SpaceX'in Roketi Neden Patladı

SpaceX’in SN8 Roketi Neden Patladı?

SpaceX’in SN8 Roketi Neden Patladı?– Dün Teksas’ta öğleden sonra SpaceX, Mars misyonları için özel olarak tasarlanmış yeni nesil fırlatma sisteminin üst kademe uzay aracının tasarımını doğrulamak amacıyla önemli bir uçuş gerçekleştirdi.

SpaceX’in yeni geliştirilen üç Raptor motorunun ilk kez kullanıldığı prototipte, liquid-oxygen (sıvı oksijen), liquid-metan (sıvı metan), gas-generator (gaz jeneratörü), aşamalı yanma roket motorlarının üçü tarafından güçlendirilmişti. 12 bin 500 metre yüksekliğe çıkması planlanan ve gelecek görevlerde Ay ve Mars’a insan ve 100 ton kargo taşınmasını sağlayacak o prototip uzay aracı patladı.

NASA tarafından da 135 milyon dolarla finanse edilen bu yatırım Texas’taki Boca Chica test sahasında talihsiz bir şekilde sonuçlandı. Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX tarafından geliştirilen roket prototipi test sırasında patladı. Ancak Musk, konuya ilişkin olarak sonucun olumsuz olmasına rağmen ihtiyaçları olan verileri elde ettiklerini söyleyerek ekibini kutladı.

Peki Neden Patladı? Yeşil Alevin Sebebi Nedir?

Oksitleyici ve yakıt basıncını tek yönlü itme üretmek için yeterli bir dereceye kadar yükseltilmesi amacıyla çalışan bir roket motoru üç ana bölümden oluşur: giriş, turbo-pump ve yanma odası. İlk ikisi, yakıt ve oksitleyiciyi aracın tanklarından roketin yanma odasına yönlendirmekten sorumludur, burada ön itme ateşlemesi gerçekleşir.

Aracın ikincil (başlık) tankından gelen yakıt basıncı düştükçe ve odadaki oksijen oranı arttıkça motorun yanma odasının alev alması mümkündür. Bu kısımın yapımında bakır kullanıldığı içinyeşil alevin” gözükmesinin asıl nedeni budur. Yani kısaca söyleyebiliriz ki; yakıt basıncındaki düşüş, Raptor motorunun erimesine ve yeşil alev oluşmasına neden oldu.

SpaceX'in Roketi Neden Patladı

İniş için motorun yeniden başlatılması sırasında, üç Raptordan sadece ikisi yeniden başlatılabildi ve bundan yaklaşık sekiz saniye sonra, bir motor kapandı – ki bu da SN8‘in iniş parametrelerinden kaynaklandığı varsayılıyor.

Elon Musk Ekibini Neden Tebrik Etti?

Test patlama ile sonuçlansa da SpaceX tarafından belirlenen üç kriterden ikisini tamamen karşıladı. Bu iki kriter: prototipin iniş sırasında yönlendirilmesi için kullanılan kanatlar ile yeniden ateşlemeyi test etmekti. Verilere göre bu kriterler tam olarak karşılandığı belirtiliyor.

SpaceX’e göre, bu Teksas eyaletindeki yüksek irtifa yörünge altı uçuş testinin ilk denemesiydi. Testin amacı daha önce de belirttiğimiz gibi motorların performansını ve yeteneklerini görmekti. Başarılı bir kalkıştan sonra sert iniş ile yakıt başlığındaki tank basıncı iniş hızının istenilenden daha hızlı gerçekleşmesine neden oldu. Patlamadan önceki merkeze gönderilen veriler Elon Musk‘ı tatmin etmişe benziyor. Önümüzdeki süreçte SN9 ile benzer bir test uçuşu planlayan SpaceX‘in sonuçlarını merakla bekliyor olacağız.

SpaceX’in SN8 Roketi Neden Patladı?” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!