fenerbahçe

Süper Lig’in Başlangıç Analizi – Fenerbahçe

Yeni sezona yeni umutlarla başlayan Fenerbahçe’de büyük bir değişim söz konusu oldu. Fenerbahçe, teknik heyetten futbolculara kadar büyük bir değişim yaşadı. 2018/2019 sezonunda yapılan transferlere bakıldığında aslında yine tanıdık isimler, Süper Lig geçmişi olan isimlerdi. Fakat oynadıkları takımlarda pek fazla sahada kalmış isimler değildi. Garry Rodrigues’i bu isimlerin dışında tutabiliriz. Bu sezona da yine benzer planla yola çıkan sarı lacivertliler, bir değişikliğe giderek yine tanıdık ama sahada olan isimleri kadrosuna kattı.

Yeni Transferlerden Beklenti?

Ülkemiz futbolunda geçtiğimiz senelerde veyahut kısa sürede ismini sıkça duyduğumuz bazı isimler, kendini belli eden bazı isimler Fenerbahçe forması altında ter dökmeye başlayacak. Jose Sosa; Trabzonspor’un sahaya çıktığı kadronun vazgeçilmezlerinden birisiydi belki de. Yeni sezonda Fenerbahçe formasıyla beklentiler büyük. Özellikle de Emre Belözoğlu’nun emekliliğe ayrılmasının ardından, saha içinde tecrübeli bir lidere başvurulmak istenmesi kadar doğal bir durum yok. Fakat düşündüğümüzde Gustavo gibi orkestra şefi diyebileceğimiz özelliğe sahip orta saha lideri bir oyuncunun yanına başka bir lider gelmesi, takıma nasıl bir katkıda bulunduracak göreceğiz. Geçen 3 haftada özellikle de bu ikilinin yanına, daha fazla mücadele eden ve koşan bir ismin olmasının, ki o da Ozan Tufan gibi görünüyor, önemi anlaşılmıştır. Uzun bir sezona başladık ve biri 33, diğeri 35 yaşında iki orta saha oyuncusunun bu tempoyu yakalaması veya sezon sonuna kadar sakatlık yaşamadan devam etmesi ihtimaller dahilinde olsa da, futbol dinamikleri dahilinde her an her şey olabilir. Dolayısıyla orta sahada Mert Hakan Yandaş’a, Tolga Ciğerci’ye ileride daha çok iş düşebilir. Aynı etkiyi yaratır mı onu şimdilik bilemeyiz.

fenerbahçe
Sosa – Fenerbahçe

Fenerbahçe Savunma Dörtlüsü

Lemos ve Tisserand’ın katılmasıyla birlikte savunmada önemli bir güce sahip oldu. Bu ikili varken, Serdar Aziz ve Zanka yedek kalır gibi görünüyor. Sadık Çiftpınar‘ı saymıyorum bile. Yine de bu uzun maratonda illaki forma şansı bulacaklardır. Lemos ve Tisserand, özellikle Galatasaray derbisinde oldukça uyumlulardı. Gökhan Gönül ve Caner Erkin‘i kadroya kattıktan sonra elbette iki bek bir ivme kazanacaktı. Hiçbir şey olmasa bile geçtiğimiz sezonla kıyasla, oldukça fazla katkı sağlamaları bekleniyor. Bir de bu iki bek oyuncusuna Trabzonspor’un önemli isimlerinden Novak, Antalyaspor’un da önemli isimlerinden Nazım Sangare katılınca, Fenerbahçe taraftarı derin bir oh çekmiştir. Gökhan Gönül ve Caner Erkin, zaten yabancı bir yere gitmediler. Dolayısıyla uyum sıkıntısı da yaşamadılar ama henüz Nazım Sangare’yi ve Novak’ı görmedik. Onların performansı ve takıma olan katkısı da merak konusu. Bu merak elbette şu an için olumlu anlamda.

fenerbahçe

Forvette Gözler Samatta’da!

Takıma henüz yeni katılan Samatta, Galatasaray derbisinde de 66. dakikada oyuna girmişti. Açıkçası 20 dakikalık performansıyla bir sonuca varmak, iyi ya da kötü, haksızlık olur. Fakat Fenerbahçe son 3 maçta sonuca varmakta zorlanıyor. Erol Bulut, derbide sahaya sürdüğü 11’i iyi hazırlamış ve bunu taraftarlarına da göstermiş oldu. Çok adamla rakip yarı sahada rakibe baskı yaptı. Özellikle de Gustavo, Sosa ve Ozan üçlüsü bu planda çok önemli bir yere sahipler. Hazırlık maçlarında Fenerbahçe taraftarını heyecanlandıran Thiam, bu maçta da pek fazla gözükmedi. Samatta’nın gelişiyle birlikte belki bazı maçlarda çift forvet anlayışı da olabilir. Henüz transfer sezonu kapanmadı. Belli olmaz, belki de bir forvet daha çıkagelir. İşte o zaman Fenerbahçe’nin hücum zenginliği daha da artmış olur. Böylelikle taktik artar, plan artar. Rakibinizin daha çok çalışmasına ve analiz etmesini sağlar.

fenerbahçe
Samatta – Fenerbahçe

Derbide Fenerbahçe Performansı

Derbiye baktığımızda iki takımında çok mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Hatta Fenerbahçe bir adım daha önde olabilir. Sarı lacivertliler, Galatasaray’ın oyun anlayışına izin vermeyince ilk yarı da Falcao’yu tam anlamıyla göremedik. Bu da Fenerbahçe’nin iyi savunma yaptığının göstergelerinden birisi olabilir. Her ne olursa olsun, hakemin de fazlasıyla müdahale ettiği bir maçtı. Erol Bulut‘la birlikte tam 12 kartlık maç! Ne beklentilerin altında kaldı, ne de üstüne çıkabildi. Seyir zevki yüksek olan bir karşılaşma olmasını dilerdim.

fenerbahçe

Gelecek adına olumlu bir ışık gösterdi Fenerbahçe takımı. Dilerim ilerleyen haftalarda daha keyfli, bol pozisyonlu karşılaşmalara tanıklık ederiz. Tüm takımlarımızın asıl hedefinin Avrupa kupaları olması çok önemli. Ülke puanımız adına, itibar ve başarı için. Buna ihtiyacımız var.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayı