Sosyal Medya Yasağı Olursa Önerilen Uygulamalar

Son günlerde gündemde olan sosyal medya uygulamaları yasağı haberleri herkesin aklını karıştırmış durumda. Şu an için bir kısıtlama söz konusu olmasa bile sosyal medyanın 21. yüzyıldaki önemi sebebiyle “disconnected” olma durumu bizim için zorlayıcı bir etken olabilir. Bu sebeple bu yazıda şu anda olası sosyal medya yasağında kullanabileceğimiz ve potansiyel kapanma tehlikesi olan uygulamaları listeleyeceğim. Listedeki uygulamalar Android ve İOS işletim sistemlerinde bulunmakta. İOS üzerinde bulunmayanlar web arayüzünden kullanılabildiği için özellikle belirtmedim. İyi okumalar dilerim.

Twitter Alternatifleri

Twitter bilindiği gibi 280 karakterde sınırlandırılmış bir alanda bize düşüncelerimizi paylaşma olanağı sunan bir sosyal medya uygulaması. Özgür bir platform olarak dikkatimizi çeken Twitter; daha önce 3 Nisan 2014 ve 22 Mart 2014 tarihlerinde erişim engeli problemiyle karşılaştı. Gelecekte de böyle bir problemle karşılaşması söz konusu olabilir. Bu sebeple önceliğimiz açık kaynaklı ve p2p olarak bilinen iki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşımı yapan ağ protokolüne dayanan uygulamalar olacaktır. Bu tip uygulamaların engellenmesi çok zor olduğu için ve birden fazla sunucuya sahip olduğu için sansürleme ihtimali çok düşük olacaktır.

Sosyal Medya Yasağı – 1. Mastodon

Mastodon, Twitter’a çok benzeyen bir arayüze sahip. Twitter’ın aksine 500 karakter limiti bulunan bu uygulamanın en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de tamamen açık kaynak bir yazılıma sahip olması. Bunun yanı sıra birden fazla sunucuya sahip olması sebebiyle tercih size kalmış durumda. Örneğin yazılımla ilgilenen birisiyseniz yazılımcıların bulunduğu sunucuya mail adresi ve kullanıcı adınızla birlikte kolayca kaydolabilirsiniz. Her kategoride sunucular bulunuyor. İstediğiniz takdirde siz de kendi sunucunuzu oluşturma hakkına sahipsiniz. Mastodon, 2,640,980 kullanıcıya ve 2,821 kadar farklı sunucuya sahip.

Sosyal Medya Yasağı – 2. Nitter

Nitter uygulamasına tam bir alternatif diyemeyiz. Fakat Twitter üzerinde bölgesel kısıtlama bulunan veya herkese açık hesapların tweetlerini görebiliyoruz. Bunu tarayıcınıza arama motoru ekleyerek otomatik Twitter linklerini dönüştürmesini sağlayabiliyoruz. Tek kötü yanı kendi hesabımıza giriş yapamıyor olmamız. Uygulama bize tam bir gizlilik sağlıyor. Aynı zamanda, Nitter da yukarıdaki uygulama gibi açık kaynak kodlu bir proje.

Sosyal Medya Yasağı – 3. ZeroMe / Peeper

Sosyal Medya Yasağı

P2P olan bu platform, bu listedeki diğer projelerden çok farklı bir sisteme sahip. Zeronet olarak bilinen altyapıya sahip olan ZeroMe, Bitcoin blok zincirini kullanıyor. Bu sebeple en özgür olabileceğiniz platform olarak dikkat çekiyor. Diğer alternatifler kadar büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmayan bu uygulama, geleceğin internetinin nasıl olacağını bize gösteriyor.

Olası Sosyal Medya Yasağında Instagram Alternatifleri

Sosyal Medya Yasağı

Instagram için bir kısıtlamadan söz edilmedi. Fakat Facebook uygulamalarından kurtulmak gibi bir düşünceye sahipseniz bu alternatifler sizin için çok faydalı olabilir. “Olası Sosyal Medya Yasağında Alternatif Uygulamalar” başlığı altında derledik.

Sosyal Medya Yasağı – 1. PixelFed

Sosyal Medya Yasağı

Instagram arayüzüne çok benzeyen bu uygulama tamamen reklamsız ve gizlilik odaklı olmasıyla dikkat çekiyor. Alışık olduğumuz keşfet, albüm, filtreleme özelliklerine de sahip bu uygulamanın avantajı ise tamamen kronolojik bir sıralamaya sahip olması. Bizi uygulamaya hapseden herhangi bir algoritmaya sahip değil. Bu sebeple bize temiz bir Instagram kullanım fırsatı sunuyor.

Sosyal Medya Yasağı – 2. Flickr

Sosyal Medya Yasağı

Instagram platformundan çok daha eski olan bu uygulama daha profesyonel kullanım olanağı sunuyor. Uygulamanın şu anda hem ücretsiz hem de ücretli opsiyonları bulunuyor. Aylık 7.99$’lık bir ödemeyle çeşitli fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Olası bir sosyal medya kısıtlamasında faydalı olabilir.

Sosyal Medya Yasağı – 3. Ello

Ello, sanatçıların ve takipçilerin bulunduğu bir platform. Ello üzerinde yaptığınız görsel tasarımları, grafikleri, ve birçok görseli ücretli/ücretsiz bulabilirsiniz. Aynı zamanda satış yapmak isterseniz onu yapma fırsatınız da olur. Böylece yeteneklerinizi maddi kazanç haline getirebilirsiniz.

Olası Sosyal Medya Yasağında WhatsApp / Telegram Alternatifleri

Ülkemizde artık 7’den 70’e herkesin kullandığı WhatsApp’ı ve yeni yeni kullanıcılar tarafından keşfedilen Telegram’ı sıkça duyuyoruz. Mesajlarımızı okuyorlar mı? Yasalar sebebiyle izleniyor muyuz? Gibi birçok soru ve yanlış bilgilendirmeler, bilgi kirliliğine sebep oluyor. WhatsApp’ın erişim kısıtlamasında adı geçse bile risk altında olacağını pek sanmam. Zaten herhangi bir dava durumunda verileri ilgili mercilerle paylaşıyorlar. Telegram ise bu konuda daha sıkı bir politika izliyor. Çok uç olaylarda bile kullanıcı verilerini paylaşmayan platform, daha önce Rusya’nın erişim engeliyle karşılaşmıştı. Rusya’nın kapatma girişimi başarısız olmuş, üstüne üstlük ülkedeki çoğu hizmet çökmesine rağmen Telegram hala çalışıyordu. Uygulamaları “Olası Sosyal Medya Yasağında Alternatif Uygulamalar” başlığı altında bir araya getirdik.

1. Signal

Signal aslında WhatsApp’ın kodlarının temel aldığı açık kaynak kodlu proje olarak kullanılıyor. Signal eğer karşı tarafta yüklü değilse SMS görevi görüyor. Fakat iki tarafta da yüklüyse, mükemmel bir gizlilikle iletişim kurmanıza olanak veriyor. Şifrelenmiş sesli aramalar, grup sohbetleri, şifre ile korumalar, şifrelenmiş bağlantı, kendi kendini yok eden mesajlar, dosya gönderme, şifrelenmiş video görüşmeleri vb. özelliklerle aslında rakiplerinden çok güçlü yapıya sahip.

2. Wire

Wire, daha çok şirketlere hitap eden bir yazılım. Video konferans konusunda çok başarılı kullanıma sahip uygulamada; ekran paylaşımı, ziyaretçi odaları, takım yönetim sistemleri gibi diğer uygulamalarda olmayan özellikler bulunuyor. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 farklı şekilde kullanılabiliniyor. Gizlilik konusunda ise diğer uygulamalar kadar başarılı olduğu iddia ediliyor. Daha önceden kodlarının bir kısmı paylaşılmıştı fakat gelen soruların ardından tüm kodu paylaşma kararı aldılar. Şu an kolayca ulaşabilirsiniz.

3. Riot

Riot daha önce Linux forumlarında gezdiyseniz aşina olduğu bir uygulama olarak karşınıza çıkabilir. Slack ve Discord benzeri arayüzü sayesinde, bize sadece WhatsApp ve Telegram alternatifi olmak dışında başka özelliklere sahip olduğunu gösteriyor. Sohbet botları, direkt mesajlar, canlı sohbet, moderasyon araçları, video ya da sesli aramalar, video konferans, çeşitli yazılımsal entegreler gibi çok geniş kullanıma sahip. Altyapı olarak “Matrix” projesi temel alınmış durumda.

YouTube Alternatifleri

YouTube bildiğiniz gibi hayatımızda bize yol gösterici olan nadir uygulamalardan, okulda anlamadığımız konuları açıp dinlediğimiz, gündemi takip ettiğimiz, zaman zaman bizi eğlendiren büyük bir platform. Alternatiflerin bir kısmı bu devasa YouTube videolarına ve popüler içerik üreticilerine sahip değil, bu sebeple tercih etseniz bile pek bir avantajı olmayabilir.

1. Peertube

PeerTube, kullanıcılardan herhangi bir veri toplamayan P2P altyapısına sahip bir video yayın servisi. Twitter alternatiflerinden bahsettiğimiz bölümdeki Mastodon gibi birden fazla istemciye sahip olması sebebiyle istediğiniz kategoride içerik bulabilirsiniz. Şu anda 502 farklı istemci, 56.114 kullanıcı ve 12.045.891 içeriğe sahip.

2. NewPipe

NewPipe, benim günlük olarak kullandığım uygulamalardan bir tanesi, tamamen açık kaynak kodlu olan bu program sadece Android platformunda bulunuyor. YouTube üzerindeki videoları anonim olarak izlemenize olanak tanıyor. Herhangi bir reklam bulunmuyor, bunun yanı sıra arka planda oynatma, pop-up olarak oynatma, video/ şarkı indirme, oynatma listesi oluşturup ekleme, trendleri takip etme, abonelikleri takip etme gibi YouTube’da yapabileceğiniz tüm eylemleri yapabileceğiniz bir uygulama. Bunun yanı sıra istediğiniz ülkenin trendlerini ayarlardan değiştirerek takip edebilirsiniz.

3. Invidious

Sosyal Medya Yasağı

Basit bir arayüze sahip bu uygulamada YouTube üzerindeki tüm videoları, ülkenizde bulunan kısıtlı video ve kanalları, +18 yasağına sahip videoları aramaya yazarak bulabilirsiniz. Herhangi bir giriş yapmanıza da gerek olmaması sebebiyle gizliliğinizi koruyabilirsiniz. Olası bir sosyal medya kısıtlamasında tercih edilebilir.

4. Dtube

YouTube’a tasarımsal olarak çok benzeyen D.tube, ilk kripto-merkezli video paylaşım platformu, P2P olan bu platformda size güvenli bir ortam sunuyor.

5. LBRY

Sosyal Medya Yasağı

Yeni ortaya çıkan bu projede içerik üreticilerinin para kazanması gelen bağışlar ve izlenmelerle oluşuyor. Kripto merkezli olan bu uygulama adil bir yönteme sahip olmasıyla içerik üreticilerinin ilgisini çekmeyi başarıyor gibi. Anonim yorum yapma özelliği sayesinde içiniz daha rahat dolanabilirsiniz.

“Olası Sosyal Medya Yasağında Alternatif Uygulamalar” listemizin burada sonuna geldik. Umarım yazıdaki uygulamalar ilginizi çekmiştir. Benim size tavsiyem, bir şirketin size sunduğu “ücretsiz” adı altındaki uygulamaları kullanmak yerine, açık kaynak kodlu, herhangi bir merkezi olmayan, kripto tabanlı uygulamaları tercih edin. Böylece kendi güvenliğinizi kendiniz sağlamış olursunuz.

Diğer içeriklerimize göz atmak için buraya tıklayın. Ayrıca, bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip etmeyi unutmayın!