Steam Sonbahar İndirimleri İçin Farklı Oyun Önerileri

Steam sonbahar indirimleri geldi, Gabe abimiz yine cüzdanlarımızı boşaltmaya kararlı gözükürken bunca zamandır indirimlerden yararlanan siz, kütüphaneleriniz dolmuş vaziyette Steam ana sayfasına bakar haldesiniz… Biliyorum tüm öneriler aynı yada kütüphanenizde bilmem kaç indirim önceden bulunuyor, bugün sizleri oyun arama derdinden kurtararak çok da popüler olmayan farklı oyunları önereceğim hemen başlayalım!

The Long Dark

Kış hiç bu kadar güzel olmamıştı…

Listemize önereceğim en popüler oyunla başlamak istiyorum. Bu oyun uçağımızın düşmesiyle kendimizi karda kışta bulmamızla başlıyor. Oyunumuz bize açık bir alan sunuyor nereye gideceğimiz elbette bize kalmış ancak hayatta kalmak istiyorsanız medeniyete en yakın şeyleri bulmanız gerekiyor. Kurtların cirit attığı donmuş nehirde nasıl hayatta kalabilirsiniz ki? Demir yolunu takip ederek elbette peki ya önünüzü vahşi hayvanlar kapatmışsa? O zaman da etrafından dolaşır veya koşarak kaçarsınız… Böyle böyle size zorlu güzel bir macera yaşatıyor oyunumuz. Hikayesi de oyunun büyük hasılatından sonra çıkmasına rağmen gayet güzel ve en önemlisi erken erişimde bu kadar büyük hasılat elde edip yüzüne bakmayan yapımcılardansa bu oyun hala daha güncel tutuluyor! Ayrıca hikaye modundan sıkıldığınızda oynayabileceğiniz ayrı ama bir o kadar güzel ve zorlayıcı “challangelar” bulunuyor her biri ayrı küçük hikayelerden oluşuyor ve hepsi içinde farklı stratejiler oluşturmanız gerekiyor. Beni ise içine çeken en önemli özelliği elbette atmosferi ve manzaraları bu oyun gerçekten insanın içini üşütüyor ve kendinizi battaniyenize sarılmış sıcak kahvenizi içerken buluveriyorsunuz… Grafikleri ne kadar sizi satın alırken ön yargılı olmaya itse de oyun içinde gerçekten rahatsız etmiyor. Oyunumuz normalde 50.00 lira %66 indirimle beraber 17.00 liraya düşüyor.

Darkest Dungeon

Ya vurma ya?!

Bir diğer popüler oyunla devam edelim. Bu oyunumuzda kendimize bir grup oluşturup karanlık, hem bizi hem grubumuzda olan insanları delirten canavarlarla dolu mağaralara girip onları temizleyip, yağmalıyoruz ancak oyun size bunu hiç de kolay sağlamıyor kendinizi çoğu zaman karakterlere “Az kaldı dayan, sen aslansın kaplansın yaparsın.” derken buluyorsunuz çünkü sizin derdinizden daha çok karakterlerin derdi var. Kimi vay efendim yaratıklardan korkar diğeri ışık olunca rahatsız olur diğeri stresli olunca tüm yemeklerinizi bitirecek kadar acıkmaya başlar… Anlayacağınız muazzam bir mücadele hissi içerir bu oyun biraz daha zorlanmayı seven oyunculara öneririm çünkü o kadar para yatırdığınız karakter ölünce, sizde içten içe üzülüp mezarlığında ağlıyorsunuz… Bu oyunumuz 39.00 liradan %70 indirimle 11.70 liraya düşüyor.

Age of Mythology EX

Prostagma, Etimos…

Ah ah… Nasıl da geçti o internet kafede oynadığımız “Eycof” zamanları sizler de bu ve bunun gibi düşüncelere sahipseniz gözünüz kapalı bir şekilde alın çünkü oyunun bu versiyonunda grafikler komple yenilenmiş ancak eskisinden de hiçbir şey kaybetmemiş. AOM’nin diğer strateji oyunlarından ne farkı var diye soracak olursanız şöyle ki diğer oyunlara nazaran gerçekten elle tutulur muazzam bir hikayesi var ve oyunun yapısı ve seçtiği konu gereği mitolojk öğelerden fazlasıyla yararlanıyor. Oyunun içerisinde “bu ne ya?” diye sorduğunuz vakit o mitolojik yaratığın(yada farklı bir şeyin) bilgi kutucuğuna tıklayıp satırlarca bilgi metni dahi okuyabiliyorsunuz. Bunların dışında diğer Age of Empires oyunlarına nazaran hikaye moduyla öne çıkan bu oyunun bölüm dizaynları da hikayesi kadar dikkatle ve özenle hazırlanmış oyun ayrıca mekaniksel olarak da gayet çeşitli mesela yunanlıların binaları daha güçlüyken mısırlıların büyü geçirmez alanları, binaları kutsayan rahipleri var diğer oyunlardan farklı olarak bulunan tanrı yetenekleri de başlı başına ayrı bir mekanik ve kullanması çok eğlenceli ve yıkıcı yeteneklerden oluşuyor. Oyunumuz 49.00 liradan %75 indirimle 12.25 liraya düşüyor.

Grim Dawn

Biraz daha mı yaratık kessem?

Diablo oyununu hatırlıyor musun? İşte bu da o tarz bir oyun izometrik bakış açısıyla oynadığımız hack-slash. Bunu diğer oyunlardan ayıran en önemli özellikleri ise yetenek çeşitliliği ancak soracak olabilirsiniz Path Of Exile gibi bir seçenek varken neden bunu tercih edelim? Açıkcası bu sorunun cevabını tam olarak vermem mümkün değil zevkler ve renkler tartışılmaz. Ben P2W(pay to win) öğesini hiç sevmeyen biriyimdir ufacık bir ödeme olsa dahi rahatsız ediyor beni açıkçası özellikle de tek oynamak istediğim bir oyunsa… Konumuza geri dönecek olursa Grim Dawn oyunu bana fazlaca Diablo 2’yi hatırlatıyor doğrusu fazla karışık olmayan ancak yeterli olan yetenek ağacıyla bunun dışında farklı buildler gitmenizi sağlayan epey büyük bir stat ağacıyla oynanışı zenginleştiriyor ve tekrar oynanabilirliği arttırıyor. Bu oyunumuz 39.00 liradan %75 indirimle 9.75’e düşüyor.

To The Moon

Ağlamıyorum, gözüme piksel kaçtı…

Bu oyun hakkında cidden diyecek bir şey bulamıyorum insanı saatlerce kitleyen en duygusuz insanı bile duygulandırabilecek tarzda. Sizi karakterlere bağladığı gibi hayat hakkında da düşündüren tam anlamıyla şaheser. Şunu da en başta belirtmem gerekiyor oyun mekaniğinde değişik, sizi heyecanlandırabilecek pek bir şey yok ancak bu oyunu oynarken pek aramıyorsunuz zaten. Çok kitap okuyan biri olarak belirtmek isterim ki cidden kitapları aratmıyor karakterleri, yaşattığı duygular ve atmosferi… Tümüyle betimlenmiş bir kitap desem yalan olmaz. Oyunumuz 18.00 liradan %66 indirimle 6.12 liraya düşüyor.

L.A Noire

Olay yerine yakınız amirim.

Rockstar firmasının en güzel ancak çoğu kişinin dahi adını bilmediği bir oyun L.A Noire. Döneminde epeyce sevilmişti aslında bunun en büyük sebeplerinden biri dedektiflik hissini harika bir şekilde size vermesiydi özellikle de muazzam mimiklere sahip karakterlerin yalan söyleyip söylemediğini anlamaya çalışmamız eğer yanlış tahmin edersek daha fazla bilgi alamamamız gerçekten bize bir dedektif olduğumuzu hissediriyordu. Dedektiflik dışı oyun mekaniği ve grafikleri dönemine göre güzel olsa da yeni dönem oyunlarına göre bir “meh.” dedirtiyor ancak bu oyunun öne çıkan kısmının hikayesi olduğunu unutmamanız gerekir. Hikayesine değinecek olursak hepsi birbirinden farklı ve cidden merak ettiriyor insanı. Oyunumuz 24.00 liradan %65 indirimle 8.40’a düştü.

Starbound

oyun
Hangi gezegene gitsem ölmem?

İki boyutlu piksel görünüşüne aldırmayın bu oyun içerisinde muazzam bir cevher barındırıyor. Starbound içerisinde bolca bilim kurgu barındıran bir oyun çünkü oyun gezegenler arası seyahat edebildiğimiz yıllarda geçiyor piksel art beni her zaman büyülüyor olsa da muazzam tatlılıkta olan çizimlerin her gezegende hatta görevlerde bile değişmesi ancak hepsinin aynı güzellikte olması şaşırtıcı derecede güzel. Ana oyun mekaniği daha çok Terraria’ya benziyor hayatta kal, craftla, savaş ancak buna ek olarak farklı oyun mekanikleri var mesela bazı belirtili noktalardan görevler almak, kendi robotunu yapıp ona binmek, uzay geminizi şekillendirmek, kendi mürettebatınızı toplamanız gibi öğeler… Ayrıca modlanabilir, topluluk dostu bir oyun olduğunu da belirtmek isterim. Oyun modlanabilir olmasının yanı sıra bu modlarla da gayet stabil çalışıyor diğer modlanabilir oyunlardansa nerdeyse hiç çökmüyor ve çok fazla mod yükleyen benim gibi oyuncular için bu bulunmaz bir nimet… Oyunumuz 24.00 liradan %25 indirimle 18.00 liraya düşüyor.

Undertale

oyun
Bu yazıyı okuyorsun ve için kararlılıkla doluyor!

Undartale, çoğu oyuncunun göz bebeği olduğu kadar hala daha bu oyunu grafikleri nedeniyle oynamayanları barındıran bir oyun. En başta şunu belirtmem gerekir ki bu oyunu geliştiren kişi sayısı bir, sadece bir. Oyunun içeriğini düşünecek olursak bu muazzam bir detay ve oyunun hiç bir zaman sıkmaması ciddi bir başarı özellikle de tek bir kişinin yaptığını düşünecek olursak. Oyunun türüne bullet-rain(mermi yağmuru) demem en doğrusu olur sanırım ancak oyun içerik olarak parkur ve yürüme simülasyonu da barındırıyor. Her savaşta ve konuşmada farklı mekanikler barındıran aşkla yapılmış bu oyunu kesinlikle alın ve oynayın. Oyunumuz 18.00 liradan %60 indirimle 7.20’ye düşüyor.

Software Inc.

oyun
Hep bir yazılımcı olmak istemişimdir…

Önereceğim tek erken erişim oyunu olabilir sebebi ise oyun mekaniğinin çeşitli ve hepsinin oyunun içine yedirilmiş olması. Diğer Inc. oyunlarından ziyade size kendi ofisinizi Sims misali yapma, karakterinizi kişiselleştirmeye imkan veren, gerçek hayatta olduğu gibi şirketinizi büyütme imkanı veren muazzam bir oyun. Bir gün yazılımla uğraşırken diğer gün ofisinizi genişletebilirsiniz. Yapımcının bu oyunu sürekli güncel tuttuğunu da eklemem gerekiyor çünkü biliyorsunuz bazı erken erişimi kullanan yapımcılar parayı elde edince eski oyunu bırakıp yeni oyun üzerinde çalışmaya başlıyor veya direkt olarak bırakıp gidiyor. Tatlı grafikleri hem oyuna uyumlu hissettiriyor hem de gözü rahatsız etmiyor bir mobil oyun gibi gözükse de içeriği ve oyun mekanikleri bakımından neden bilgisayar oyunu olduğunu hatırlatıyor. Farklı bir Inc deneyimi elde etmek istiyorsanız Oyunumuz 22.00 liradan %20 indirimle 17.60’a düşüyor.


Semih Şevik
Genel olarak okumayı seven, bilgisayar oyunlarıyla, yazılımla arada oyun geliştirmeyle uğraşan biriyim, biraz da karamsar ve yalnız. En kısa bu şekilde anlatabilirim kendimi sanırım...