Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things ve Esinlendiği Korku Filmleri

Netflix‘in 2016 yapımı “korku” dizisi Stranger Things, yayınlandığı andan beri halen ses getirmeye devam ediyor ve ülkemizde de olmak üzere dünya çapında popülerliğini koruyor. 4. Sezonunun 2021 yılında gelmesi beklenen Stranger Things, konusu gereğiyle 70’lerin ve 80’lerin korku filmlerinden oldukça etkilenmiş gözüküyor. İşte Stranger Things’in esinlendiği tüm korku filmleri ve sahneleri:

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

 Stranger Things, 70lerin ve 80lerin kültüründen oldukça etkilenen bir dizi ve o dönemin korku filmlerinden esinlenilen bazı sahneler de bulunuyor. Birçok yönden, Stranger Things‘i türüne yazılmış nostaljik bir aşk mektubu gibi niteleyebiliriz. Dizinin yapımcıları Duffer Brothers‘ın büyürken izleyip etkilendiği filmlerin duygularını da yakalıyor. Korku kategorisi filmin hikayesini ve karakterleri etkilemiş olsa da dizi aynı zamanda birçok belli sürpriz yumurta ve klasik filmlerden sahneler içeriyor.

Nostaljiyi korkuyla karıştırmak seyircilerin tanıdık ve aile dostu heyecanlar duymalarını sağlar. Günümüzdeki korku filmlerine bakmamız ve etkilenmemiz, bizi her ne kadar etkilese de Stranger Things seyircilere “daha az korkunç” ve popüler kültür tarafından zaten keşfedilmiş sahneler veriyor. Bu, karşınıza ne çıkacağını bilseniz bile hala eğlenceli olduğunu bildiğiniz için yirminci defa gondola binmek fikri ile benzer. Bu sadece iyi bir nostalji dozuyla gelen farklı bir heyecan türüdür.

Duffer Brothers için ana esinlenme kaynakları, Steven Spielberg, John Carpenter ve Stephen King yapımları gibi gözüküyor, ama korkunun alt türü zombi ve slasher sahneleri de yer alıyor. Birçok filmin ve stilin karışımı Stranger Things için 80’lerin tanıdık, nostaljik hislerini bizde uyandırıyor. Stranger Things bir zaman makinesi gibi seyircilerin farklı bir on yıla adım atmalarına, bazılarının da çocukluk zamanlarına gitmelerine izin veriyor. İşte dizinin şu ana kadar esinlendiği tüm korku filmleri:

Jaws

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things ve esinlendiği korku filmleri düşünüldüğünde Steven Spielberg‘in üzerinde büyük bir etkisi olmadığını inkar etmek yanlıştır. Jaws da işte öne çıkanlardan biri. Stranger Things sezon 1’in konusu gibi, Jaws da küçük bir kasabayı bir canavarın işgal etmesi ile ilgili. Entertainment Weekly için verdiği bir röportajda Duffer Brothers, Demogorgon’u “It’deki Pennywise’tan daha çok Jaws’taki köpek balığı gibi boyutlar arası bir varlık. Canavarın bizim boyutumuza girmesi, köpek balığının sudan çıkması gibiydi. Avını köpek balığı gibi kendi evine, beslendiği yere çekiyor.” olarak belirtmişti.

Diğer sürpriz yumurtalar ve Jaws‘a göndermeler ise: Will’in odasındaki film afişi ve Hopper’ın “Polis Şefi benim, istediğimi yaparım” repliği. Dizinin tanıtım afişi ise Jaws’ın sinemadaki posterinden esinlenildi. 3. sezonda kasabanın yozlaşmış ve ahlaki açıdan iflas etmiş belediye başkanı Jaws’a başka bir göndermedir. İkisinde de belediye başkanının adı Larry‘dir.

Alien

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Ridley Scott‘ın 1979 yapımı bilim-kurgu, korku filmi Alien, bir uzay gemisinin mürettebatını takip eden dünya dışı bir canavara sahiptir. Demogorgon gibi, yaratık avını uzaktan takip eder ve deliklerden atlar ve avını öldürdükten sonra ortalıktan kaybolur. Upside Down boyutunun görünüşü de aynı zamanda Alien‘dan esinlenildi. Mavimsi renk, karanlık, kasvetli hava, etraftaki yapışkanlıklar ve el fenerleri görsel olarak bilim-kurgu filminin estetiğine benziyor. Özellikle Hopper‘ın Demogorgon yumurtası bulması ve Will’in boğazına yapışması, Alien‘daki yüz emiciye benziyor.

Aliens and Aliens 3

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things‘in diğer sezonları ise Aliens and Aliens 3‘den referans alınmış gibi gözüküyor. Aliens’ın en ünlü sahnelerinden biri, ölümcül yaratıklarla karşı karşıya gelen ve ve korkunç bir şekilde alt edilen bir grup askeri içeriyor. Bu da Hawkins Lab‘ın bir grubu Demodoglarla yüzleşmeleri için tünellere gönderdiği “Casus” bölümüne benziyor. İki sahnede de grup yenilmeden önce birisi “Soğuk kalın” repliğini söylüyor. Stranger Things 3. sezonunda Nancy zihin hırsızı ile hastanede tıkılı kaldığında yaratık yaklaşır ve Nancy‘nin yüzüne doğru çığlık atar. Bu, Aliens 3‘teki uzaylının Ripley‘in kulağının içinde homurdandığı ikonik bir sahneye göndermedir. Stranger Things ve esinlendiği korku filmleri açışından Aliens and Aliens 3’ün hatırı sayılır bir yeri var.

Close Encounters Of The Third Kind

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Close Encounters of the Third Kind, yapımcı Steven Spielberg‘in yaptığı ve dizinin esinlendiği başka bir filmdir. Filmin ana karakteri Indiana’da çalışan, bir UFO ile yakın bir karşılaşma yaşayan bir işçidir. İki yapımın da Indiana’da yer alması ile beraber dizideki Joyce, bu filmdeki kahramandan esinlenildi. İkisi de garip olaylar yaşayıp tehlikeyle yüzleştikleri gerçeğinden sonra hayatlarının bir kaosa sürüklendiğini görüyorlar. Son olarak, Stranger Things sezon 2’de Will‘in kapı önünde durup büyük bir ışık görmesiyle ilgili bir sahne var. Bu sahne Close Encounters of the Third Kind filminde bir çocuğun evinin kapısında durup garip, turuncu ışıkların parlamasını izlediği ünlü sahnelerden biridir.

The Evil Dead

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

The Evil Dead, 1981 yılında yayınlanan ve Sam Raimi tarafından yönetilen doğa üstü bir korku filmidir. Jonathan, filmin büyükçe bir posterini yatak odasının duvarında tutuyor. Will‘in kayboluşundan sonra ise babası ziyarete uğruyor ve posterin uygun olmadığını söyleyip Jonathan‘ın posteri indirmesini söylüyor.

Halloween

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

John Carpenter‘ın 1979 yapımı bu filmi Maple Sokağı’ndaki Ucube” bölümünde Lucas, Eleven‘ın akıl hastanesinden kaçtığını söylerken gözüken Dustin‘in giyinişine ilham kaynağı oluyor. Dustin, Eleven ile filmdeki ana düşman Michael Myers ile karşılaştırıyor. Daha sonrasında Max, cadılar bayramı için Micheal Myers kostümü giyiyor ve Trick or Treat, freak diyor.

Poltergeist

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Tobe Hooper tarafından yönetilen, Steven Spielberg tarafından yazılan ve yapılan Poltergeist, intikamcı ve vahşi ruhlar tarafından perili bir evde yaşayan bir aile hakkında olan doğaüstü bir korku filmidir. Duffer Brothers, filmin günlük sıradan nesneleri doğaüstü bir şeylere dönüştürme fikrinden açıkça esinlenmiş. Stranger Things sezon 1’de Joyce‘un noel ışıklarıyla ve Will‘in sezon 2’deki çizimleriyle de bunu yapıyorlar. Poltergeist filminde ailenin en küçük kızı Carol Anne, başka bir boyuta çekildiğinde sezon 1’deki Will ile benzer şeyleri paylaşıyor, Will gibi duvarların ardından duyabiliyor ve hissedebiliyor.

Day Of The Dead

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things sezon 3‘te, ekip bu zombi konulu korku filmi izlemek için gizlice sinemaya giriyor. George R. Romero tarafından yönetilen bu film, aynı zamanda Rusların Starcourt Mall‘un altında bir tesis kurup Upside Down‘a bir kapı açmaları gibi bir grup bilim insanının zombiler üzerinde deneyler yapmalarını da gösteriyor.

Firestarter

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Steven King‘in aynı isimle yazılan romanından uyarlanan bu bilim-kurgu filminin, dizinin ana karakterlerinden Eleven için bir ilham kaynağı olduğunu inkar etmek yanlıştır. Film, gizli devlet ajansları tarafından kaçırılıp psişik yeteneklerini kontrol etmek amacıyla üzerinde deney yapılan Drew Barrymore tarafından oynanan genç bir kızı içeriyor. İkisinin kahramanları Charlie ve Eleven, gizli devlet deneylerinde yer alan annelere sahipler. Charlie’nin babasının burnu ise gücünü her kullandığında kanıyor, tıpkı Eleven gibi.

Gremlins

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things sezon 2‘de Dustin’in küçük evcil hayvanı Dart‘ın konusu, 1980’lerin kara mizah ve korku filmi Gremlins‘den geliyor. Filmde küçük, şirin yaratıklar büyüyüp korkunç canavarlara dönüşüyorlar. Demodog‘un başta Dustin’e sevimli ve bir evcil hayvan gibi gözükmesi ve sonrasında acımasız bir yaratığa dönüşmesi, gece yarısından sonra su içen veya beslenip büyüyüp Gremlin gibi.

Altered States

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Altered States, aynı isimle yazılan, gerçek hayattaki izolasyon tanklarının ve sanrı yaratan ilaçların kullanımı üzerine yapılan araştırmalardan esinlenen romandan uyarlanan, 1980 yapımı bilim-kurgu korku filmidir. Hawkins Lab deneyleri ve Eleven’ın duyusal yoksunluk odası Ken Russell‘ın bu filmini hatırlatıyor.

Carrie

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Eleven ve Carrie aynı yaşta olmamasına rağmen, koruyucu bir ebeveyn figürü ve sosyal yetenek eksikliği çekiyorlar. İkisi de şirin ama aynı zamanda şiddet yanlısı olabiliyorlar. Bu Stephen King korku romanı, pek çok kez filme adapte edilmiş olmasına rağmen bu 1976 yapımı olan ve Brian De Palma‘nın yönettiği en iyisi olarak biliniyor.

Predator

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Jim Hopper ismi Arnold Schwarzenegger‘in başrolünü oynadığı bu korku ve aksiyon filmine bir göndermedir. Filmde kayıp CIA ajanlarını bulmak için gönderilen ekibin lideri de Jim Hopper‘dı. Aynı zamanda, predator‘ın oluşturduğu ses Demogorgon‘ın çağrılarına da oldukça benziyor.

Under The Skin

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Bu 2013 yapımı korku filminde Scarlett Johansson erkekleri ölüme cezbeden bir uzaylıyı oynuyor. Saldırıları sırasında, kamera saf bir karanlığın içerisindeki siyah odaya odaklanıyor. Bu da dizide gördüğümüz üzere Eleven‘ın güçlerinin görsel temsilini içeren, etrafı tamamen karanlıkla kaplı yer ve Eleven siyah bir suyun üzerinde yürüyor.

Let The Right One In

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Let The Right One In, sürekli zorbalığa uğrayan, sonrasında Eli adında vampir bir çocukla arkadaşlık kuran İsveç yapımı bir korku filmidir. Eli ve ana kahraman arasındaki ilişki, Eleven ve Mike’ın arkadaşlığı, hatta aralarındaki romantizme de ilham oluyor. Eli gibi, Eleven da Mike’ı şiddet kullanarak zorbalıklardan koruyor.

The Exorcist

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things’in 2. sezonunda, Will’in Zihin Hırsızı tarafından ele geçirilmesi ve ailesinin Upside Down canavarından kurtarma girişimleri gibi filmde de Regan‘ın içine giren iblis, psikolojik manipülasyonla töreni sabote etmeye çalışıyor. Will gibi, Regan’ın garip davranışları da başta psikolojik olarak kabul ediliyor.

The Fog

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

The Fog ise John Carpenter tarafından yönetilen bir başka bilim-kurgu korku filmi. Film, küçük bir kasabayı saran garip bir sisle alakalı. Sis, bir gemi enkazında ölen insanların hayaletlerini de beraberinde getiriyor. Duffer Brothers, diziyi şirketlere verirken filmin müziklerini kullanmakla kalmadı, aynı zamanda radyoların da başka boyutlarla bağlantı kurması fikrinden de esinlenildi. Filmde, bir DJ kasabasına bu doğaüstü olayları getiren gizli bir mesaj yayınlıyor. Stranger Things‘deki gibi The Fog filminde, bu tehlikeli varlıkları evlerinden uzakta tutmak için kasaba halkı bir oluyor ve tehlikelerle yüzleşiyor.

They Live

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Bir başka John Carpenter yapımı korku filmi They Live‘deki bir sahne, dizinin 1. sezonunda gerçekleşen Steve ve Jonathan’ın ara sokakta ettikleri kavgayı anımsatıyor. Kavga etmek istemeyen birisi, kavga devam ettikçe herkesten daha şiddetli birisine dönüşüyor.

A Nightmare On Elm Street

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Duffer Brothers, Stranger Things’in 1. sezonunun konusunu Freddy Krueger adlı bir katilin gençlerin öldürüldüğü bir film olan A Nightmare on Elm Street‘den uyarlamış. Demogorgon’un aniden her yerden ortaya çıkması, duvarları ve tavanları itmesi gibi hareketlerle filmde yaratılan korkuyla aynı korkuyu yaşatmak istemişler. Hatta, canavarın Joyce‘ın evini ele geçirip duvar kağıdının arkasından esnemesi ve kendini belli ettiği sahne, filmde Freddy‘nin yaşadıklarıyla benzer sahneler. Filme bir başka gönderme ise, Nancy filmdeki Nancy Thompson ile adını paylaşıyor.

The Thing

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things 3. sezonunun ana düşmanı Zihin Hırsızı ve kasabadaki herkesi ele geçirmeye çalışması John Carpenter‘ın klasik bilim-kurgu filmi The Thing’den esinlenilmiş. Filmdeki canavar ise başka organizmaları ve insanları ele geçiren bir uzaylı. Zihin Hırsızı gibi o canavarın da zayıf noktası sıcaklık. Aynı zamanda Zihin Hırsızı gibi diğer insanların beyinlerini asimile ediyor, bedenini başkalarından topluyor.

Invasion Of The Body Snatchers

Stranger Things esinlendiği korku filmleri

Stranger Things 3. sezonu aynı zamanda 1979 yapımı bir film olan Invasion of the Body Snatchers‘dan da oldukça esinlenmiş gibi duruyor. Farelerin garip hareketleriyle ilgili raporlar, Nancy’nin Doris Driscoll adlı bir kadına ziyareti da filmdeki Elizabeth Driscoll‘a bir gönderme. Zihin Hırsızı‘nın kasaba halkının bedenlerini ele geçirmesi de doğrudan filmin konusundan esinlenilmiş.

Stranger Things ve Esinlendiği Korku Filmleri” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!


Nevzat Keskin
Kendi çapımda diziler ve filmlerle ilgili yazılar yazıyorum. Bir Parça Tuhaftık