Sonsuzluk kavramı

Sonsuzluk Kavramı: Sonsuz, Sonsuz’a Eşit Midir?

Bilim, Sonsuzluk kavramını tam olarak açıklayamaz. Sonsuzluk kavramını açıklamak için felsefeye ve metafiziğe başvurmamız gerekir. Sonsuzluğun ne olduğu sorusu ilk baktığınızda size pek bir anlam çağrıştırmıyor olabilir, saçma ve gereksiz bir soru gibi gelebilir. Lakin bu soru haddizatında oldukça derin anlamlar taşıyan durumdur.

sonsuzluk kavramı

Sonsuzluk kavramı üzerine düşündüğümüzde bir yerden sonra pek bir şeye varamayız. Mesela basit bir örnek verelim. Bir sayı doğrusu düşünelim, bu sayı doğrusunda aklımızdan 0 ile 50 arasında bir reel sayı tutalım. Tutabileceğimiz sayıların toplam ihtimal sayısı sonsuz tanedir değil mi? Peki şimdi de aklımızdan 0 ile 100 arasında bir reel sayı tutalım. Yine tuttuğumuz sayı için sonsuz farklı ihtimal vardır. Peki bu durumda ikisine de sonsuz farklı ihtimale sahip dedik lakin birisi aslında daha büyük bir ihtimal aralığına sahipti (0-100) bu işte sanki bir terslik var gibi değil mi?

İşte işler burada sarpa sarıyor, sanki bu durumda 0-100 arasındaki sonsuzluk, 0-50 arasındaki sonsuzluktan daha üstünmüş gibi algılıyoruz. En basit şekilde, sizlere şöyle bir argüman sunayım; 0-50 arasında sonsuz farklı ihtimal vardır fakat bu ihtimallerin arasında 50,000000000001 olasılığı dahi yoktur, yer alamaz. E o zaman sonsuz dediğimiz kavram 50,000….1’i dahi içeremeyecek kadar acizse neden sonsuz ki?

Sonsuzluk Kavramı Karmaşasının Açıklaması

Bu durumda sonsuz (0-50), sonsuz (0-100)’a eşit değildir diyesimiz geliyor. Gelin bu sorunu sizlerle çözelim. Sonsuzluk kavramı aslında her şeyi içermek, her ihtimali barındırmak anlamına gelmiyor. Sonsuzu sonsuz yapan tek şey sonu gelmeyecek kadar fazla ihtimali içermesi, her ihtimali içermesi değil. Sadece sonsuzluk dediğimizde kast ettiğimiz şey her şeyi kapsayan sonsuzluktur, evet ama her “sonsuz” her şeyi kapsamak zorunda değildir.

Sonsuzluk Kavramı

0-50 arası sonsuz ihtimalleri düşündüğümüzde kendi içerisinde sonsuza kadar gidiyor değil mi, onda birler basamağının sağında septilyonlarca 0 barındıran zibilyon tane kombinasyonu var. Aynı sonsuz kombinasyon 0-100 arasında da var. Eğer ki aklımızdan bir doğal sayı tutmuş olsaydık iki aralıktaki tercihlerimizin ihtimali 1/2 olacaktı (0-50 arası 50, 0-100 arası 100 ihtimal). Fakat reel sayı dediğimiz için aslında bu oran 50× sonsuz/ 100x sonsuz’a eşit oldu, bir yerden sonra o kadar çok aralık oluyor ki 100 sayısının 50’nin iki katı oluşu bir yerden sonra hiçbir anlam ifade etmiyor aralarındaki fark bir yerden sonra neredeyse kapanıyor, bir yerden sonra bu oran sanki 99,99999….9999/100’e dönüşüyor ve 0,9 (devir)in 1’e eşit olduğunu varsayarsak bu oran 1/1 eşit oluyor. Sonsuz kendi içinde de sonsuz kez sonsuza eşit olduğu için reel sayı dediğimiz sürece en ufak aralık bile, her zaman ondan daha ufak aralıklar olacağı için, her aralığa eşdeğer ihtimal barındırıyor.

Yanlış anlaşılmasın bu hesaba göre 50 = 100 gibi bir anlam çıkarmayacağız. Anlatmak istediğim, ikisi de kendi içerisinde sonsuz farklı “parça” barındırıyor. Zaten 50×sonsuz/100x sonsuz denkleminde 50 ile 100ü sadeleştirip 2x sonsuz/ 1x sonsuz diyip 2/1 elde edemeyiz matematikte sadeleştirme demek iki tarafı aynı sayıyla çarpmak demektir ve bu işlemlerde sonsuzu kullanmak 0’ı kullanmak gibidir, üzerinde işlem yapılamaz.

İşin Matematiksel ve Felsefi Boyutu

Maalesef ki sonsuzluk kavramını yeterince iyi açıklayan bir matematiksel veya felsefi tasvir bulunmamaktadır. Sonsuzluk kavramı zamanında birçok bilim insanı ve felsefecinin kafasını karıştırmış ve asla tek bir denklemle, tek bir düşünceyle açıklanamamıştır.

Sonsuzluk Kavramı: Sonsuz, Sonsuz’a Eşit Midir?” yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!

Kaynakça

Bu yazıda herhangi bir kaynaktan yararlanılmamıştır, özgün bir yazıdır.
Görselin linki: https://wallpaperaccess.com/math-desktop