Film Önerisi

Son 10 Yılda Yapılmış Birbirinden Kaliteli 10 Film Önerisi

Son zamanlarda kaliteli film bulmak oldukça zor. Bu yüzden sizler için 2009 senesinden bu yana çekilmiş, birbirinden kaliteli tam 10 film derledik. Listede herhangi bir sıralama ölçütü yok. Hazırsanız başlayalım:

10. Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)

Mr. Nobody film
IMDB: 7,8

2009 yapımı bir film olan Mr. Nobody, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo adlı bir adamın hikayesini anlatıyor. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır. Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar…

9. Drive (Sürücü)

Drive film
IMDb: 7,8

2011 yapımı Drive filmi, dublörlük yapan ve üst düzey araba kullanabildiği için geceleri de soygunlara katılan bir sürücünün yaşamını anlatıyor. Sürücünün yaşamı, komşusu Irene’nin hapisteki kocasına yardım etmeyi kabul etmesiyle daha da tehlikeli bir hal alıyor.

8. Black Swan (Siyah Kuğu)

Black Swan film
IMDb: 8,0

New York’ta yaşayan Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Hayatının tamamını kapsayan dans en büyük tutkusu, yaşam amacıdır. Nina, eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte kalıyordur. Kuğu Gölü balesini sahneye koyan bale yönetmeni Thomas Leroy, yeni sezonda Beyaz Kuğu’yu canlandıran baş balerini değiştirmeye karar ve ilk terci olarak da Nina’yı görür. 

7. Whiplash

Whiplash film
IMDb: 8,5

Whiplash, genç bir bateristin hikayesini anlatıyor. Uzun zamandır bateri çalan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite olarak da ülkenin en iyi müzik okulu olan Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama var gücüyle çalışır. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Fletcher’ın dikkatini çeker.

6. Her (Aşk)

Her film
IMDb: 8,0

Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir.

5. Interstellar (Yıldızlararası)

Interstellar film
IMDb: 8,6

Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir… 

4. Rush (Zafere Hücum)

Rush
IMDb: 8,1

Avusturyalı F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki dillere destan rekabeti konu alan film, Formula 1’in altın döneminde, 1970’lerde geçiyor. A Beautiful Mind filminin Oscar ödüllü yönetmeni Ron Howard’ın yönettiği filmin başrollerini Daniel Brühl ve Chris Hemsworth paylaşıyor.

3. The Intouchables (Can Dostum)

Intouchables
IMDb: 8,5

Can Dostum, felçi bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin hikayesini anlatıyor. Zengin bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir.

2. 12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret)

12 Years a Slave
IMDb: 8,1

Solomon Northup’ın 1853 yılında yazdığı ve kendi hikayesini anlattığı romanından uyarlanan filmde Northup, ABD’nin kuzeyinde yaşayan özgür bir insan, tanınmış bir keman virtüözüyken kaçırılarak köle yapılması ve geçirdiği kölelik yılları anlatılmaktadır.

1. Inception (Başlangıç)

Inception
IMDb: 8,8

Dom Cobb çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.  Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş…

Ayrıca Dizi Otağ sayfamızın hazırlamış olduğu Değeri Bilinmeyen 5 Dizi Önerisi adlı yazımıza göz atmayı unutmayın. Keyifli seyirler!