Capgras Sanrısı

Tanıdıkları Herkes Sahtekar : Capgras Sanrısı Nedir?

Bu içeriğimizde sizler için adı pek bilinmeyen bir bozukluktan bahsedeceğiz. Günümüz tıp dünyasının araştırmaya devam ettiği bu hastalığın adını duydunuz mu? Sanrılar, şüpheler birbirini kovalıyor. Peki Derin bir psikotik bozukluk olan Capgras Sanrısı yaşayan insanlar bu durumu nasıl yaşıyor? Hastalık kendini nasıl belli ediyor? Çevrenizdeki herkes sahtekar gibi hissettiren bu sanrıyı bilim ışığında inceleyeceğiz.

Capgras Sanrısı Nedir?

Dünya üzerinde oldukça az rastlanan bu hastalık teşhisi oldukça zor bir hastalıktır. Hastalığın en belirgin özelliği bünyesinde ”inatçı sanrılar” bulundurmasıdır. Hasta olan kişi genel olarak etrafındaki kişinin yüzünün başka birisi ile değiştirildiğine inanır. Ne yaparsanız yapın bunu değiştiremezsiniz çünkü genel itibariyle tek başına ortaya çıkmaz. Hastalığa organik psikoz eşlik ediyor olabilir. Bazı durumlarda ise beraberinde şizofreni görülmüştür. Capgras Sanrısı nedir sorusu hala kesin cevabı olmayan sorular arasındadır.

Capgras Sanrısı Kim Bulmuştur?

Oldukça nadir görülen bu hastalığın elbette ki teşhis edilmesi de zor oldu. Bu hastalık Fransız Psikiyatrist Capgras tarafından tanımlanmıştır. Bu süreçte ona yine başka bir arkadaşı yardımcı olmuştur. Capgras’a gelen bir hasta akrabalarının yüzlerinin yer değiştirdiğini ileri sürmüştür. İlk başta bu durum şizofreni gibi düşünülmüş fakat hasta bu düşüncelerinden hiçbir şekilde vazgeçmemiştir. Üstelik düşüncelerini daha da destekler cümlelerle gelmiş geçerli sebepler üretmiştir. Capgras, hastası ile detaylı görüştükçe bunun yalnızca şizofreni olmadığının farkına varmıştır. Ve böylelikle ilk hastasını tıp tarihine geçirmiştir

Capgras Sanrısına Eşlik Eden Diğer Hastalıklar

Doktorlar bu konu üzerinde çok durmuşlar ve araştırmaya devam etmişlerdir. Sadece şizofreni tarzı bir hastalık mı yoksa başka türlü bir şey miydi diye tartışıyorlardı. Ve nörologlar da işin içine girmişti çünkü bazı doktorlar bunun beyinsel bir problem olabileceğini söylüyordu. Kimi doktorlara göre temporal loblar üzerinde durulması gerekiyordu. Çünkü o doktorlara göre temporal lob bölgesinde oluşabilecek ufak bir hasar bu hastalığı tetikleyebilirdi.

Capgras Sanrısı
Temporal Lob Hasarları

Bu bölümde hasar meydana geldiğinde epilepsi gibi bozukluk ile karşılaşıldığını fark etti nöroloji doktorları. Böylece Capgras Sanrısına epilepsi hastalığının da eşlik edebileceği öğrenildi. Böylece hastalığın boyutu daha ciddi ve gizemli bir hale geldi.

Hastaları daha sonra yatış ile inceleme yoluna gittiler ve daha fazla eşlik eden hastalık olduğunun farkına vardılar. Bunlar hepimizde olan fakat hafıza gibi durumları etkileyen hastalıklardı. İncelenen çoğu hastada B12 eksikliğine rastlandı. Ve şizofreni yine hemen hemen her hastada vardı. Bu yüzden işleri bir kat daha zorlaşmıştı.

Tedavi İmkanları Nelerdir?

Capgras Sanrısı yaşayan insanların durumu ‘‘psikotik bozukluk” olarak adlandırıldığı için genel olarak tedavileri antipsikotik ilaçlar ile başlıyor. Fakat bu tek başına yeterli değil elbette. Çeşitli terapiler ve eşlik eden diğer hastalıklar için de ek tedaviler uygulanıyor. Mesela B12 olan hastalar için vitamin tedavisi uygulanıyor. Yaşam tarzında değişiklikler de bu hastalıkta önemli yer tutuyor. Hastalarda ve hasta yakınlarında duygusal olarak yıkıma yol açacağı için özellikle terapiler aksatılmamalı ve uygulanmalıdır.

Capgras Sanrısı

Çevrelerindeki Herkes Sahtekar : Capgras Sanrısı adlı içeriğimizin sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!