madımak oteli katliamı

Madımak Katliamı ‘Türkiye’nin Kara Günü’

Madımak Katliamı ya da Sivas Katliamı olarak bildiğimiz olay aslında Radikal İslam’ın ne kadar tehlikeli olduğunu gösteren olaydır. Radikal herhangi görüşün ne kadar sığ olabileceğini gördüğümüz bu olayda Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli‘nin, Radikal İslamcı bir grup tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi olan 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak ölmüştür.

Olay Nasıl Gerçekleşti?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında pek çok sanatçı ve fikir insanı dönemin valisi olan Ahmet Karabilgin‘in özel davetlisi olarak geldi. Olayların olacağı aslında daha öncesinde belliydi çünkü bir grup karşıt insan, taşlı sopalı olarak otelin önüne gelmiş ve protesto etmişti. Protesto barışçıl değildi ve polisler olaylar büyümeden bu grubu uzaklaştırmıştı.
Daha sonrasında binlerce kişiden oluşan grup, Hükümet Meydanı’nda toplandı ve Hükümet Konağı’nı taşlamaya başladı. Bu grup daha sonra tekrar Madımak Oteli’nin civarına ulaştı. Grup önce Madımak Oteli’nin civarındaki araçları ateşe verdi ve oteli taşladı. Daha sonra Madımak Oteli’nin perdeleri ateşe verildi ve otelde yangın çıktı. Otele sığınmış olan kişilerden Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu ve Metin Altıok’un da bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu 51 kişi ise olaylardan kendi olanaklarıyla ağır yaralarla kurtuldu. İtfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin, itfaiye görevlisi tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan gruba doğru itildi. Başından yaralanan Aziz Nesin’i linç girişiminden araya giren polisler kurtardı. Yaralılar, polis arabalarıyla Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü.

Madımak sivas katliamı

Olay Sonrası Açıklamalar

Başbakan Tansu Çiller
‘Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir’ derken
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ‘Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiş. Güvenlik güçleri ellerinden geleni yapmışlardır. Karşılıklı gruplar arası çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır.’ ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu ise ‘Aziz Nesin’in halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir.’ ifadelerini kullanmıştır.

Açıklamalarla İlgili Yorum

Bu açıklamaları okuduğum zaman ilk başta inanmak istemedim. Evet burada direkt olarak şahsi yorumumu yapmak zorunda kaldım çünkü vefat eden insanların olduğu bir olayda, açıklamalara bakarsanız vefat eden insanlar suçlu, dışarıdaki insanlar ise suçsuz gibi bir algı oluşuyor. Şunu unutmamak lazım, masum insanların öldüğü bir dava haklı bir dava değildir. İnsanların katledildiği bir dava haklı bir dava değildir. Bir davada Türk, Kürt, Alevi, Müslüman, Musevi ya da herhangi bir ırk, din gözetmeksizin katlediliyorsa, bu dava haklı bir dava değildir.

Madımak sivas katliamı

Yargılama

Olaydan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190’a çıktı. Gözaltınan alınan 190 kişiden 124’ü hakkında ‘laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma‘ suçlamasıyla dava açıldı. Geri kalanlar ise serbest bırakıldı. Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen ilk duruşma, Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde 21 Ekim 1993 tarihinde yapıldı. 26 Aralık 1994’te karara bağlanan dava sonucunda, 22 sanık hakkında on beşer yıl, 3 sanık hakkında onar yıl, 54 sanık hakkında üçer yıl, 6 sanık hakkında ikişer yıl hapis cezası, 37 sanık hakkında ise beraat kararı verildi.

İkinci Yargılama

Müdahil avukatlar, Devlet Güvenlik Mahkemesi‘nin kararını ‘taraflı, hukuka ve adalete aykırı‘ olarak niteleyerek, ayrıntılı bir savunmayla temyize gittiler. Yargıtay 9. Ceza Dairesi katliamın ‘Cumhuriyete, laikliğe ve demokrasiye yönelik olduğunu‘ belirterek Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararını esastan bozdu.
28 Kasım 1997’de açıklanan kararda, 33 sanık Türk Ceza Yasası’nın 146/1 maddesine göre idama ve 14 sanık on beşer yıla kadar değişen hapis cezasına mahkum edildi.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi 24 Aralık 1998’de hapis cezalarını onadı. 33 idam cezasını ise usul noksanlıkları nedeni ile bozdu. Şubat 1999 tarihinde usul eksikliklerinin giderilmesi için başlayan yargılama sonucunda 16 Haziran 2000’de 33 sanık Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce yeniden idam cezasına çarptırıldı. 2002 yılında ise idam cezasının yürürlükten kaldırılmasıyla beraber, idam cezaları müebbet ağır hapis cezasına çevrildi.

Madımak sivas katliamı

Sivas – Madımak Katliamı Sırasında Hayatını Kaybedenler

Muhlis Akarsu
Muhibe Akarsu
Gülender Akça
Metin Altıok
Mehmet Atay
Sehergül Ateş
Behçet Sefa Aysan
Erdal Ayrancı
Asım Bezirci
Belkıs Çakır
Serpil Canik
Muammer Çiçek
Nesimi Çimen
Carina Cuanna Thujis
Serkan Doğan
Hasret Gültekin
Murat Gündüz
Gülsüm Karababa
Uğur Kaynar
Asaf Koçak
Koray Kaya
Handan Metin
Sait Metin
Huriye Özkan
Yeşim ÖZkan
Ahmet Özyurt
Nurcan ŞAhin
Özlem Şahin
Asuman Sivri
Yasemin Sivri
Edibe Sulari
İnci Türk
Ahmet Öztürk
Kenan Yılmaz

Madımak sivas katliamı

Fanatik Terörizm

Bir görüşün fanatiği olmanın ne kadar tehlikeli olduğunu görüyoruz Madımak Katliamı sırasında. Bir görüşü savunmak farklıdır, bir görüş hakkında yorum yapmak, o görüş için protesto etmek farklı bir olaydır fakat o görüş uğruna masum insanları öldürmek bambaşka bir olaydır. Bir görüşünüz olabilir, bir lideri sevebilirsiniz ya da bu bir takımı sevmek olabilir ama herhangi bir görüş için insan öldürmek suçtur. Bunu nasıl yaptığınızın bir önemi yoktur. Konudan biraz farklı gibi gözükecek olsa da Mustafa Kemal Atatürk‘ün bu sözünü bu olaya uyarlayabiliriz.


Ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.


Bu sözü savunduğunuz görüş için de uygulayın. Görüşünüz bir insanı öldürmeyi savunmamalı. Bir görüş için hayatınızı yaşamayın, yaşayacaksanız bu görüş için kimseye zarar vermeyin. Görüşünüzü savunun, bu görüşünüzü hukuki çerçeve içerisinde yapın. Bu görüşü barışçıl ne kadar yol varsa o yolla yapın.

“Madımak – Sivas Katliamı ‘Türkiye’nin Kara Günü'” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bizleri Instagram veTwitter hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. Diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın!