Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye Ambargo

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye Ambargo Kararı

Suudi Arabistan‘dan Türkiye‘ye ambargo kararı alındı. Halihazırda Suudi Arabistan’ın Türk mallarına üstü örtülü olarak uyguladığı ambargo 1 Ekim’den itibaren resmileşecek. 2 yıllık süreçte Suriye‘deki gelişmelerle birlikte Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler bozulmaya başlamıştı. Riyad‘dan gelen açıklamalarla gündeme gelen siyasi gerilim ekonomiye de yansıtıldı.

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye Ambargo

Gayriresmî Ambargo Resmileşiyor

Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Suudi Arabistan 15. sırada yer alıyor. 3.3 milyar dolarlık ihracatta Suudi Arabistan‘ın en büyük ilgisi mobilyalara, bunların ardında yaş meyve sebze, gıda ve tekstil ürünleri geliyor.

Geçtiğimiz 2 yıllık süreçte Suudi Arabistan siyasi nedenlerden kaynaklı bir ambargo kararı alarak Türkiye’nin elini zorlaştırmak adına adım atmıştı. Türkiye’den gelen Türk Malı damgalı ürünlerin katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e yükseltmişti. Özellikle çabuk bozulan yaş meyve sebze gibi ürünleri gümrükte bekletip sorunlara yol açılıyordu. Artık bu süreç resmi bir şekilde uygulanacak.

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye Ambargo

Hatay, Diyarbakır, Gaziantep gibi güneydoğu illerinden en fazla ihracat yapan Suudi Arabistan aldığı bu kararla ihracatı durma noktasına getirdi. Suudi Arabistan ile iş kuran kişilerin yüzde 60‘ı Hataylı. Yüzde 86 ile Hatay, Suudi Arabistan’a en çok ihracat yapan il durumunda.

Pazarlardaki Denge Değişecek

Akdeniz Yaş Meyve-ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Necdet Sin ambargonun kısa sürede kaldırılmasını dilerken “Özellikle Arabistan ve körfez, bizim için önemli bir pazar ve o pazara Hatay’dan mevsimine göre aklınıza gelebilecek her şeyi gönderiyoruz” dedi. Sözlerine ek olarak ellerinden geldiğince alternatif pazar arayacaklarını ama bu süreçte Arabistan ambargosunun en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini belirtti.

İflas Kaçınılmaz

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye Ambargo

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur basına yaptığı açıklamada sorun çözüme kavuşturulmazsa Suudi Arabistan ambargosu, ittifak halinde olduğu Dubai, Bahreyn, Umman gibi ülkelere de yayılabilir dedi. Sözlerine ek olarak:

Bunun gerçekleşmesi halinde onlarca hem Hatay’daki hem Akdeniz bölgesindeki sadece ihracatçının iflası kaçınılmaz olur, tarımdan kopan çiftçi sayısı daha da artar. Sorun sadece ihracatçı ve çiftçiyle de sınırlı kalmaz. Çünkü ihracatın sekteye uğraması sadece ihracatçıyı değil üreticileri, sandıkçıları, ambalajcıları, nakliyecileri ve daha pek çok sektörü de olumsuz etkiler

Türkiye’ye Gitmeyin

Riyadh Chamber, Riyad’ın Ticaret ve Sanayi Odası, başkanlığını yapan Ajlan Al-Ajlan, Suudi basınına yaptığı açıklamada Türkiye’den uzak durulması gerektiğini dile getirdi. Türkiye’de iş yapanın tehlikeli, özellikle Suudi yatırımcıların korunmadığını söyleyen Ajlan Al-Ajlan, iş adamlarına yönelik taciz ve dolandırıcılık olaylarının arttığını iddia etti. Suudi Arabistan, Türkiye ile kötü giden siyasi ilişkisinin başlangıcından beri büyükelçiliği aracılığıyla gayrimenkul satışlarında vatandaşlarını mülk almamaları konusunda uyarılar yapmaktaydı. Hatta turizm kolunda da Türkiye’ye gitmek isteyenlerin rezervasyonlarında değişiklik talep ettiklerinde Mısır ve Dubai gibi dost bölgeleri tercih etmeleri halinde yardımcı olacaklarını duyurmuşlardı.

2019 Kasım ayında başlayan Türk mülklerine yönelik boykottan önce Türkiye’den mülk alan yabancılar listesinde Suudi Arabistan ilk sıradaydı. Bloomberg‘in hazırladığı rapora göre alımlar yüzde 37 gerileyerek Suudi Arabistan 6. sıraya düşmüştü. Bu haberin devamında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik stratejisinin merkezinde olan inşaat sektörü durgunluk içinde” tanımlaması yapılmıştı.

Türkiye Jest, Suudi Arabistan Boykot Peşinde

Geçtiğimiz günlerde çok konuşuldu ve hatta Twitter’da gündem oldu. İstanbul Havalimanı’nda billboardlarda Suudi Arabistan’ın Milli Günü kutlandı. Arap turistlere jest niteliği taşıyan ve olabildiğince ılımlı yaklaşım sergilemeye çalışan Türkiye, Kral Abdullah‘ın ölümüyle yas ilan etmiş ve bayraklar yarıya indirilmişti. Siyasi ilişkiler adına Türkiye’nin dostça yaklaşımı Riyad yönetimi açısından ciddiye alınmamış anlaşılan. Biz ne kadar yapıcıysak onlar da bir o kadar yıkıcı.

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye Ambargo

Riyad Valisi Prens Faisal bin Bandar‘a ikram edilen bardağı almış ancak bunun Türk kahvesi olduğu söylenince ikramı geri çevirmişti. Sosyal medyada paylaşılan bu olayı çabuk unuttuk. Belki de görmezden geldik. Hep böyle oldu; onlar boykot etti biz alttan aldık. Bu sefer sessiz kaldık. Ne misliyle karşılık vereceğiz dedik ne de ‘Eyyy Suudi Arabistan’ diye seslendik.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye Ambargo Kararı yazımızın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek üzere. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!