Son 10 Yılda Çekilmiş En İyi 10 Film

Artık 2010’lu yılları geride bıraktık ve bu 10 yıl içerisinde birçok film izledik. Biz de yüzlerce filmin arasından, sizler için “Son 10 Yılda Çekilmiş En İyi 10 Film” listesini hazırladık. Filmleri sitemiz yazarları tarafından verilen ortak kararlarla seçtik. Hazırsanız başlayalım!

(Filmler, yapım yılına göre sıralanmıştır)

The Social Network (2010)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film
L-r, Andrew Garfield, Joseph Mazzello, Jesse Eisenberg and Patrick Maple in Columbia Pictures’ “The Social Network.”

“Son 10 Yılda Çekilmiş En İyi 10 Film” listemizdeki ilk filmimiz David Fincher imzalı The Social Network. Jesse Eisenberg’ün, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg rolünde oynadığı filmde, ona Andrew Garfield ve Justin Timberlake eşlik ediyor. Özellikle Aaron Sorkin’in yazdığı müthiş senaryoyla ön plana çıkan The Social Network’ten, dönemimizin Citizen Kane’i olarak bahsetmek hiç de yanlış olmayacaktır.

The Wolf of Wall Street (2013)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin, Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie ve Matthew McConaughey gibi yıldızlarla dolu 2013 yapımı filmi. Film, hikaye kurgusu olarak bir başka Scorsese başyapıtı olan 1990 yapımı Goodfellas’ı andıran yapısıyla ve DiCaprio’nun muhteşem oyunculuğuyla “Son 10 Yılda Çekilmiş En İyi 10 Film” listesinde kendisine yer bulmayı sonuna kadar hak ediyor. Bu filmde de Orson Welles’in 1941 yapımı Citizen Kane filminden esintiler görmek mümkün.

Interstellar (2014)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

Christopher Nolan çağımızın hiç şüphesiz ki en büyük yönetmenlerinden biri. Başrolünü Matthew McConaughey’in oynadığı Interstellar, Nolan’ın da en büyük esin kaynaklarından olan efsanevi yönetmen Stanley Kubrick’in sinemasından izler taşıyor. Bilim-kurgu türünün şimdiden en iyi örneklerinden olan Interstellar, bizim için kesinlike son 10 yılın en iyi filmlerinden birisi.

The Hateful Eight (2015)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

Tam bir sinema dehası olan Quentin Tarantino’nun sekizinci harikası. Dahi yönetmen 70 mm’de çektiği bu “Karanlık” Western filminde bizlere sadece görsel bir şölen sunmakla kalmayıp, korku ve gerilim türü altında birçok temayı aynı anda işliyor. Daima yaratıcı zekası ve sinema anlayışıyla ön plana çıkan yönetmenin, kendisini bir kez daha kanıtladığı bu film bizim için “Son 10 Yılda Çekilmiş En İyi 10 Film” listesinde kendine yer bulmayı fazlasıyla hak ediyor.

Mad Max: Fury Road (2015)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

George Miller’ın uzun süreden sonra sinemaya dönüp, adeta “Aksiyon filmi böyle yapılır” dediği filmi. Başından sonuna kadar bizleri alıp sürükleyen yapısı ve mühendislik harikası tasarımlarıyla Mad Max: Fury Road tabii ki de bizim listemizde kendisine yer buluyor. Filmin “Black and Chrome Edition” isminde bir de siyah beyaz versiyonu bulunmakta, tavsiye edilir.

Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

Bu zamana kadar yapılmış en iyi Spider-Man uyarlaması desek abartmış olur muyuz? Son çıkan Spider-man oyunu olan Marvel’s Spider-man’i saymazsak bizce hayır, olmayız. Özellikle sanat tasarımındaki tercihler ve kullandığı mizah yüklü diyalogları sayesinde rakiplerinin çok ötesinde bir animasyon filmi olan Into the Spider-Verse, son 10 yılın en iyileri arasında.

Roma (2018)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

Sadece son 10 yılın değil, tüm zamanların en iyi filmlerinden birisi Roma. Daha önce Harry Potter and the Prisoner of Azkaban ve Gravity filmleriyle kendinden söz ettirmiş olan Alfonso Cuaron, diğer bütün filmlerini geride bırakarak sinema dünyasında kimsenin unutamayacağı bir başyapıta imza attı. Çok katmanlı yapısı ve derdini anlatmak için kullandığı ince nüanslarla bizim kalbimizi çalan Roma, kesinlikle “Son 10 Yılda Çekilmiş En İyi 10 Film” listemizde kendine yer bulmayı hak ediyor.

The Lighthouse (2019)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

2015 yılında yaptığı The Witch filmiyle yeni dönem korku sinemasında çığır açan Robert Eggers’in, yükselen yıldız Robert Pattinson ve büyük aktör Willem Dafoe ile birlikte yaptığı The Lighthouse bizim listemizde kendisine yer edinmeyi başaran filmlerden. Özellikle sinematografik anlamda muazzam bir eser olan film, hikayesini anlatmak için kullandığı yolda bizi de kendi dalgasına çekip sürüklemeyi başarıyor. Willem Dafoe’nun filmdeki harika oyunculuğu ise tekrar tekrar izlenesi türden.

Joker (2019)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film
JOKER fil stills

Değeri geç de olsa anlaşılan bir aktör olan Joaquin Phoenix’in, DC evreninin unutulmaz karakterlerinden olan Joker’i canlandırdığı, süper kahraman filmleri içerisinde kendisine farklı bir yer edinen film. Joker filmini, Martin Scorsese’nin 1982 yapımı The King of Comedy filminin yeni nesile uyarlanmış hali olarak düşünebiliriz. Joker, hiç şüphesiz ki sinema seyircisinin süper kahraman filmlerine olan bakış açısını değiştirmekle kalmayıp, gelecekteki süper kahraman film piyasasında da bazı revizyonlara gidilmesinde öncü olmuş gibi gözüküyor.

Parasite (2019)

son-10-yilda-cekilmis-en-iyi-10-film

Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun global çapta büyük ses getirdiği filmi Parasite, listemizde bahsedeceğimiz son film. Yetenekli yönetmenin daha önceki filmleri olan Memories of Murder ve The Host filmlerinde Kore’deki sınıf ayrımını anlatmak için kullandığı kendine has yöntem, 2019 yapımı Parasite filminde de devam ediyor. Mizahi anlatısı ve detaylı senaryosuyla seyircinin dikkatini çekmeyi başarmış olan bu film bizce son 10 yılın en iyi filmlerinden birisi.

Listemizin sonuna geldik. Umarım seçtiğimiz filmleri beğenmişsinizdir. Sizin de “Bu listede olmalıydı” dediğiniz film varsa, aşağıdaki yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!