see dizisi
see dizisi

Son 5 Yılın En İyi Yabancı Dizisi: See

Evet, şaka değil. Son 5 yılın en iyi dizisi See. Neden mi?

HİKAYESİ

Konusundan bahsedelim biraz: See dizisi, günümüzden çok da uzak olmayan bir gelecekte geçiyor. Kimyasal bir savaş esnasında iki milyon insan hayatta kalabiliyor. Bu dünyadaki yaşayan ve yeni doğan her insan kör olarak yaşamını sürdüyor.

Geçmişteki görme denen kavramı bir cadılık yeteneği olduğuna inanılıyor. Fakat görmeyi bir şekilde başaran bir adamın görme yetisine sahip iki çocuğu dünyaya gelmesi ile olaylar farklı bir boyuta geçiyor…

See’nin Evrim Geçirmiş İnsan Topluluğu

Dünyada yaklaşık iki milyon insanın kaldığı, ve bu insanların görme yetisi olmadığını düşünün. Okuma-yazma tamamen bitmiş durumda, dünyadaki nesnelerin ne olduğunu bile bilinmiyor… Silahlar, arabalar, teknolojik aletler… Sadece kulaktan kulağa yayılan temel şeyler biliniyor. Ateş, su, hayvanlar, kılıç, ev… Görme yetisi olmadığı için insanlar evrimleşmiş durumda. Diğer duyu organları normalden daha iyi hassasiyete ulaşmış durumda. Mesela duymak, hayatta kalmak için en becerikli olmanız gereken duyu organı.

Evrim geçirmiş bu dünyada yeni icatlarda bulunmuş durumda. Yazma ve okuma için, uzaktan iletişim için, evlerin arasından geçerken düz yürümek gibi… Orijinal bir hikaye sahip olan dizinin bu konusu dikkatinizi çekmiştir umarım. Gelelim bu dizi neden son beş yılın en iyisi sorusuna…

baba voss
IMDb: 7,7

See İNCELEMESİ

See, dünyada neredeyse tek seçenekli platform olan Netflix‘e yeni bir rakip olarak gelen Apple TV+ platformunun ilk dizisi olarak karşımıza çıktı. Netflix‘i her ne kadar beğenen kişi sayısı fazla olsa da, beğenmeyen ve ağır eleştiri yapan insan sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle Apple TV+, izleyicilere iyi bir seçenek oldu diyebiliriz.

Apple, bu alanda çok iyi isimler ile çalışıyor. See’nin ekibini say say bitmez. Peaky Blinders’ın yaratıcısı Steven Knight ve Açlık Oyunları serisinin son üç filminin yönetmen koltuğunda oturan Francis Lawrence bu dizinin en başındaki isimler. Maymunlar Cehennemi‘nin yapımcısı, bu dizinin de yapımcılığını üstlendi.

Apple TV+ Bitiriciliği: See

Dönem özelliğini güzel yansıtmasını Peaky Blinders‘ın yaratıcısı Steven Knight‘dan beklendiği gibi çok iyi bir şekilde başarılmış. Atmosferi ve dönemini çok iyi yedirilmiş. Adeta yeni bir Game of Thrones evreni kurulmuş gibi. Dizi, farklı bir evrende olduğunuzu çok iyi hissettiriyor.

Görme yetisi olmadığı zaman hayatta kalmak daha da önemli hale geliyor. Bunu da Açlık Oyunları yönetmeni yine beklendiği gibi çok başarılı bir şekilde yansıtmış. Savaş sahneleri tam olarak göremeyen insanların savaşı nasıl olurdu sorusuna cevap. Her şey ince işlenmiş. Yönetmenlik harika.

Bölge bölge ayrılan insan toplulukları her an saldırıya uğrayacak gibi kendilerini eğitme uğraşında. Duyma yetilerini en uygun şekilde savaşta kullanmak zorundalar. Bu noktada Maymunlar Cehennemi‘nin yapımcısı devreye giriyor. O filmdeki en iyi yapılan işin, maymunların o vahşi insanımsı halleri, bu dizide de aynen işlenmiş.

see dizisi

See İncelemesi Artı ve Eksileri

Eksileri yok mu bu dizinin diye sorarsanız eğer; tek diyebileceğim hikayenin belirli yerlerde gereğinden çok hızlı, belirli yerlerde gereğinden çok yavaş ilerlediğidir. Bunun çok fazla gözünüze batmayacağını düşünüyorum. Özellikle de iyi yanlarını görmek istediğinizde.

Daha ilk saniyede, dizinin ‘opening’ sahnesinde ne ile karşılaşacağınızı anlıyorsunuz. Yönetmen bazı sahnelerde, sanki biz de görmüyoruz gibi bir çekim tekniği ile çekmiş. Her sahnede bu tekniği kullanmayarak iyi bir şey yapmış. Çünkü bu teknik ilk defa kullanılıyor olabilir. Ve bunu her insan sevmeyebilir.

See‘nin ana karakteri Baba Voss‘u, Game of Thrones‘un Khal Drago‘su Jason Momoa canlandırıyor. Öyle bir canlandırıyor ki, göremeyen fakat savaşçı ruhuna sahip gerçek bir kahramanı bu kadar iyi kim daha iyi canlandırdı bilemiyorum. Savaş sahnelerinde muazzam yeteneklerini çok iyi yansıtıyor.

Ama bir de kör olunca o savaşçı rolü ayrı olarak oyunculuğunu öne çıkarmasına sebep olmuş. Bu diziyle beraber ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu herkese göstermiş diyebiliriz.

Bu diziyi izlerken ki en önemli detay ses. Kesinlikle ama kesinlikle kulaklığınız ile ya da güçlü bir ses sistemi ile izleyin. Dizinin ritmi çok farklı bir atmosfere sürüklüyor. 5.1 ses özelliği ile işlenmiş dizinin bu ses özelliğini kullandığınızda, en az üç kat seyir zevkinizi artıracaktır.

See İnceleme Sonucu

İzlenecek dizi kalmama sorununa ilaç gibi gelen, radyolarda konuşulmaya değer bu diziyi kesinlikle izlemenizi öneriyoruz. Daha ülkemize aktif olmayan Apple TV+ 2019’un Ocak ayında aktif edilmesi bekleniyor. İsterseniz bekleyin, isterseniz beklemeyin ama, bu diziyi kesinlikle izleyin.

Ayrıca Dizi Otağ sayfamızın yapmış olduğu Değeri Bilinmeyen Diziler yazımıza göz atmayı unutmayın.


Enes Ergovan
Dizi Otağ ve Film Otağ sayfalarında yönetici, sinemaya düşkün, deli gibi dizi izleyen ve yorumlayan. Kısaca 'normal insan' da denilebilir.