Sokağa Çıkma Yasağı

Sokağa Çıkma Yasağı: Açık olan işletmeler

10 Nisan 2020 21.00 sularında yapılan açıklama sonucunda; 31 ilde 2 günlüğüne sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu. 00.00 itibari ile geçerli olacağı söylenince, 21.00-00.00 saatleri arasında ülke çapında büyük bir izdiham meydana geldi.

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak yerine; cips, çikolata, abur cubur, içecek vb. ürünleri satın almayı tercih etti. 20 adet pırasa alan bile vardı. Malum bu kadar insan dışarıda iken virüsün yayılmaması mümkün değil. 14 günü geçmeden 1000’er 1000’er ölüm görmekten oldukça endişeliyiz.

Durum böyle iken İçişleri bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2 günlük sokağa çıkma yasağı süresince açık olan işletmelerin listesi paylaşıldı. Instagram hesabımız aracılığı ile duyurmuş olduğumuz işletmeleri bir yazı içerisinde ele almadan da geçmek istemedik. Eh, web üzerinden okurlarımızı atlamak istemiyoruz tabii ki.

İçişleri bakanlığının yayımlamış olduğu bildirgeye göre;

  • Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri, 
  • Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil)  üretiminin yapıldığı işyerleri,
  •  Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,
  • Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)
  • Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,
  • Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)
  • PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,
  • Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,

listelenmiş olan işletmelerin sokağa çıkma yasağı süresince açık olacağı bildirildi.

Bizim görüşümüzce 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmeseydi, 21.00-00.00 saatleri arasında yaşanan izdihamdan bulaşan virüs, 2 günlük süreçte bulaşmazdı. En büyük korkumuz devletimiz ve milletimizin bu durumdan muzdarip olması.

Ayrıca yağmalama ve fahiş fiyatların söz konusu olduğunu da dile getirmek istiyoruz. 2 günlük süreçte poğaça, pasta yemeden gün geçirebilecek bir millet iken, pastane saldırmak, bakkalların camını kırmak, kaos havası yaratmak ve ölümcül kazalara sebep olmak, bilinçsizliğin ve cahilliğin göstergesidir. Lütfen bilinçli olalım, sakin hareket edelim. Hiçbir devlet, insanları aç/susuz bırakmaz. Hiçbir devlet, halkına verdiği sokağa çıkma yasağı süresi boyunca ihtiyaçlarını karşılayamamasını göze almaz.

Bizleri Instagram ve Twitter hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın.


Aydın Çetin
vive per il suo bambino. contact: [email protected]