SpaceX Bir Offshore Roket Fırlatma Tesisi Kuruyor

SpaceX, denizden birkaç mil uzakta yeni bir tesisten roket fırlatmayı planlıyor.

Yeni tesiste çalışması için iş ilanı yayınlandı. Elon, işe alınacak mühendisin “Operasyonel bir açık deniz roket fırlatma tesisi tasarlayıp inşa etmesini” istiyor. CEO Elon Musk, Twitter‘da SpaceX’in Mars, ay ve dünya üzerinde hipersonik seyahat için yüzen, ağır sınıf uzay limanları inşa ettiğini söyledi.

Düşünülen yeni tesis, SpaceX’in Boca Chica’da kara tabanlı bir fırlatma merkezine sahip olduğu Brownsville, Teksas’ta bulunuyor. Aynı zamanda işe alınacak kişilerin “Denizde deniz/denizcilik endüstrisinde profesyonel deneyim” istediğini açıkladı.

spacex-bir-offshore-roket-firlatma-tesisi-kuruyor
Bir SpaceX animasyonunun bu ekran görüntüsü, bir offshore uzay limanından başlatılan bir Starship uzay aracını gösterir.
(Resim: © SpaceX)

Elon Musk, Twitter’da, uzay limanının, lansmanlar ve inişler sırasında insanları (muhtemelen doğa ve yaban hayatı) rahatsız etmemek için karadan yeterince uzak olması gerektiğini açıkladı. Aynı zamanda “Bir deniz platformunda çalışmak” için de istekli olmanız gerektiğini söylüyor.

Deniz temelli uzay limanı planı tek başına yeni değil; SpaceX uzun zamandır bu olasılıktan bahsetti. Örneğin, 2017’de piyasaya sürülen Starship animasyonları Musk, bir offshore platformundan başlatılan dev roket uzay gemisi ikilisini (BFR olarak bilinir) tasvir ediyor. Bu ayın başlarında Elon Musk, SpaceX’in ilk Starship görevleri için üç fırlatma yeri düşündüğünü tweetledi: Florida’nın Space Coast; Starship prototiplerinin şu anda yapıldığı ve test edildiği Boca Chica köyü yakınlarındaki Güney Teksas tesisi; deniz platformları.

Bu Starship aracı, NASA tarafından 2024’te astronotları ay yüzeyine potansiyel olarak düşürmek için seçilen üç araçtan biri. Bu araç ajansla ilk ortak olmayacak.

30 Mayıs’ta bir SpaceX Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i Uluslararası Uzay İstasyonuna doğru fırlattı.

Bu lansmandan önce NASA TV’de yayınlanan bir röportajda NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, SpaceX’i başarısızlıklardan öğrenme istekliliği için övdü.

SpaceX NASA’nın tarihsel olarak yapmadığı şeyleri yapabilir. Test ediyorlar, başarısız oluyorlar, tamir ediyorlar, uçuyorlar. Test ediyorlar, başarısız oluyorlar, düzeltiyorlar, bugün bulunduğumuz noktaya kadar sadece SpaceX’in rahat olduğu, NASA’nın rahat olduğu noktaya kadar uçuyorlar. 

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!