdeli haberi, Akdenizden’de bekliyoruz.”

Doğalgaz Ne Zaman Çıkıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bulunan miktar hakkında bilgiler verdikten sonra asıl akıllara merak konusu olan bu doğalgazı ne zaman çıkarılacağı hakkında da şu açıklamalarda bulundu;

“Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır ve ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Sakarya gaz sahasıyla bismillah dedik. Allah’ın izniyle devamı da gelecek. Enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar durmak, dinlenmek yok.”

Erdoğan; “Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız” diyerek ve Ekonomi Bakanlarına teşekkür ederek sözlerini noktaladı.


Kaan Mert Taş
Bir Çift Mavi Gözün Işığında