Sosyal Medya: Çağımızın Bağımlılığı

Altın Çağı:

Günümüzde sosyal medya platformları altın çağını yaşıyor. Çok değil, 5 yıl önce milyonlar ile ifade edilen kullanıcı sayısı günümüzde milyarlara ulaştı ve bu sayı artarak devam ediyor. Ülkemizde 52 milyon kişi sosyal medya kullanıyor peki bu rengarenk dünyayı faydalı kullanıyor muyuz?

Hootsuit tarafından hazırlanan istatistikler (2019)

Günlük Kullanım Süresi:

Sosyal medya geliştiricileri son zamanlarda yaygınlaşan bir sistem geliştirdi; günlük kullanım hatırlatma. Peki bu sistem gerçekten kullanışlı mı yoksa geliştiriciler kullanıcıları düşünüyormuş gibi yapmak için böyle bir yol mu izlediler? Aslında cevap çok zor olmasa gerek, kim kendisine bağımlı birisini durdurmayı ister? Tabiki hiç kimse ancak biz yine de geliştiricilere iyi niyetli bakmaya çalışalım. Evet, Türk milleti olarak interneti ve sosyal medyayı çok seviyoruz, aktif bir şekilde kullanıyoruz ancak düşünmediğimiz şey, bir günde binlerce saati sosyal medyada israf ettiğimiz. Sosyal medya fenomenlerinin röportajlarına dikkat ederseniz günde sadece 5-10 dakika aralığında bu mecralara vakit ayırdığını görürsünüz. Peki biz neden saatlerimizi onlara harcıyoruz?

Çocuk Oyuncağı:

Gelelim ilerde bizi çok pişman edecek bir başka meseleye; çocukların eline telefon, tablet tutuşturmak. Anneler, babalar, abiler bugün hepsi aynı şeyi yapıyor, küçük çocuklara YouTube’dan bir video açıp bırakıyorlar. Bahaneler ise hep aynı oluyor: “Ne yapayım, ancak böyle uslu duruyor, başka türlü susmuyor.” gibi cümlelerle açılıyor videolar. Kimisi YouTube sayesinde çocuğunun İngilizce öğrendiğini söylüyor kimisi eğitici olduğunu ancak sevgili ebeveynler; “YouTube’dan İngilizce öğrenilmez”. Bırakın İngilizceyi Türkçe bile öğretemezsiniz. Çocuklarınızı saatler boyunca YouTube ile başbaşa bırakarak sadece onlara kötülük yaparsınız. Bizden bir tavsiye, çocuğunuzu sanal ortamla değil, gerçek hayatla büyütün.

sosyal medya

Zincirinizi Kırın:

Her gün saatlerimizi esir alan sosyal medya bağımlılığımızdan kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Gece uyurken telefonumuza sarılmayı, sabah kalktığımız zaman ilk iş telefonumuza bakmayı ne zaman bırakacağız? Hayat devam ediyor, her dakikası, saniyesiyle ve dünyada bir yerlerde bağımsız olan insanlar kendi hayatlarıyla beraber başkalarının hayatlarını da güzelleştiriyor. Bağımlılığımızdan kurtularak, biz de bunları başarabiliriz, kendimizi ve çevremizdekileri daha iyi yerlere getirebiliriz. Sosyal medyadan beğeni alma, paylaşılma, hoş görülme gibi yapay çabalar yerine gerçek hayatı güzelleştirmek için çaba sarfedebiliriz.

Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için başvurabileceğiniz yollar:

  • Sosyalleşin her gününüzü evde geçirmeyin.
  • Sosyal sorumluluk projelerine katılın.
  • Yeni bir uğraş edinin.(Gitar, keman…)
  • Kitap okuyun.
  • Yeni bir dil öğrenmeye çalışın.
  • Eğer bunları yapmanıza rağmen bağımlılığınızı kıramıyorsanız bir psikolog veya polikinikten de destek alabilirsiniz. Hayat gerçeklerle güzeldir, güzele ulaşmanız ve bağımsız, özgür bir hayat yaşamanız dileğiyle…Metin Serdar ÇAKIR
Uluslararası Saraybosna Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisiyim. Filmler, kitaplar, güncel ve tarihi konulara ilgi duyuyorum.