Süper Lig'de Sıkışık Takvimin Etkileri

Süper Lig’de Sıkışık Takvimin Etkileri Nasıl Olacak?

Süper Lig’de yoğun takvim dönemi resmen başlıyor. Geçen sezondan itibaren yaşanılan pandemi süreci, 2020/2021 sezonunu da etkilemeye devam ediyor. 13. haftadan itibaren 3 günde 1 maç sistemine geçiş yapılıyor. Bunun sebebi ise; geçtiğimiz sezonda küme düşmenin kaldırılması ve Süper Lig’e çıkan 3 yeni takım ile birlikte ligin 21 takımla devam ettirilmesi oldu. Tabii bununla birlikte bütün takımlar zorlu ve yorucu bir döneme girmiş oldular.

13. haftadan itibaren salı – çarşamba ve hafta sonu oynanacak karşılaşmaların, takımlar için yoruculuğundan ziyade bir hayli de sıkıntılı bir süreç olacağı aşikar. Ceza ve sakatlıkların yaşanmasıyla birlikte bir de bunlara salgın eklenince, takımlarımızın işleri iyice zorlaştı. TFF‘nin aldığı yeni kararla birlikte, PCR testi pozitif çıkan sporcuların karantina süreci 14 günden 10 güne indirilmiş olsa da, hafta içi ve hafta sonu oynanacak maçları düşündüğümüzde bir futbolcunun azami kaçıracağı maç sayısı 3 olacak. Tabii izolasyon sürecinden sonraki adaptasyon sürecini de unutmamak gerekir.

Süper Lig'de Sıkışık Takvimin Etkileri

Sıklaşan müsabakalarla birlikte takımların seyahatleri de sürekli ve sık olmaya başlayacak. Olumsuzlukların ardı arkası kesilmezken, teknik heyetler ve futbolcular işlerine nasıl konsantre olacaklar bilinmez. Özellikle de teknik direktörler için inanılmaz zorlu bir süreç olsa gerek. Hiç beklenmedik anlarda, sahada en çok ihtiyacınızın olacağı futbolcuyu o hafta oynatamayabiliyorsunuz.

Kulüpler Birliği’nden Eylem Kararı!

Kulüpler Birliği geçtiğimiz gün bir bildiri yayınladı. Bu bildiride, yayıncı kuruluşun ödemeleri aksatmaları sebebiyle Süper Lig’in 13. haftasında ve TFF 1.Lig’in 15. haftasında oynanacak tüm müsabakalarda başlama düdüğüyle birlikte bütün futbolcular 60 saniye süresince mücadele etmeyerek protesto eyleminde bulunacaklarını açıkladı.

Süper Lig'de Sıkışık Takvimin Etkileri
Süper Lig’de Sıkışık Takvimin Etkileri

Ardından fazla vakit geçmeden yayıncı kuruluş Digitürk‘ten bir açıklama geldi ve bu iddiaları yalanladı. Digitürk’ten yapılan açıklama:

Digiturk olarak, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Futbol Kulüpleri Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayı büyük şaşkınlıkla karşıladık. 
Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmek isteriz ki naklen yayın lisans haklarının tarafı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’dur. TFF, Digiturk tarafından yapılan ödemeleri alır ve kulüplere dağıtır. Buna göre Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF’ye tam olarak ödemiştir.

Öte yandan Digiturk, dünya çapında birçok yayıncının Kovid-19 salgını nedeniyle yapmayı reddettiği 2019 – 2020 sezonu naklen yayın lisans ödemesini, herhangi bir kesinti uygulamadan tam olarak yapmıştır. Ayrıca Digiturk ve TFF, karşılıklı mutabakat çerçevesinde, pandeminin yarattığı zorlukların üstesinden birlikte gelebilmek için, mevcut sezonun geri kalanına yönelik bir ödeme planı üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yatırımcısı olan Digiturk’e karşı Süper Lig ve 1. Lig kulüplerinin bu davranışını dayanaksız ve haksız buluyoruz. Türk futbolunun değerini ve markasını olumsuz etkileyeceği belli olan bu tür eylemler en başta kulüplere zarar verecektir. Buna rağmen, Türk futbol endüstrisinin paydaşlarıyla birlikte, ülke futbolunu yurt içi ve yurt dışında geliştirmek ve tanıtmak için tüm iyi niyetimizle çalışmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bu açıklamanın ardından gözler 13. haftanın ilk karşılaşması olan Fatih Karagümrük – Galatasaray karşılaşmasına çevrildi. Hakemin ilk düdüğüyle birlikte Karagümrüklü futbolcular hareket etmezken, Galatasaraylı futbolcular olaydan habersiz olacaklar ki, düdükle birlikte oynamaya başladılar fakat Karagümrüklü futbolcuları gördükten sonra, onlar da durdu ve protesto gerçekleştirildi. Bu sırada beIN SPORTS ekranlarında 1 dakika boyunca bir kez daha ilk 11’leri ekrana getirdi.

“Süper Lig’de Sıkışık Takvimin Etkileri Nasıl Olacak?” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!