Disney Animasyonları

Son 10 Yılın Oscar Ödüllü Disney Animasyonları

Küçüklüğümüzden beri animasyon deyince aklımıza gelen ilk isim Walt Disney’dir. Bilinçaltımızda yer etmiş Aslan Kral, Güzel ve Çirkin, İnanılmaz Aile gibi filmlere geçtiğimiz 10 yılda daha niceleri eklenmiştir. “En İyi Animasyon Filmi” dalında Oscar almaya layık görülmüş son 10 yılın en iyi Disney animasyonları listesini sizler için bu yazımda derledim. Hadi hep beraber bu filmlere göz atalım.

1. Toy Story 3 (Oyuncak Hikayesi 3) (2010) IMDb: 8.3

Disney Animasyonları

Toy Story filmlerinin üçüncüsüdür ve bir devam filmi olmasına rağmen kısa bir sürede birinci ve ikinci filmini sollamıştır. Yıllar sonra milyonları tekrar ekranların başına toplayıp bizleri bir animasyon filmine ağlatmayı başarmıştır. Tabiki 2011’in En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı da bu filme aittir. Senaryosunun sürükleyiciliği ve Randy Newman’ın müzikleriyle filmden sıkılma şansınız yok diyebilirim dostlar.

2. Brave (Cesur) (2012) IMDb: 7.1

Disney Animasyonları

Klasik bir Disney Pixar filmi olan Brave bir Disney prensesini konu olarak seçmesine karşın bu prensesin (Merida’nın) kendisini kişiliği ile diğer prenseslerden ayırması bu filmi özel kılıyor. Okçuluktaki yeteneklerini sıradan bir prenses olmakta gösterememesi, annesini son derece rahatsız etmesine rağmen Merida bu durumu pek de aldırmıyor. Konusunun orijinalliği ile dikkatleri üzerine çekmesi, bu filme 2013 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanarak, son 10 yılın Oscar Ödüllü Disney Animasyonları listemize girmeye hak kazanıyor.

3. Frozen (Karlar Ülkesi) (2013) IMDb: 7.4

Disney Animasyonları

İki kız kardeşin bağı ne kadar güçlü olabilir? Bir animasyon bize bunu sorgulatacak kadar derin olup aynı zamanda çocuklara hitap etmeyi nasıl başarabilir? Bu soruların cevaplarını bu filmde alıyoruz diyebiliriz. Film için çıkarılmış şarkılarıyla, müzikal havasıyla ve bizi derinden etkileyen hikayesiyle bu film 2014’ün Animasyon Oscar’ını havada karada hak etti diyebiliriz. İzlemeden geçmeyiniz.

4. Big Hero 6 (6 Süper Kahraman) (2014) IMDb: 7.8

Disney Animasyonları

Her ne kadar filmin başında Marvel adını görememiş olsak da Big Hero 6 aslında Marvel çizgi romanlarından uyarlama bir filmdir. Disney’in eğlencesi ve Marvel’ın süper kahraman havasının birleşimi filmi her yaşa uygun ve izlemesi çok keyifli bir hale getirmiştir. Diğer filmlerden bu farklı hali Big Hero 6’in 2015 En İyi Animasyon Film Oscar’ını almasını sağlamıştır.

5. Inside Out (Ters Yüz) (2015) IMDb: 8.1

Disney Animasyonları

Inside out, küçük bir kızın hikayesini anlatıyor. Onun için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Riley’i şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Fakat şimdi kafamızın içindeki seslerle tanışacağız. Neşe, tiksinti ve üzüntü gibi duyguların vücut bulmuş haliyle tanışma zamanı. 2016 En İyi Animasyon Film Oscar’ını alan bu film bence En İyi Film Oscar adaylığına bile layıktı.

6. Zootopia (Zootropolis: Hayvanlar Şehri) (2016) IMDb: 8.0

Disney Animasyonları

Zootopia, hayvanların bir arada yaşadığı çok büyük bir şehirdir. Bir tavşan olan Judy Hopps polis teşkilatına yeni yazılmıştır. Nick adlı tilki ise dolandırıcılık işleri yapmaktadır. Bir gün Nick, işlemediği bir suçla itham edilir. Nick ve Judy bu durumu çözmek için işbirliği yapmak zorunda kalırlar. 2017 En İyi Animasyon Film Oscar’ını bu film almıştır.

7. Coco (2017) IMDb: 8.4

Disney Animasyonları

Coco, 12 yaşındaki Miguel’in ölüler diyarındaki macerasını anlatıyor. Miguel’in en büyük kahramanı Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel günün birinde ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürür. Burada Miguel aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için bir yolculuğa çıkar. İlginç cameoları ve müzikleriyle bu animasyon bir Amerikan yapımının ötesine geçmiştir. 2018 En İyi Animasyon Film Oscar’ını bu film almıştır.

8. Toy Story 4 (Oyuncak Hikayesi 4) (2019) IMDb: 7.8

Disney Animasyonları

Toy Story serisinin çıkmış son filmidir. Film, kaşıktan yapılma bir oyuncak olan Forky’nin atıldığı macerayı konu ediyor. Fakat Forky oyuncak olmadığı konusunda ısrarcıdır ve onunla başa çıkmak da bizim klasik ekibimize düşer. Bütün ekibi yıllar sonra sinema perdesinde görmek de filme bambaşka bir nostaljik hava katmıştır. 2020 En İyi Animasyon Film Oscar’ına da bu film layık görülmüştür.

“Son 10 Yılın Oscar Ödüllü Disney Animasyonları” yazımızın sonuna geldik. Hepinize iyi seyirler dilerim. Pişman olmayacaksınız. Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!