Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Birçok bilgisayar oyunu gerçekleşmiş olayları göz önünde bulundurarak yapılmıştır. Özellikle strateji tabanlı oyunlar, gerçek tarihi olayları konu almaktadır. Bu yazımızda, gerek tarih anlatımı ile gerekse tarihi gerçekçiliği ile tarih severlerin oynaması gereken oyunlar başlığında listeledik. Umarım size de oynayacak oyun arayışınızda bir nebze yardımcı olabiliriz.

Assassin’s Creed Serisi

Assassin’s Creed serisinin tarihi gücü, oyunun sevilmesinde en büyük güç. İlk oyundan itibaren serinin her bir karakteri, döneme resmen tarihi bir yolculuk yaptırıyor. Oyun ve sinema dünyasında çok üstüne durulmayan zamanları seçmiş. Açıkçası oyun sırasında iki site, kitap baktırmadı değil.

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Assassin’s Creed serisi Origin ve Odyssey oyunlarıyla bu derinliği de oldukça arttırdı. Oyunlara ilave gelen Discovery Tour modları ile bu tarihi çok daha interaktif şekilde öğrenebiliyorsunuz.

Crusader Kings II

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Tarih severlerin oynaması gereken oyunlar adlı listemizin ikinci oyunu; Crusader Kings II. Özellikle ortaçağ dönemi krallıklarını baz alsa da, sadece bu dönemde geçmemektedir. Çağın hem öncesinde hem de sonrasındaki olayları kapsayan geniş bir zaman yelpazesine sahip. Oyunun adından da açıkça anlayabildiğimiz gibi oyuncular haçlıları yöneterek ordunun yaşadığı sıkıntı ve olayları tek tek çözmeye çalışıyorlar. Avrupa’nın demir direği haçlı askeri olmak isteyenler, bu oyun size göre.

Kingdom Come: Deliverance

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

1400’lü yılları size bir ARPG kategorisinde sunup, gerçekçiliği neredeyse maksimum seviyeye getiren başka bir oyun yoktur diye düşünüyorum. Avrupa’nın kalbi Bohemia’da geçen hikaye akışı ve açık dünyası ile bu oyun kesinlikle insanı içine çekiyor. Oyundaki realizm, tarih detaylarının oldukça özenli işlenmesinin sonucu.

Kendisinin çıktığı yıldan bu yana 12 ödül almış olması da ne denli başarılı bir oyun olduğunun kanıtıdır dostlar.

Age of Empires

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Age of Empires serisi 1997 yılından günümüze kadar evlerimize konuk olmaktan vazgeçmeyen bir oyun. Oyun içerisinde tarih işlemesi yok denecek kadar az olsa da, hikaye anlatımında tarih işlemesi gayet başarılı. Farklı medeniyetlerin kendilerine özel hikayelerini, campaign moduyla anlatan oyun, çoğu oyuncunun strateji dalında hemen hemen ilk akla getirdiği oyun.

Rise of Nations

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Oyun yapısal olarak Civilization ve Age of Empires’ın muhteşem birleşimi de denilebilir. Ayrıca tarih dersi olarak da öyleydi. Aynı Age of Empires oyununda olduğu gibi, hem geçmiş uygarlıkların teknolojileri ve varlıklarına dair pek çok bilgi edinmemize olanak sağlarken, hem de Civilization’da da olduğu gibi uygarlıkların gelişmek için gerçekleşen olayların kırılma noktalarına da gerçekçi bir şekilde değiniyordu oyun.

Total War

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Bu seri, Rome, Shogun, Empire ve Medieval başlıkları altında tonla yeni bilgiler öğretti yıllarca. Civilization’un aksine şehirler sabit olduğundan, daha yerleşik hayattaki toplumların tarihlerine şahit olduk. Bunula beraber oyunda doğan çocuklar gerçek olduğundan, kişiler hakkında da tarih kitapları karıştırıp çok şey öğreniyorduk. Örneğin Medieval II’de beraber dünyanın yarısını, acımasızca fethettiğimiz bir kumandanın, gerçek hayatta kim olduğunu araştırmanın verdiği keyif anlatılamaz.

Battlefield ve Call Of Duty Serileri

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Oyunların tamamı bu kriteri kapsamıyor. Aynı başlığa koymamın nedeni son oyunlarında tarihi temayı oldukça başarılı yansıtmaları. İki büyük firma, 1. ve 2. Dünya Savaş’ını oyunda oldukça iyi işlemişti. Hikayenin haricinde yaşanan tarihi olayların içine sizi dahil etmeleri, hepimiz için bu oyunların yeri ayrıdır. Özellikle Battlefield 1-Çanakkale Savaşı bölümü.

Europa Universalis IV

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Oyunun zaman aralığı 1444-1821, bu tarihler içerisinde oyuna istediğiniz tarihte ve ülkede başlayabiliyorsunuz . Kendiliğinden akan tarihi olaylar olduğu gibi eğer istersek biz de tarihin akışını değiştirebiliyoruz.. Oyundaki ekonomi sistemi diğer oyunlara nazaran çok daha gelişmiş olduğu için, devletlerin ekonomik durumu gözlemlemek, ileride izlenecek strateji için belirleyici rol oynuyor.

Company of Heroes II

Tarih Severlerin Oynaması Gereken Oyunlar

Bizlere oyunun hikayesi 1952’de Lev Abramovich Isakovich tarafından, 2. Dünya Savaşı’nın Doğu Cephesini anlatılıyor. Oyun Stalingrad Savaşı, Moskova Muharebesi, Polonya’da Reichstag’ın Düşüşü’ne kadar bir sürü tarihi olayı barındırıyor. Bu özellikleriyle listemize girmeye hak kazandı kendileri. Oyun savaşın askeri kısmına daha çok odaklanmış olmasına rağmen siyasi kısmını da içermiyor değil.

Tarihsel olaylar nasıl sinema sektörüne ilham veriyorsa, oyun sektörü için de değeri biçilmeyen bir kaynak.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Fatma Kevser Aktuğ
Hitman'e gönül vermiş, oyun sever.