Prometheus

Tanrılara Başkaldıran Titan: Prometheus

Tanrılara başkaldırarak insanlığa yardım eden, ateşi çalan Prometheus ve onun hikayesi. Ateşi nasıl çaldı? Cezası ne oldu?
Tanrılara başkaldırarak insanlığa yardım eden, ateşi çalan Prometheus ve onun hikayesi. Ateşi nasıl çaldı? Cezası ne oldu?

Dünya tarihinde pek çok önemli ve büyük mit vardır. Bunlardan en göze çarpanlarından biri ise Yunan Mitolojisidir. Hakkında sayfalarca yazılabilecek kadar geniş bir alan olmasından dolayı bu yazımızda sadece tek bir karaktere odaklanacağız: Prometheus. Prometheus kimdir? Yunan mitolojisinde görevi nedir? Ateşi nasıl çaldı ve cezası ne oldu?

Prometheus

Prometheus Kimdir?

Prometheus’un ilk ortaya çıkışı MÖ 8. yüzyıla dayanır. Yunan şair Hesiod’un Theogony” adlı eserinde ilk defa hayat bulan Prometheus, Oceanid‘lerden biri olan Titan Iapetus’un oğluydu. Atlas, Menoetius ve Epimetheus’un kardeşiydi. Aiskhylos adlı bir başka yazarın kaleminde ise Prometheus’un farklı bir babası vardır. İsmi “öngörü” anlamına gelmektedir. Karakter olarak zeki, kurnaz ve sıcakkanlı bir titandır. Fiziksel olarak ise tanrılara meydan okuyabilecek düzeyde kuvvete sahibidir.

Prometheus

Prometheus’un Mitolojideki Yeri

İnsanlığın yaratılmasından çok önce tanrılar ve titanlar arasında sert bir savaş çıktı. Çok geçmeden tanrılar ezici bir galibiyet kazandı. Titanların pek çoğu öldürüldü kalanları ise ebedi cehenneme yollandı. Fakat kurnazlığı ve öngörü yeteneği ile bilinen Prometheus, kardeşi Epimetheus’da ikna ederek tanrıların tarafında kaldı. Bu şekilde hem öldürülmekten hem de cehennemden kurtulmuş oldu.

Zeus İle Olan Çekişmesi

İki kardeşin tanrıların tarafına geçmesi üzerine, Zeus onlara canlıları yaratma görevini verdi. Epimetheus; canlılara uçmak, kalın kürkler, sivri pençeler gibi özellikler vermekle görevlendirilmişti. Prometheus ise insanlığı yaratma görevi üstlenmişti. Onları tanrıların suretinde yarattı fakat Zeus, onların ölümlü olacağını, Olympos’dan aşağıda kalıp ibadet edeceklerini söyledi. Baştanrı Zeus, insanları doğaya karşı savunmasız, tanrılara muhtaç olan aciz yaratıklar olarak görmek istiyordu. Ancak Prometheus insanlığı bu şekilde tasarlamamıştı. Bu yüzden Zeus kendisine nasıl ve ne çeşit bir kurban vereceklerini sorduğunda kurnazca bir plan yaptı.

Bir boğayı öldürdü ve iki parçaya böldü, bir tarafta kemiklerin altına saklanmış sulu et varken diğer tarafta yağ ile karışık görünen az bir miktar et vardı. Zeus kendine layık gördüğü kısmı seçip Prometheus’un oyununu anlayınca çok sinirlendi. İnsanlığa ateşi sonsuza kadar yasakladı.

Prometheus

Olympos’dan Ateşin Çalınması

Prometheus, insanlar için ateşin ne kadar önemli olduğunu biliyordu bu yüzden Olympos Dağı‘ndan ateşi çalmaya karar verdi. Ateşe sahip olan insanlar, doğa üzerinde belli oranda hakimiyet kurarak gelişmeye başladılar. İkinci kez Baştanrı Zeus’un gururunu inciten Prometheus, oldukça sert bir ceza ile karşı karşıya kalacaktı.

Prometheus

Kafkas Dağında Zincirli Prometheus

Baştanrı Zeus, Prometheus’u Kafkas Dağı’nın zirvesine zincirletti ve her gün bir kartalın gelip karaciğerini yemesini emretti. Ertesi gün Prometheus’un ciğeri yenileniyor ve kartal tekrardan gelerek ciğeri yiyordu. Bu şekilde yüzlerce yıl süren işkencenin sonunda Herakles, Prometheus’u işkenceden kurtardı.

“Neden Prometheus ismini seçtiğimi hiç düşündün mü? Çünkü tanrılarda tıpkı senin gibi yargıç, jüri ve cellat rollerini oynuyorlardı ama Prometheus onlardan bu gücü aldı.”

DC Evreninden bir anti-kahraman olan Adrian Chase’den Green Arrow’a

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!