Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Star Wars: Tüm Stormtrooper’lar ve Özellikleri

Star Wars evreni 1977’de ilk filmi Star Wars: Yeni Bir Umut ile hayatımıza girmiş ikonik birçok karakteriyle adeta kültleşmiş seri filmlerin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Star Wars denince de göz ardı edemeyeceğimiz bir şey daha var: Klon askerleri. Star Wars filmlerinde ya da dizilerinde gözünüze çarpan farklı görevlerde; farklı zırhları içinde olan Stormtrooper’ları inceleyeceğiz. İşte Star Wars’daki tüm klon askerleri ve özellikleri…

Stormtroopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Galaktik İmparatorluğun seçkin askeri birimi olarak ön cephe hattında hizmet eder. En bilinen beyaz zırhları ve E-11 blaster tüfekleriyle (lazer tüfekleri) ordunun en temel askerleridir. Bu askeri bölüklerin içinde zırhlarındaki boyalar rütbeleri temsil eder, kırmızı veya turuncu, böylece subaylar diğer askerlerden ayırt edilir.

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Sith Troopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi filminde karşılaştığımız “Sith Eternal” ordusunun seçkin askerleri olan First Order‘daki stormtroopers’lara benzeyen ancak Sith’lerin ışın kılıcı renkleriyle içimizi ürperten bu havalı birlikler Exegol‘da yetiştirilmiş en korkutucu askerlerdir.

Death Troopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Death troopers olarak anılan özellikle önemli İmparatorluk subaylarını korumakta görevli; gizlilik, casusluk görevlerini ustalıkla yerine getiren ölümcül bir birlik. Daha önce Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi‘nde karşımıza çıkan baştan aşağıya siyahlar içinde olan bu birim özellikle silahsız dövüş, yıkım ve ağır silah kullanımı konusunda çok iyi eğitilmişlerdir.

Flametroopers Troopers

Klasik beyaz stormtroopersların biraz daha kırmızı ile süslenmiş zırhları ve alev saçan silahlarıyla düşmanlarını yakarak etkisiz hale getiren acımasız bir birlik Flametroopers‘lar. Mandalorian dizisinden hatırlayabileceğiniz bu beyaz zırhlarının üzerine kırmızı şerit desenleriyle donatılmış bu birlik Chapter 8: Redemption bölümünde karşımıza çıkmıştı.

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Snowtroopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Sıradan stormtrooper’lara göre farklı bir zırh giyen Snowtrooper‘lar hem İmparatorluğun hem de First Order’ın özel birliklerinden biridir. Soğuk hava için özel tasarlanmış soğuğa karşı yalıtımlı zırh ve miğferleri Star Wars’un 1980’deki Yıldız Savaşları: İmparator (The Empire Strikes Back) filminde karşılaştık. Asiler Hoth gezegeninden kaçmaya çalışırken onları yakalamaya çalışan Darth Vader‘a eşilik ediyorlardı.

Cave Troopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Cave Troopers olarak adlandırılan bir başka özel birlik blaster tüfekleriyle birlikte vibroknives adı verilen metali rahatlıkla kesebilen ışın kılıcı kadar değil ama yine de titreşimli diyebileceğimiz bir bıçağa sahipler. İzcilik konusunda uzmanlardır.

Imperial Shock Troopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Bir başka kırmızılara bürünmüş ama görevi tamamen farklı olan bu birlik özellikle hem İmparator Palpatin‘i korumakla görevli hem de savaşın ön cephelerindeki en elit birlikler olarak görev almaktadırlar. Özellikle ağır silahlar tercih eden bu askerler Star Wars: Bölüm III – Sith’in İntikamı filminde ilk defa karşımıza çıkmıştır.

Sandtroopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Snowtrooper’ların tam zıttı olarak çöl gezegenlerinde ,özellkle Tatooine’de, görev alan kum fırtılarına dayanıklı özelliğine sahip askeri bir birlik. Yerel şartlara uyup Dewback denilen çölde hareket kabiliyeti yüksek yaratıkları da kullandıkları bilinmekte.

Patrol Troopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Motorcu gözcü ve İmparatorluk keskin nişancılığı gibi çeşitli görevlerde yer alan hareket kabiliyeti oldukça yüksek motorlarıyla keşif ve kovalamaca içeren her türlü gereklilikte hizmetlerine ihtiyaç duyulmuştur. Kaskları Stormtrooper’ların kasklarından biraz daha farklı bir tasarıma sahiptir. İmparatorluk tarafından işgal edilen bölgelerde devriye ve polis gücü olarak bulunmaktadırlar. Bu askerler ilk defa Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi filminde karşımıza çıkmıştır.

Range Troopers

Star Wars'daki Tüm Klon Askerleri

Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi filminde karşılaştığımız bir başka birlik ise Range Trooper‘lar. Soğuk havalara karşı kürklü zırhları, manyetik alan oluşturarak birçok yüzeye tutunmalarını sağlayan botları ve özenle seçilen nişancılardan oluşması ile Star Wars evreninde yer alan bir başka askeri birimdir.

“Star Wars’daki Tüm Klon Askerleri” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!