fbpx
GenelHayatİncelemeSosyoloji

Siyahlar ve Beyazlar Eşit Değil!

Bir anda kendimi siyahilerin mahallesinde buldum. Burası Yukarı Manhattan’dı. Neler olduğunu anlamadım. Bu insanlar Amerikan Rüyası’nı yaşayabiliyorlar mıydı acaba? Amerikan Rüyası bu olamazdı herhalde.

Siyahi başkan, önemli siyahi aktivistler şarkıcılar ve daha fazlası. Birleşik Devletler’e köle statüsünde gelen siyahiler çoktan özgürlüğünü aldı. Aldıysa nasıl aldı ve gerçekten özgürler mi yoksa hala ikinci hatta üçüncü sınıf bir hayat mı yaşıyorlar? Beyazlarla siyahların sorunu ne?

Bu yazı kısa bir dönem Birleşik Devletlerde bulunmuş, bu konu hakkında araştırmalar yapmış, çeşitli belgeseller izlemiş ve makaleler okumuş, hayata sosyolojik açıdan bakmaya çalışmış bir hukuk fakültesi öğrencisi tarafından yazılmıştır. Aynı zamanda genel anlamda bir giriş yapmadan bu yazının herhangi bir kalıpta olmadığını, zaman zaman kendi görüşlerimi de paylaşacağımı da belirteyim.

Amerika Kıtası 1492 yılında İtalyan denizci Kristof Kolomb tarafından keşfedildi, fakat Kristof Kolomb bulduğu kıtayı bir Hint Adası zannetti. Daha sonraları Amerigo Vespucci buranın ‘Yeni Dünya’ olduğunu anladı ve ismi kıtayla anıldı.

 O günden bugüne Amerika kıtası ve Birleşik Devletler çeşitli devletlerin bağımsızlığına kadar Avrupalı devletlerin sömürgesi, mandası haline geldi. Kıtanın zengin kaynakları çoğu ülke tarafından hala sömürülüyor desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız herhalde. Belki biz buna legalleştirilmiş sömürü diyebiliriz.

Tarih 4 Temmuz 1776 olunca Birleşik devletler bağımsızlığını kazandı, fakat siyahilerin köleliği hala devam ediyordu. Sivil Savaş’tan sonra ilk hamleyi Sherman kölelere 15 nolu Özel Arazi Emri ile arazi hakkı vererek yaptı ve Lincoln bunu imzaladı. Lincoln öldürülünce yerine gelen Andew Johnson bu yasayı geri çekti ve neredeyse bambaşka bir hal alan ABD yeniden fabrika ayarlarına döndü. Başkan yasayı geri çekince kölelik devam etti.

Kölelik sonlandıktan sonra ise sorunlar bitmiş olmadı. Bu sefer de siyahlar ve beyazlar farklı mahallelerde oturuyorlardı ve siyahlara beyazların olduğu mahalleden ev verilmiyordu. Emlakçılar buna özellikle dikkat ediyordu çünkü eğer siyah bir aile beyaz mahallesine taşınırsa beyazların evinin değeri düşüyordu.

Bu durumu savunan veya bu sorunlara karşı gelen kişiler ve yapılar da her zaman mevcuttu. Martin Luther King bunlardan en bilinenlerindendir. ‘I have a dream’ diyerek ülkede büyük bir yankı uyandırmıştır. Malcolm X de öncü aktivistlerdendir. Bunun dışında 2pac müziğiyle düzene başkaldırmıştır. Tüm bunlar olurken karşı görüştekiler de boş durmamış, bazı çeteler oluşturmuştur. Bunlardan en bilineni ama gizli olanı Ku Klux Klan’dır.

Bugünlerde New York’ta ya da birleşik devletlerin herhangi bir yerinde insanların ekonomik durumuna bakacak olursak belki de sorunun sebeplerinden birine temas etmiş oluruz. Siyahiler hala statüsü düşük işlerde çalışıyor. Ya otobüs sürücüsüler, ya temizlik görevlisi ya da bunların hiçbiri. Gördüğüm her 5 dilenci/evsizin 4’ü siyahi. Buna rağmen üst kademelerde hatta devlet başkanı olanlar oldu fakat bu tabana yayılmış değil. Bugün bir beyazla siyah aynı haklara sahip fakat aynı şartlarda dünyaya gelmiyor. Hiçbirimiz aynı şartlarda dünyaya gelmiyoruz fakat bu durum onlarda biraz daha farklı.

Yapılan araştırmaya göre okuldan mezun olan siyahiler, çektikleri kredilerden sonra batıyor. Beyazlar ise Amerikan rüyasını gerçekleştiriyor. Sebebi siyahilerin eline para geçince har vurup harman savurması değil, sebebi siyahilerin çoğunlukla fakir olan akrabalarına sürekli yardım etmek zorunda kalması. Bugün ırka dayalı ortalama aile servetine bakıp Urban Enstitüsü verilerine göre ortalama bir beyazın birikimi + malları – borçları hesabını yaptığımızda çıkan sonuç 171 bin dolar iken, bu sayı siyahlarda yalnızca 18 bin dolar civarlarında. Sadece buna bakarak Bileşik Devletler’de siyahlarla beyazların eşit şartlarda olmadığını kolaylıkla anlayabiliriz.

Aynı zamanda bugün baktığınızda tehlike olarak algıladığınız çoğu insan siyahi. Bunun ekonomik ve eğitim sorunlarından kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü biliyorum ki parası olmayan insan eline hangi iş geçse onu yapmaya çalışır. Eğer bu kötü ve illegal bir işse sanırım siyahiler için de çok fark etmiyor. Onlar bunu meşru görmüş bile. Kapitalizm sisteminin kanayan bir yarası diyeyim buna da.

Maalesef siyah insanların mahallesine girdiğimde veya siyahların ortalama düzeyde bir üyesiyle diyaloglarımda gördüm ki biraz diğer insanlara nazaran kaba davranışları var ve temizliklerine dikkat etmiyorlar. Beyaz mahallelerinin temiz olması sizi büyülerken, siyah yoğunluklu mahallelerde her yerde çöp var ve pis bir durumda. Ayrıca sanırım weed, yani uyuşturucu madde de onların vazgeçilmezi. Buna rağmen çok iyi ve kültürel değeri çok yüksek siyahlar, önemli olanın ırk değil eğitim ve bilinç olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bu yazımda bir çözüm önerisi sunup sunmama konusunda çok kararsızım çünkü bu ülke benim ülkem değil ve çok uzun bir sure burada bulunmadım. Fakat sunu söyleyebilirim; anladığım kadarıyla Amerikan demokratların ekonomi için bir çözüm önerisi var. Vergi sistemi. Şöyle ki; şu anki Trump yönetimi cumhuriyetçi ve vergi indirimini büyük şirketlere uyguluyor. Bu paranın sürekli yukarıya, en tepeye gitmesine ve orta sınıfın gelişmemesine neden oluyor. Demokratlara göre vergi indirimi büyük şirketlere değil, orta sınıfa ve alt sınıfa yapılmalı ki para en tepeye gitmesin ve orta ve alt sınıfta kalsın. Bunu şundan ötürü dile getiriyorum: Ben ekonomik ve eğitim şartlarına fazla önem veren biriyim. Bu ikisi olmazsa olmazdır. Eğer Birleşik Devletler’de bu olursa -ki anladığım kadarıyla Obama döneminde bu gerçekleşememiş- alt sınıfın büyük çoğunluğunu oluşturan siyahilerin elinde para kalacak ve bu da hükümet tarafından eğitimle pekiştirebilirse bu sorundan bir ihtimal bir çıkış yolu olabilecek.

Kaynakça:

Tatlısu İzan Meriç, AMERİKAN MİLLİYETÇİLİĞİ İLE IRKÇILIK ARASINDAKİ İLİŞKİ: ETNİK AYRIMCILIĞIN IRKÇI BOYUTLARI, Dergipark, 26.11.2017, s. (34-40)

Dipnot:

https://www.georgiaencyclopedia.org/articles/history-archaeology/shermans-field-order-no-15

https://insamer.com/tr/amerikada-ayrimci-politikalar-ve-siyahi-mucadele-tarihi_542.html

https://apps.urban.org/features/wealth-inequality-charts/

Yazar hakkında

Hukuk devletini hukuk devleti yapmaya çalışacak olan, bu uğurda kendini öncü olmaya hazırlayan, bilincinin farkında, henüz cahil ama ilerisi için umut dolu bir hukukçu. İletişim: onurcansansabosa@gmail.com
Benzer yazılar
BilimGenelHayat

Seri Katil: Kalp Krizi

GenelİnançPolitikaTarih

Türkiye'de Alevi Olmak

DünyaGenelTarih

Tanrı'nın Kırbacı: Attila

GenelPsikoloji

Depresyon (Aslında) Nedir?

Abone ol ve son haberleri kaçırma

Bir yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir