Tarih Severler İçin Kitap Önerileri

Tarih Severler İçin Kitap Önerileri

Tarih Severler İçin Kitap Önerileri – Aslında burada size direkt olarak kesinlikle okumanız gereken kitaplar hakkında bilgi vermek yerine son zamanlarda okuduğum ve eğer okumayanlarınız varsa ilgisini çekebilecek bir iki kitap hakkında bilgi vermek istedim. Bana göre tarih severlerin bir göz atması gereken kitaplar olduğunu düşünüyorum. Hiç uzatmadan başlıyorum.

Türklerin Tarihi (İlber Ortaylı)

İlber Ortaylı kitaplarını tarih severler olarak okumayı severiz. Buraya koymuş olduğum kitap dışında belki farklı İlber Ortaylı kitabı düşünebilirsiniz fakat son zamanlarda okuduğum kitaplar hakkında bir yorum yapacağım için bu kitaba yer verdim. 2020 yılının son zamanlarında okumaya başladığım bu kitap uzun süredir kitaplığımdaydı. Bir kitapmış gibi yazmaya başladım fakat iki kitap halinde ve soru cevap şeklinde ilerleyen bir kitap. İlk kitap olan Türklerin Tarihi: Orta Asya’nın Bozkırlarından Avrupa’nın Kapılarına adlı kitabında göçebe bir kavimken, Orta Doğu’nun güçlü uygarlıklarından biri nasıl olduklarını; Orta Asya’dan Anadolu’ya göç edip burayı nasıl Türkleştirdikleri anlatılıyor. Türklerin Tarihi 2 kitabında ise küçük bir beylikten, 150 yıl içerisinde Balkanlar’a ve Ege’ye nasıl hakim olduklarını anlatan güzel ve akıcı bir kitap. Soru cevap şeklinde gitmesi sizi biraz sıkabilir fakat tarihi kitaplar okumayı seven biri için bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Tarih Severler İçin Kitap Önerileri

Büyük Taarruz (Selim Erdoğan)

Sakarya’da uçurumun eşiğinden dönen bir millet nasıl oldu da 11 ay sonra 200.000 kişilik Yunan ordusunu önüne katıp denize döktü. İşte bu sorunun cevabını alacağımız bir kitap. Biraz alıştığımız tarih yazımının dışında yazılan bu kitap, her bölgeyi teker teker inceleyip, kendimizi savaş meydanlarında bulduğumuz güzel bir kitaptır. Kitabın anlatımına alışabilmek için hızlı okuduğum bir kitaptı. Bu kitabı okumaya başladığınız zaman, zaman zaman bazı yerleri kaçırmanız mümkün ama merak etmeyin okudukça yazarımızın yazım tarzına alışıyoruz ve sizi ciddi bir şekilde sürüklüyor.

Tarih Severler İçin Kitap Önerileri

Avrupa Neden Dünyayı Fethetti? (Philip T. Hoffman)

Avrupa tarihini merak edenler, Avrupa’nın dünyaya nasıl egemen olduğunu anlamak isteyenler için muazzam bir kitap. Kitap konusu olarak da ilgi çekici başlayıp, içerisindeki bilgilerle de ilgi çekiciliği sürekli olarak arttırıyor.
1492-1914 yılları arasında Avrupalıları dünyanın yüzde 84’ünü fethettiler. Normal şartlar altında teknoloji olarak Avrupa’nın uzun süredir gerisinde olmayan Çinliler, Japonlar, Osmanlılar ve Güney Asyalılar nasıl oldu da dünyaya egemen olamadı ve nasıl oldu da Avrupa egemen oldu? İşte bu soruya açıklayıcı bir şekilde cevap veren bir kitap. Avrupa tarihine merakı olan insanların kesinlikle okumasını tavsiye ettiğim bir kitap.

Tarih Severler İçin Kitap Önerileri

Nazi İmparatorluğu Serisi (William L. Shirer)

Bu seri diğer tavsiye ettiğim kitapların yanında en uzun olanı. Kitap Adolf Hitler’in siyasete nasıl atıldığını, siyasete atıldıktan sonra nasıl Almanya’nın başına geçtiğini, Almanya’nın başına geçtikten sonra ilk olarak neler yaptığı ve otoritesini nasıl güçlendirdiğini görüyoruz. Otoritesini güçlendirdikten sonra asıl amaçları olan Almanları tek çatı altında nasıl topladığını ve İkinci Dünya Savaşı‘nı nasıl tetiklediğini görüyoruz. Almanların nasıl zaferler kazandıklarını, nasıl stratejilerle rakiplerini alt ettiklerini, daha sonralarında ise nasıl hatalar yaptıklarını ve savaşı nasıl kaybettiklerini görüyoruz. Biz bunları görürken ülke içerisindeki kurmayların yazışmalarını, ruh hallerini, neler düşündüklerini belgelerle öğreniyoruz. Kitap serisinin en güzel yanı sürekli olarak belgelerle hareket ediyor olmasıdır. Kitap yazarının her zaman objektif kalamadığını görüyoruz fakat bu konularda da objektif olmadığını kendi kaleminde de belirtiyor fakat kitap genel olarak çok başarılı.

Tarih Severler İçin Kitap Önerileri

Öneriler Bitti

Bu kitaplar 2020’nin son aylarında başladığım ve şu ana kadar okuyup beğendiğim kitapların derlemesiydi. Burada yazmış olduğum kitapları okursanız pişman olacağınızı düşünmüyorum. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

“Tarih Severler İçin Kitap Önerileri” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!