ABD ve AB’de Sokağa Çıkma Yasakları

Dünya’nın kimi ülkeleri Corona Virüs sebebiyle sokağa çıkma yasakları uygularken Türkiye, önce 65 yaş ve üzerine sonra 20 yaş ve altına sonrasında ise 11.04.2020 tarihinde, hafta sonu ile geçerli olmak üzere, saat 00.00 itibariyle (bazı haller dışında) sokağa çıkma yasağı uyguladı. Peki dünyanın bazı ülkeleri bu hastalık karşısında sokağa çıkma yasağını ne gibi kapsamda uyguladı?

Amerika Birleşik Devletleri

ABD’de ilk Corona Virüs vakası 21 Ocak tarihinde açıklandı. ABD’deki sokağa çıkma yasağı kararlarını anlatmadan önce ülkenin nüfusunu, vaka ve ölüm oranlarını belirtmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. ABD’deki toplam vaka oranı şöyle: Onaylanmış vaka 855.869, ölüm 48.061, iyileşen 78.530. Ek olarak belirtilmelidir ki, ABD nüfusu 328 milyondur.

ABD’de ilk olarak Corona Virüs tedbirleri kapsamında 21 Mart tarihinde New York’ta kısmi sokağa çıkma yasağı uygulandı. Bu kapsamda, New York Valisi Andrew Cuomo zorunlu olmayan işletmelerdeki tüm iş gücünün evlere gönderilmesini ve evden çalışılması zorunluluğunun getirildiğini duyurmuştu. Ardından bu tedbirler kapsamında Trump, 2 Nisan tarihli konuşmasında her eyalette Corona hastası olmadığını ya da yoğun olmadığını ve bu sebeple bu kararın eyaletlere bırakılması gerektiğini söylemişti. Akabinde bazı eyaletlerde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulandı. Buna göre marketler, benzin istasyonları, sadece gel-al servisi olmak üzere restoranlar açık kalmış ve diğer zorunlu olmayan tüm işletmeler evden çalışma düzenine geçmiştir. Ek olarak ABD’de ki sokağa çıkma yasağı protestoları hakkında ki Atahan Çelebi tarafından ele alınan yazımızı okumak için tıklayınız.

Belçika

Belçika’da ilk vaka 4 Şubat tarihinde kayıtlara geçti. Bu ülkede onaylanmış vaka sayısı 42.797, ölüm 6490, iyileşen 9800. Belçika’nın nüfusu ise 11 milyon.

Belçika’da hükümet gerekli önlemleri almak için 10 Mart tarihinde toplanmıştır. Bu Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısı sonucunda yapılan açıklamalarda “güçlendirilmiş ikinci aşama”ya geçildiği ifade edilmiştir. Buna göre; okullar 3 Nisan’a kadar tatil edilmiş, tüm sportif ve kültürel etkinlikler iptal edilmiş ve eczaneler, süpermarketler, gıda ve temel ihtiyaç maddeleri hizmetlerini sunan işletmelerin açık kalmasına diğer tüm işletmelerin sadece hafta içi açık kalmasına izin verilmiştir. 17 Mart’ta ise adı geçen kurul ilave tedbirler almış, bu tedbirlere göre; vatandaşların zorunlu olarak işe gitme ve yardıma ihtiyacı olanların ihtiyacı karşılanması haricinde sokağa çıkmama kuralına uyulması istenmiş, tüm toplantılar yasaklanmış, okulların tatiline devam kararı alınmış, evde çalışma düzenine geçilmesi, evde çalışmaya geçemeyen sektörlerin sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde işlerine devam etmeleri ancak sağlayamayacak işletmelerin faaliyetlerinin durdurulması kararları alınmıştır. Ek olarak İçişleri Kriz Merkezi 14 Mart’ta ibadet yerlerinin kapatıldığını düğünlerin yasaklandığını ve de hapishanelerde görüşlerin askıya alındığını duyurmuştur.

Fransa

Fransa’da ilk Corona Virüs vakası Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından 24 Ocak tarihinde bildirilmiştir. Bu ülkede onaylanmış 119.151 vaka, 21.340 ölüm, 40.657 iyileşen sayısı vardır. Fransa’nın nüfusu 70 milyondur.

Fransa ilk kez sokağa çıkma yasağını 17 Mart tarihinde almıştır. Yasak kapsamında; iş, tıbbi zorunluluk ve de vatandaşlar tek başına olduğu sürece dolaşma- köpek gezdirmek için dışarıya çıkmalarına izin vardır. Bu yasak ilk olarak 15 Nisan tarihine kadar geçerliyken daha sonra 8 Nisan tarihinde süresiz olarak uzatılmasına karar verilmiştir. Aynı anda karar olarak Fransız Cumhurbaşkanı Macron, çok fazla vatandaşın spor yapma bahanesiyle saat 10.00-19.00 saatleri arasında spor yapmayı da yasakladı.

İtalya

İtalya’da ilk Corona Virüs vakası 31 Ocak tarihinde bildirildi. Bu ülkede onaylanmış vaka 187.320, ölüm 25.085, iyileşen 54.543. İtalya nüfusu 60 milyondur.

İtalya’da Corona Virüs tedbirleri kapsamında ilk olarak Şubat ayı sonlarında, Venedik karnavalının iptal edildiğini duyurdu. Ayrıca Venedik ve Veneto’da müze, okul, üniversite ve halka açık mekanların en erken 1 Mart’a kadar kapalı kalacağı belirtildi. Daha sonra 8 Mart tarihinde İtalya yayılmanın önüne geçmek için Lombardiya Bölgesi ve 14 kente, giriş-çıkışlarına kısıtlama getirerek karantinaya alındığını açıkladı. 9 Mart tarihinde imzalanan kararname ile serbest dolaşımın yasaklanmış, zorunlu ihtiyaçlar dışında evden çıkışlar kısıtlanmış tüm okullar 3 Nisan’a kadar askıya alınmıştır.

İngiltere

İngiltere’de ilk Corona Virüs vakası 31 Ocak tarihinde bildirildi. İngiltere’de onaylanmış vaka sayısı 138.078, ölüm 18.738, iyileşen sayısı ise henüz bilinmemektedir. İngiltere nüfusu ise 56 milyondur.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 24 Mart tarihiyle birlikte ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Buna göre market ve eczaneler haricinde tüm dükkanların kapanması kararı alındı. İnsanların ise sadece yiyecek ve ilaç gibi temel ihtiyaç maddelerini temin etmek, işe gidip gelmek için dışarı çıkabileceklerini, sokakta 2 kişiden daha fazla kişinin toplanmasına izin verilmeyeceğini, spor için ise günde sadece 1 kez ve aynı evde yaşayan insanların ise birlikte izin verileceği açıklandı.

Almanya

Almanya’da ilk Corona Virüs vakası 28.01.2020 tarihinde bildirildi. Almanya’da onaylanmış vaka 151.176, ölüm 5354, iyileşen 91.612. Almanya nüfusu ise 83 milyondur.

Almanya’da sokağa çıkma yasağı ilk olarak Bavyera eyaletinde 20 Mart tarihinde bildirildi. 23 Mart 2020 tarihinde ise tüm ülkede yasak ilan edilmiş ve buna göre sadece alışveriş, tıbbi acil durum, işe gidip gelme ve acil durumlar yasak kapsamı dışında tutuluyor.

Sonuç

Covid-19 (Corona Virüs) hastalığına karşı, tüm dünya kendi ulusal mücadelelerini hayata getirmekte ve bu sebeple hemen her ülke bir kısmi sokağa çıkma yasağı uygulamaktadır. Bu yasakları belli bir süre ile kısıtlı tutmaya çalışsalarda genel olarak daha sonra süreyi tekrar uzatmaktadırlar. Kısmi sokağa çıkma yasağındaki temel amaç ise mecburi işi olmayan hiçbir insanın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını sağlayarak sosyal teması en aza indirmektir. Ve bunu uygularken de üretim çarklarının dönmesini sağlayarak ekonomik bir çöküntüyü durdurmaktır. Nitekim, yukarıda adı geçen ülkelerden herhangi bir ülkenin ekonomik krize girmesi demek küresel çapta bir kriz yaşanması demektir. Bu sebeple her ülke kendi çaplarında virüsü olabildiğince uzak tutacak şekilde üretim çarklarını döndürmeye çalışmaktadır.

İnşallah bu hastalığı bir an önce atlatmak dileğiyle, sağlıkla kalın.


Kutlay Ünlü
BUÜ, Tarih Bölümünde okuyorum. Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere, Tarih ve Uİ alanları, Libya ve Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz konularında araştırma yapmayı, incelemeyi, yazılar hazırlamayı seviyorum. Nitekim alanımda özel bir ihtisas sahibi olmamam, sadece araştırmalarımı başkaları ile paylaşmayı seven biri olmam sebebiyle okuyuculara, yazılarımda gösterdiğim kaynakları da araştırarak okumalarını tavsiye ederim.