Star Wars: The Rise of Skywalker (Spoilersız İnceleme)

A long time ago in a galaxy far, far away… 39 yıllık mazi sona erdi. Star Wars serisinin 9. ve son filmi Star Wars: The Rise of Skywalker yarın, yani 20 Aralık günü vizyona giriyor. Film Otağ sayfamız adına, sizler için filmi önceden izleme fırsatı yakaladık. Aklınızdaki soruları yanıtları bu yazımızda olacak. Tabi ki spoilersız!

Star Wars İnceleme

Star Wars: The Rise of Skywalker – IMDb: 6,8

Dün gerçekleşen prömiyerden sonra yabancı kaynaklar filmin kötü olduğunu bas bas bağırmış, filmin puanları yerlerde geziyordu. Bu sebeple filme gitmeden önce beklentim hiç ama hiç yoktu. Ama o bütün filmlerdeki başlangıç bölümü ister istemez beni tekrar bi’ beklentiye içerisine getirdi. Kolay değil, Star Wars bu. Ta ki o aşağıdan yukarı doğru ilerleyen yazıların bitmesine kadar.

İsterseniz bu filmin çok büyük hayranı olun, isterseniz sadece yeni jenerasyonun üçlemesini izleyin, bu filmi beğeneceğinizi düşünmüyorum. Zaten benim için bu seri altıncı filminde bitmişti. Sadece yeni üçlemenin ilk filmi olan Star Wars: The Force Awakens film çıktıktan aylar sonra izlemiş, sekizinci filme göz ucuyla dahi bakmamıştım. Sizlere bir şeyler aktarmak adına sekizinci ve serinin en berbat filmi olan Star Wars: The Last Jedi izlemiş, hayal kırıklığıma bir yenisini daha eklemiştim.

Disney, biliyorsunuz ki; Lucasfilm yayın haklarını satın almıştı. Şirketin bu güne kadar en büyük hatası diyebilirim. Senarist koltuğunda isterse J.J. Abrams olsun bu seriyi devam ettiremezdi. Ve öyle de oldu. J.J. Abrams geçti, çorba hazırlayıp yememizi istedi.

Star Wars: The Rise of Skywalker, tam anlamıyla bir çorba olmuş. Eski filmlere o kadar çok gönderme var ki, o kadar çok eski üçlemelerdeki olan şeyleri eklemişler ki… Sanki J.J. Abrams bir tencere almış. Ne var, ne yok bu tencereye atmış gibi. Zaten hikayesi sürekli ileriye gideceğine geri gidiyor. Zaten anlatılan hikaye üç filmlik bir şey değil, en az beş film olması gerekiyor. Bize kimsenin merak etmediği sahneler izletip, kimsenin istemediği eski Jedi güçlerini saçma yerlerde gösterip, kimsenin hatırlamadığı ve merak etmediği karakterleri göstermeye çalışıyor. İzlediğiniz ilk iki filmi unutun, biz size tek filmde üç filmlik hikaye anlatacağız der gibi hiçbir bağlantısı olmayan bir şey ortaya çıktı. Bu da yetmemiş gibi ortaya duygusal aşkımsı şeyler, o onunla ship, bu bununla shiplendi sahneleri… Kusura bakmayın Star Wars hayranları, bu film sizi çok fazla üzecek.

Yeni serinin ilk filmi Star Wars: The Force Awakens, bu filmin yanında melek gibi duruyor. Bir başlangıcı, bir sonu vardı. Tamam biraz eski filmlerden kopya olabilirdi. Ama çorba edilmemiş, seyir zevki yüksek, anlamlı sahneler ve geçmişteki twistleri ile bizi mest etmişti. Star Wars’da herkesin bildiği bir savaş vardır. İyilerin ve kötülerin olduğu savaş. Bu filmde o kadar merak etmedim ki, o kadar umrumda olmadı ki hangi tarafın kazanacağı, filmin yarısında sıkılmaya başladım diyebilirim.

Bu kadar kötülememin sebebi Star Wars sevmediğimden değil, keza çok fazla sevdiğimden. Filmden çıktığımda bu üçlemeyi aklımdan nasıl silebilirim sorusu vardı. İlk film güzel göndermelerle yıllar sonra insanların beğenisini kazanmıştı. İkinci filmde yapılan büyük hataları eleştirmenlerden fazlasıyla tepki aldığı için üçüncü film, ilk filmden aldığı güzel yorumlar alan gereksiz göndermelerden ve anlamsız savaş sahnelerinden bir şey kazandırmadı bize. Filmde heyecanlanmak imkansız. Sonu zaten hiçbir şey ifade etmiyor. O zaman neden izleyeyim bu filmi diyeceksiniz. 9 sezonluk bir diziyi izlediğinizi düşünün, son sezonunu izlememiş ve ne olacağını merak ediyorsunuzdur, o merakı gidermekten başka bir sebebi yok bu filmin.

Görsel açılar, renk uyumları, oyunculuk, görsel efekt kalitesi vs. her şey çok iyi! Ama konu hikayeye geldiği zaman bu film çok ama çok kötü bir film olarak aklınızda kalıyor. Umarım daha fazla üzülmeden, bu seriye bir son verirler ve daha devam filmi getirmezler. Eğer yeni bir seri daha gelecekse de aklımızda kalan o anıları unutturacak seviyede bir iş çıkartabilirler. Benim bu filme puanım 5/10, üç puanı hikayeden kırdım. Eğer hikaye güzel olsaydı sekizlik bir filmdi.

Maalesef durum bu Star Wars hayranları, haftasonu merakınızı gidermek adına sinemada izleyebilirsiniz. Fakat su içmemeye dikkat edin. 2 saat 20 dakika süresiyle hem uzun bir film olduğu için, hem de gereksiz sahneleriyle sıkıldığınız için size daha da uzun gelmesi muhtemel. Mandalorian ile mutlu olmaya devam etmekten başka çaremiz yok. Sezon finalini yapan Mandalorian’ın incelemesinde tekrardan görüşmek dileğiyle, güç sizinle olsun.

may the force be with you always gif ile ilgili görsel sonucu

Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.