Süleyman Soylu neden istifa etti?

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 12 Nisan 2020 21:24 tarihinde Twitter hesabından yaptığı açıklama ile istifa etti. Peki Süleyman Soylu neden istifa etti?

Süleyman Soylu Neden İstifa Etti?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamada;

“Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler, mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiçbir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın… Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum… Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık.. Allah Milletimizi Korusun…” sözlerini söyledi.

Süleyman Soylu istifa etti

10 Nisan 2020 gecesi 21.00 süreçlerinde açıklanmış olan hafta sonu sebebiyle 2 günlük sokağa çıkma yasağı sürecine onay vermiş olan ve kendi kararı olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa etti. Yapmış olduğu açıklamada Türk halkından özür dileyerek, bütün sorumluluğu üstlendiğini ve bu zamana kadar müthiş titizlikle yönetilen Covid-19 salgını sürecinde paniğe yol açan sokağa çıkma yasağının sorumluluğunu üstlendi.

Neler olmuştu?

10 Nisan 2020 gecesi 21.00 sularında canlı yayında yapılan açıklama sonucu tüm halk sokağa dökülmüştü. Kola, Luppo, Çikolata, Pasta vb. ürünlere yönelen insanlar sosyal medya üzerinden ağır linçlendi. Twitter ve Instagram üzerinden ciddi anlamda hakaret içeren gönderiler paylaşıldı.

Bilim kurulu üyesi yaptığı açıklama sonucunda 2 günlük sokağa çıkma yasağının yarattığı paniğin 30 günlük yönetme sürecinden daha büyük olduğunu ifade etti.

Bunun üstüne İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaklaşık 15 dakika önce Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamalar sonucu istifa ettiğini duyurdu.

Neler Olacak?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını kabul ederse, Süleyman Soylu görevden ayrılacak. Eğer edilmez ise görevine zorunlu olarak devam edecek.

İSTİFA KABUL EDİLMEDİ

Durum ile ilgili İletişim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamada;

  • 15 Temmuz darbe girişiminin hemen arkasından İçişleri Bakanlığı görevine getirilen Sayın Süleyman Soylu, bugüne kadar başarılı çalışmalarıyla milletimizin takdirini kazanmıştır.
  • Aynı şekilde deprem gibi doğal afetlerin ardından yapılan çalışmalarda da, İçişleri Bakanımız sürekli sahada olarak güçlü bir koordinasyon gerçekleştirmiştir.
  • Koronavirüs salgının sağlık hizmetleri, gıda tedariki ve kamu güvenliği boyutu da bulunduğu bir gerçektir.
  • İçişleri Bakanımız, bir ayı aşkın süredir yürüttüğü başarılı çalışmalarıyla, bu süreçte ülkemizde kamu güvenliği konusunda hiçbir sıkıntı çekilmemesini temin etmiştir.
  • Sayın Bakanımız istifa talebini Sayın Cumhurbaşkanımıza sunmuş, Cumhurbaşkanımız bu talebi uygun bulmadığını kendisine ifade etmiştir.
  • Bir makam sahibinin istifasını sunması kendi takdiridir, fakat nihai karar Sayın Cumhurbaşkanımıza aittir.
  • İçişleri Bakanımızın istifası kabul edilmemiştir, kendisi görevine devam edecektir.

ifadeleri yer aldı. Böylelikle Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı görevine devam edecek.

Durumun devamında yaşanacaklardan en hızlı şekilde haberdar olabilmek için bizleri Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Aydın Çetin
vive per il suo bambino. contact: [email protected]